Skip to main Content
High School Sports

Week 8 in Alaska high school football

  • Author: Anchorage Daily News
  • Updated: October 3
  • Published October 3

South's Carter Weber-Thomas looks for running room during South's 39-14 win over Chugiak last weekend. (Matt Tunseth / Chugiak-Eagle River Star)

Conference standings

Division I

Cook Inlet Conference (overall, conference)

* East 5-1, 3-0

* Service 6-1, 2-1

* West 5-2, 2-1

* South 4-3, 1-2

Dimond 1-5, 0-4

Chugach Conference

* Chugiak 5-2, 3-1

* Juneau 4-3, 2-1

* Bartlett 2-5, 2-1

* Colony 3-4, 2-2

Wasilla 3-4, 0-4

Division II

Railbelt Conference

* Lathrop 3-3, 2-0

* West Valley 3-3, 2-0

Palmer 3-4, 1-2

North Pole 1-6, 0-3

Northern Lights Conference

* Soldotna 6-0, 2-0

* Eagle River 4-3, 2-1

Kenai 1-5, 0-2

Kodiak 1-6, 1-2

Division III

Aurora Conference

* Barrow 5-1, 3-0

Eielson 5-1, 2-1

Redington 4-2, 2-2

Monroe 3-3, 1-2

Valdez 1-6, 0-3

Peninsula Conference

* Houston 7-0, 4-0

* Nikiski 2-4, 2-1

Ketchikan 2-4, 1-2

Homer 3-3, 1-2

Seward 0-7, 0-3

* Clinched playoff berth

This week’s games

Friday

Nikiski at Seward, 4 p.m.

Homer at Ketchikan, 6 p.m.

Dimond at Colony, 7 p.m.

Wasilla at Palmer, 7 p.m.

Redington at Houston, 7 p.m.

Kodiak at North Pole, 7 p.m.

Saturday

Monroe at Eielson, 1 p.m.

Valdez at Barrow, 1 p.m.

Service at East, 2 p.m.

Chugiak at Eagle River, 2 p.m.

Kenai at Soldotna, 2 p.m.

West Valley at Lathrop, 5 p.m.

South at West, 7 p.m.

Bartlett at Juneau, 7 p.m.

Last week’s results

Barrow 36, Redington 18

Bartlett 58, Wasilla 35

Colony 28, Juneau 20

East 45, Dimond 0

Eielson def. Seward (forfeit)

Houston 64, Ketchikan 0

Kodiak 14, Kenai 7

Lathrop 64, Palmer 21

Monroe 46, Valdez 26

Nikiski 26, Homer 22

Soldotna 81, Eagle River 7

South 39, Chugiak 14

West 37, Service 14

West Valley 46, North Pole 13

The polls

Alaska Football Coaches Association poll

Division I

1. East

2. West

3. Service

4. South

5. Chugiak

Division II

1. Soldotna

2. Lathrop

3. West Valley

4. Eagle River

5. Palmer

Division III

1. Houston

2. Barrow

3. Eielson

4. Nikiski

5. Redington

Alaska Sports Broadcasting Network poll

Division I

1. East

2. West

3. Service

4. South

5. Chugiak

Division II/III

1. Soldotna

2. Houston

3. Barrow

4. Lathrop

5. Eielson

Local news matters.

Support independent, local journalism in Alaska.

Comments