Skip to main Content
Running

Complete 2018 Mayor’s Marathon & Half-Marathon results

  • Author: Anchorage Daily News
  • Updated: June 23
  • Published June 23

Runners compete in the Mayor’s Midnight Sun Marathon on Saturday. (Loren Holmes / ADN)

Women's marathon

1. Keri McEntee, Fairbanks, 2:59:47; 2. Deirdre Keane, Bronx, NY 3:26:06; 3. Jane Leblond, Fairbanks, 3:26:47; 4. Tsaina Mahlen, Anchorage, 3:28:47; 5. Stephanie Kliethermes, Madison, WI 3:30:00; 6. Laura Mcdermott, Tallahassee, FL 3:31:50; 7. Nicole Hjelm, Anchorage, 3:32:29; 8. Megan Binkley, North Pole, 3:35:30; 9. Lara Zoeller, Eagle River, 3:40:45; 10. Melanie Keddington, Anchorage, 3:40:53; 11. Jeannie Rice, Mentor, OH 3:41:42; 12. Erin Oley, Red Lodge, MT 3:42:23; 13. Lauren Cartlidge, Chicago, IL 3:42:37; 14. Joanna Riley, Homer, 3:44:14; 15. Shoshannah Kinsler, Anchorage, 3:45:51; 16. Rosemary Rhodes, Anchorage, 3:47:22; 17. Sandra Sutherland, Spring, TX 3:48:15; 18. Kate Arnold, Palmer, 3:48:47; 19. Ellen Van Royen, Henderson, KY 3:51:32; 20. Lecia Holley, Loveland, OH 3:52:31; 21. Andrea Ward, Anchorage, 3:53:13; 22. Erin Marbarger, Anchorage, 3:54:58; 23. Heidi Carlson, Anchorage, 3:55:34; 24. Erin Vandenberg, Chicago, IL 3:55:55; 25. Erica Mccaslin, Anchorage, 3:56:38; 26. Kelly Driver, Anchorage, 3:58:13; 27. Lauren Pisano, Hamden, CT 3:58:14; 28. Kate Avery, Grand Junction, CO 3:58:40; 29. Shella Pressly, Lees Summit, MO 3:58:51; 30. Elizabeth Simon, Duluth, GA 3:59:06; 31. Lisa Earnhart, Eagle River, 4:00:55; 32. Christine Jones, Sutton, 4:01:12; 33. Kalpana Parakkal, Kensington, MD 4:06:02; 34. Ruth Graham, Wooster, OH 4:06:15; 35. Mid White, Wooster, OH 4:06:15; 36. Roman Rubio, Palmer, 4:06:59; 37. Melissa Doherty, Evergreen, CO 4:07:00; 38. Geri Bensen, Oak Park, IL 4:07:03; 39. Annie Zwaschka, Bethel, 4:07:12; 40. Tiffany Helkenn, Anchorage, 4:07:22; 41. Alicia Miner, Quinhagak, 4:07:50; 42. Kris Jessee, Minneapolis, MN 4:08:47; 43. Cindy Mclaughlin, Merrimack, NH 4:09:08; 44. Valerie Carlson, Palmer, 4:10:32; 45. Alysyn Thibault, Anchorage, 4:11:28; 46. Teresa Butier, La Canada Flintridge, CA 4:12:27; 47. Allison Murray, Anchorage, 4:12:29; 48. Amanda Mcgrath, Anchorage, 4:13:19; 49. Kathleen Meeds, Anchorage, 4:13:53; 50. Christina Simmons, Winchester, KY 4:16:03; 51. Stacy Simmons, Fernandina Beach, FL 4:17:06; 52. Andreea Dediu, Dublin, OH 4:17:13; 53. Megan Volp, West Des Moines, IA 4:17:31; 54. Jade Monroe, Palm Bay, FL 4:17:37; 55. Sirpa Partinen, Kouvola, Finland 4:17:47; 56. Heather Sturdivant, Littleton, CO 4:17:56; 57. Anne Williams, Eagle River, 4:19:15; 58. Shannon Lampen, Girdwood, 4:19:27; 59. Jan Goss, Dallas, TX 4:19:48; 60. Tammy Conquest, Lanham, MD 4:20:00; 61. Lillie Reder, Bethel, 4:20:08; 62. Frieda Tuttle, Nikiski, 4:21:01; 63. Julianne Tibbe, Palmer, 4:23:30; 64. Eileen Huang, Alameda, CA 4:23:47; 65. Elizabeth Sanseau, Bethel, 4:23:58; 66. Andrea Wood, Eagle River, 4:24:14; 67. Micle Flora, Kansas City, MO 4:24:22; 68. Karen Ambler, Flower Mound, TX 4:24:29; 69. Ivy Ivanoff, Anchorage, 4:24:37; 70. Allyson Pocock, Attleboro Falls, MA 4:26:45; 71. Dani Buckley, North Pole, 4:26:53; 72. Metka Dragos, Half Moon Bay, CA 4:27:27; 73. Thera Scarber, Fairbanks, 4:27:51; 74. Cristiana Baik, Oakland, CA 4:28:15; 75. Geri Howard, Gunnison, CO 4:28:52; 76. Christy Youngblood, Anchorage, 4:29:02; 77. Danielle Stickman, Eagle River, 4:29:59; 78. Kathleen Pisano, Boston, MA 4:30:14; 79. Judy Taveira, Round Rock, TX 4:30:37; 80. Eileen Devoy, Denver, CO 4:30:54; 81. Maitri Shah, Austin, TX 4:30:58; 82. Heather Jipping, Anchorage, 4:31:00; 83. Ivy Bowler, Anchorage, 4:31:35; 84. Beth Wengrow, North Bend, WA 4:31:38; 85. Marissa Wachlarowicz, Eagle River, 4:32:07; 86. Lauren Ranft, Bethel, 4:32:13; 87. Halley Sullivan, Anchorage, 4:32:38; 88. Johnna Degray, Soldotna, 4:33:11; 89. Erika Smith, Eagle River, 4:33:41; 90. Amanda Stenman, Anchorage, 4:34:47; 91. Sharon Schroder, Bellbrook, OH 4:35:06; 92. Rachel Rodney, Wilmington, VT 4:35:57; 93. Joanna Podlewska-Ely, Port Huron, MI 4:36:36; 94. Evelyn Watkins, Meridian, MS 4:36:39; 95. Lori Guyer, Anchorage, 4:36:45; 96. Katie Naylor, Wasilla, 4:37:44; 97. Julie Lindgren, Minneapolis, MN 4:37:52; 98. Abby Klager, Anchorage, 4:38:59; 99. Jean Cumlat, Anchorage, 4:39:13; 100. Chantal Witiuk, Mississauga, Canada 4:39:37;

