Skip to main Content
High School Sports

Week 2 in Alaska high school football

  • Author: Anchorage Daily News
  • Updated: August 22
  • Published August 22

Chugiak's Grant Jones tries to break free from Palmer's Lavar Marshall during Chugiak's 26-2 win over the Moose last week. Chugiak is back on the road this week for a Friday game in Kodiak, and Palmer is home for a Friday night game against Dimond. (Matt Tunseth / ADN)

Week 2 schedule

Friday’s games

East at Cesar Chavez (Arizona), 5 p.m.

Service at Bartlett, 6 p.m.

Chugiak at Kodiak, 6 p.m.

Dimond at Palmer, 7 p.m.

Eagle River at Houston, 7 p.m.

North Pole at Wasilla, 7 p.m.

Homer at Redington, canceled

Soldotna at West Valley, canceled

Saturday’s games

West at Lathrop, noon

Seward at Valdez, noon

Nikiski at Monroe, 1 p.m.

Colony at South, 2 p.m.

Antelope Union (Arizona) at Juneau, 7 p.m.

Eielson at Kenai Central, canceled

Idle: Barrow, Ketchikan

Standings (conference, overall)

Division I

Cook Inlet Conference

Dimond 0-0, 1-0

East 0-0, 1-0

Service 0-0, 1-0

South 0-0, 1-0

West 0-0, 0-1

Chugach Conference

Chugiak 0-0, 1-0

Wasilla 0-0, 1-0

Bartlett 0-0, 0-1

Colony 0-0, 0-1

Juneau 0-0, 0-1

Division II

Northern Lights Conference

Kenai 0-0, 1-0

Soldotna 0-0, 1-0

Eagle River 0-0, 0-1

Kodiak 0-0, 0-1

Railbelt Conference

Lathrop 0-0, 1-0

North Pole 0-0, 0-1

Palmer 0-0, 0-1

West Valley 0-0, 0-1

Division III

Peninsula Conference

Houston 0-0, 1-0

Homer 0-0, 0-1

Ketchikan 0-0, 0-1

Nikiski 0-0, 0-1

Seward 0-0, 0-1

Aurora Conference

Barrow 0-0, 1-0

Eielson 0-0, 1-0

Monroe 0-0, 1-0

Redington 0-0, 1-0

Valdez 0-0, 0-1

Alaska Sports Broadcasting Network poll

Large schools

1. East

2. South

3. Service

4. Chugiak

5. Wasilla

Medium/small schools

Division II/III

1. Soldotna

2. Lathrop

3. Eielson

4. Barrow

5. Houston

Alaska Football Coaches Association poll

Division I

1. East

2. South

3. Service

4. West

5. Chugiak

Division II

1. Soldotna

2. Lathrop

3. West Valley

4. Eagle River

5. Palmer

Division III

T1. Barrow

T1. Eielson

3. Houston

T4. Homer

T4. Ketchikan

Week 1 results

Friday

East 44, Colony 16

Soldotna 49, West 6

Service 58, Juneau 42

Chugiak 26, Palmer 2

Wasilla 39, West Valley 32

Eielson 32, North Pole 12

Monroe 44, Seward 38 OT

Redington 30, Nikiski 12

Barrow 42, Ketchikan 16

Saturday

Houston 47, Valdez 0

Dimond 36, Kodiak 0

Kenai 28, Homer 14

Lathrop 42, Eagle River 14

South 37, Bartlett 0

Local news matters.

Support independent, local journalism in Alaska.

Comments