Skip to main Content
High School Sports

Double-winners abound for South, Chugiak swim teams

  • Author: Anchorage Daily News
  • Updated: October 10
  • Published October 10

Four swimmers from South and two from Chugiak were double-winners Friday in a Cook Inlet Conference swim meet at Chugiak High.

Megan McLaughlin, Aubrey Cheng and Summer Cheng each won two individual races for the South girls, who took home team honors in a three-team meet that also included Bartlett. On the boys side, David Bascom claimed two victories for the Wolverines.

Reuben Dobson and Jimmy Blackstone had two individual wins apiece to lead Chugiak to the boy victory.

Girls team scores — South 148, Chugiak 112, Bartlett 9.

Boys team scores — Chugiak 142, South 102, Bartlett 6.

Girls 200 Yard Medley Relay — 1, South (Megan McLaughlin, Summer Cheng, Molly McLaughlin, Aubrey Cheng), 1:58.55. 2, Chugiak, 2:06.76. 3, South, 2:16.02.

Boys 200 Yard Medley Relay — 1, Chugiak (Jimmy Blackstone, Gabe Dobson, Reuben Dobson, Donovan Lodzins), 1:46.64. 2, South, 2:03.98. 3, Chugiak, 2:12.80.

Girls 200 Yard Freestyle — 1, Megan McLaughlin, South, 2:12.46. 2, Maria Girbacea, Chugiak, 2:17.66. 3, Kasey Romspert, South, 2:20.97.

Boys 200 Yard Freestyle — 1, David Bascom, South, 1:55.22. 2, Tiago Tovar, Chugiak, 2:00.39. 3, Kevin Kotter, South, 2:08.56.

Girls 200 Yard IM — 1, Kaia Reeg, South, 2:30.30. 2, Aeia Davis, Chugiak, 2:41.86. 3, Remy Gray, Chugiak, 2:49.97.

Boys 200 Yard IM — 1, Reuben Dobson, Chugiak, 2:08.70. 2, Kaden Rhodes, South, 2:09.73. 3, Chris Michael, Chugiak, 2:27.26.

Girls 50 Yard Freestyle — 1, Aubrey Cheng, South, 25.40. 2, Megan Sutton, Chugiak, 27.60. 3, Mo Narus, South, 28.89.

Boys 50 Yard Freestyle — 1, Jimmy Blackstone, Chugiak, 23.23. 2, Donovan Lodzins, Chugiak, 23.25. 3, Gabe Gray, Chugiak, 25.32.

Girls 1 mtr Diving — 1, Krystal Forbush, Chugiak, 153.45. 2, Kylie Johns, Chugiak, 137.15. 3, Hannah Klebesadel, Chugiak, 114.05.

Boys 1 mtr Diving — 1, Gabe Dobson, Chugiak, 315.90.

Girls 100 Yard Butterfly — 1, Summer Cheng, South, 59.84. 2, Maria Girbacea, Chugiak, 1:11.40. 3, Ava Rothbarth, South, 1:14.90.

Boys 100 Yard Butterfly — 1, Reuben Dobson, Chugiak, 55.68. 2, Kaden Rhodes, South, 57.79. 3, Benjamin Strickland, Chugiak, 1:07.50.

Girls 100 Yard Freestyle — 1, Megan Sutton, Chugiak, 1:00.60. 2, Kaia Reeg, South, 1:01.23. 3, Kasey Romspert, South, 1:04.63.

Boys 100 Yard Freestyle — 1, Donovan Lodzins, Chugiak, 51.14. 2, Ryan Bascom, South, 57.43. 3, Samuel Goldman, South, 59.11.

Girls 500 Yard Freestyle — 1, Aubrey Cheng, South, 5:33.52. 2, Quinn Morgan, Chugiak, 6:31.22. 3, Kaley Rosenquist, Chugiak, 7:00.62.

Boys 500 Yard Freestyle — 1, David Bascom, South, 5:32.58. 2, Gabe Gray, Chugiak, 5:48.27. 3, Chris Michael, Chugiak, 6:00.42.

Girls 200 Yard Freestyle Relay — 1, South (Summer Cheng, Megan McLaughlin, Aubrey Cheng, Kaia Reeg), 1:47.72. 2, Chugiak, 1:52.49. 3, South, 1:58.76.

Boys 200 Yard Freestyle Relay — 1, Chugiak (Jimmy Blackstone, Tiago Tovar, Gabe Dobson, Donovan Lodzins), 1:35.10. 2, South, 1:36.63. 3, South, 1:55.44.

Girls 100 Yard Backstroke — 1, Megan McLaughlin, South, 1:04.03. 2, Quinn Morgan, Chugiak, 1:12.96. 3, Ava Rothbarth, South, 1:14.89.

Boys 100 Yard Backstroke — 1, Jimmy Blackstone, Chugiak, 58.88. 2, Tiago Tovar, Chugiak, 1:01.94. 3, Kevin Kotter, South, 1:04.66.

Girls 100 Yard Breaststroke — 1, Summer Cheng, South, 1:10.25. 2, Molly McLaughlin, South, 1:27.64. 3, Greta Faignant, South, 1:29.55.

Boys 100 Yard Breaststroke — 1, Fillippo Pierfelici, South, 1:16.09. 2, Gabe Dobson, Chugiak, 1:16.32. 3, Ian Whitlock, South, 1:20.41.

Girls 400 Yard Freestyle Relay — 1, South (Madison Pawlak, Kasey Romspert, Ava Rothbarth, Hannah Kim), 4:25.12. 2, Chugiak, 4:40.20. 3, South, 4:50.06.

Boys 400 Yard Freestyle Relay — 1, South (Kaden Rhodes, Ryan Bascom, Samuel Goldman, David Bascom), 3:36.11. 2, Chugiak, 3:39.03. 3, Chugiak, 4:11.10.

A sweep for Service

The Service Cougars’ 400-yard freestyle relay team won the final event Friday to cement a four-point victory over West in a Cook Inlet Conference swim meet at the Bartlett High pool.

The Service tam of Hannah Katchen, Josie Chistensen, Aviana Sorich and Boo Rogers beat West’s top relay team by more than three seconds.

Katchen won two individual events for Service, and Nicole Coulter took home two wins for West.

In boys action, the Cougars got two wins apiece from Nicholas Price, Tavner Wisdom and Conrad Fawcett on their way to a sweep of the team titles.

Girls team scores — Service 144, West 140, East 24

Boys team scores — Service 179, West 107, East 6

Girls 200 Yard Medley Relay — 1, Service (Sophie Bacon, Josie Chistensen, Dulcy Morris, Rosie Jines), 2:13.34. 2, West, 2:18.55. 3, West, 2:28.43.

Boys 200 Yard Medley Relay — 1, Service (Nicholas Price, Tavner Wisdom, Brian Jarupakorn, Conrad Fawcett), 1:37.53. 2, Service, 1:47.46. 3, West, 1:56.91.

Girls 200 Yard Freestyle — 1, Hannah Katchen, S, 2:06.09. 2, Aviana Sorich, S, 2:09.30. 3, Kalima Glascott, W, 2:17.12.

Boys 200 Yard Freestyle — 1, Brian Jarupakorn, S, 1:47.85. 2, George Sholton, W, 2:04.41. 3, Christopher Toscano, W, 2:25.10.

Girls 200 Yard IM — 1, Boo Rogers, S, 2:35.96. 2, Nora Hulse, W, 2:44.38. 3, Caitlin Ramos, E, 2:47.46.

Boys 200 Yard IM — 1, Nicholas Price, S, 1:59.86. 2, Lucas Wisdom, S, 2:10.95. 3, Tristan Stuemke, W, 2:35.70.

Girls 50 Yard Freestyle — 1, Nicole Coulter, W, 27.12. 2, Josie Chistensen, S, 28.72. 3, Kayla Tyree, W, 29.77.

Boys 50 Yard Freestyle — 1, Conrad Fawcett, S, 23.60. 2, Gavin Kitchen, S, 25.17. 3, Justice Arola, W, 25.61.

Girls 1 mtr Diving — 1, Natalie Thayer, E, 109.95. 2, Makala Moore, S, 98.25.

Boys 1 mtr Diving — 1, Declan Sorich, S, 121.95. 2, Matthew Sorich, S, 104.40.

Girls 100 Yard Butterfly — 1, Hannah Katchen, S, 1:03.43. 2, Kalima Glascott, W, 1:09.80. 3, Norah Fredenhagen, W, 1:12.21.

Boys 100 Yard Butterfly — 1, Tavner Wisdom, S, 53.39. 2, Preston Kwon, S, 59.99. 3, Justice Arola, W, 1:03.95.

Girls 100 Yard Freestyle — 1, Nicole Coulter, W, 59.21. 2, Josie Chistensen, S, 1:03.97. 3, Rosie Jines, S, 1:04.33.

Boys 100 Yard Freestyle — 1, Lucas Wisdom, S, 52.08. 2, Gavin Kitchen, S, 57.38. 3, Zane Warner, S, 1:00.85.

Girls 500 Yard Freestyle — 1, Ryann Dorris, W, 5:40.66. 2, Lauren Dorris, W, 6:03.93. 3, Dulcy Morris, S, 6:18.60.

Boys 500 Yard Freestyle — 1, Conrad Fawcett, S, 4:59.31. 2, Thomas Atkins, W, 6:26.52. 3, Ari Kaufman, W, 6:29.10.

Girls 200 Yard Freestyle Relay — 1, Service (Rosie Jines, Aviana Sorich, Boo Rogers, Hannah Katchen), 1:48.71. 2, West, 1:49.19. 3, West, 1:59.71.

Boys 200 Yard Freestyle Relay — 1, Service (Gavin Kitchen, Preston Kwon, Jacob Leonard, Lucas Wisdom ), 1:37.63. 2, West, 1:41.00. 3, Service, 1:48.51.

Girls 100 Yard Backstroke — 1, Phoebe Bales, W, 1:09.97. 2, Sophie Bacon, S, 1:11.38. 3, Norah Fredenhagen, W, 1:13.65.

Boys 100 Yard Backstroke — 1, Nicholas Price, S, 52.87. 2, Brian Jarupakorn, S, 53.77. 3, Sayeed Mahmood, W, 1:15.59.

Girls 100 breaststroke — 1, Aviana Sorich, S, 1:17.66. 2, Ryann Dorris, W, 1:20.94. 3, Lauren Dorris, W, 1:21.10.

Boys 100 Yard Breaststroke — 1, Tavner Wisdom, S, 58.61. 2, Preston Kwon, S, 1:01.92. 3, George Sholton, W, 1:04.81.

Girls 400 Yard Freestyle Relay — 1, Service (Hannah Katchen, Josie Chistensen, Aviana Sorich, Boo Rogers), 4:00.81. 2, West, 4:04.20. 3, West, 4:25.03.

Boys 400 Yard Freestyle Relay — 1, Service (Tavner Wisdom, Conrad Fawcett, Nicholas Price, Brian Jarupakorn), 3:17.89. 2, West, 4:15.44. 3, Service, 4:19.15.

Correction: An earlier version of this story had the incorrect time for Conrad Fawcett in the 500 Freestyle.

[Because of a high volume of comments requiring moderation, we are temporarily disabling comments on many of our articles so editors can focus on the coronavirus crisis and other coverage. We invite you to write a letter to the editor or reach out directly if you’d like to communicate with us about a particular article. Thanks.]

Sponsored