101. Ianthe Clough, Mississauga, Canada 4:39:38; 102. Cheryl Rich-Ano, Sylvan Beach, NY 4:40:31; 103. Jackie Carney, Anchorage, 4:40:55; 104. Audrey Petterson, Skamokawa, WA 4:41:33; 105. Jenna Efird, Anchorage, 4:44:09; 106. Jennifer Hufford, Anchorage, 4:44:49; 107. Trina Riley, Eagle River, 4:44:58; 108. Kary Hafen, Wasilla, 4:45:48; 109. Andrea Hambach, Willow, 4:46:41; 110. Julia Terry, Glenmoore, PA 4:46:48; 111. Jolene Moen, Glenwood, MN 4:49:00; 112. Heidi Hasapopoulos, Alexandria, MN 4:49:01; 113. Linda Mazerolle, Gunter, TX 4:49:55; 114. Pearlette Toussant, Philadelphia, PA 4:50:31; 115. Coreena Olivas, Anchorage, 4:50:39; 116. Kat Lange, San Francisco, CA 4:50:41; 117. Marybeth Arcodia, Fallston, MD 4:50:47; 118. Letitia Alexe, Montreal, Canada 4:51:43; 119. Leah Mathews, Candler, NC 4:51:59; 120. Christina Kohlstedde, Bochum, Germany 4:52:09; 121. Juliette Arcodia, Fallston, MD 4:53:33; 122. Heather Jensen, Anchorage, 4:54:29; 123. Angelica Garred, Richardson, TX 4:54:41; 124. Sandra Matthews, Saint Augustine, FL 4:54:43; 125. Julie Sherwood, Gilbert, AZ 4:54:43; 126. Deanna Valenzuela, Cedar Park, TX 4:55:33; 127. Sabrina Diven, JBER, 4:55:53; 128. Sara Howerton, JBER, 4:55:53; 129. Julie Thurmes, Minneapolis, MN 4:56:02; 130. Hannah Berkoski, Dillingham, 4:56:47; 131. Angela Mcdorman, Maineville, OH 4:57:19; 132. Sarah Stangl, Minneapolis, MN 4:58:03; 133. Liliana Baron, Potomac, MD 4:58:58; 134. Janney Dunlavey, Chugiak, 4:59:37; 135. Karen Powell, Dallas, TX 4:59:53; 136. Beth Knox, Raleigh, NC 5:00:38; 137. Emily Adam, Anchorage, 5:01:18; 138. Michelle Perlee, Bristol, VT 5:02:13; 139. Yuliya Mcdaniel, Anchorage, 5:04:16; 140. Colleen Ng, Anchorage, 5:04:26; 141. Alice Hisamoto, Anchorage, 5:04:36; 142. Natalie Bickers, Palmer, 5:06:06; 143. Barb Hrubesh, Wasilla, 5:06:36; 144. Patti Sterns, Kansas City, MO 5:06:47; 145. Mia Werner, Chicago, IL 5:09:33; 146. Jan Andrews, Crown Point, IN 5:10:15; 147. Angela Bauer, Littleton, CO 5:10:55; 148. Amy Matson, Selah, WA 5:15:11; 149. Laura Hanses, Pasco, WA 5:15:53; 150. Tracy Eglin, Snoqualmie, WA 5:16:55; 151. Andrea Simeone, Normal, IL 5:17:06; 152. Lori Krebs, Woodland Park, CO 5:19:08; 153. Lauren Susco, Pittsburgh, PA 5:19:47; 154. Stacy Bartlett, Fort Worth, TX 5:20:13; 155. Renee Andres, Howard Lake, MN 5:22:13; 156. Christy Ante, Anchorage, 5:24:16; 157. Danielle Bowman, Anchorage, 5:24:17; 158. Katrina Farris, Capitola, CA 5:25:21; 159. Kerry Ahrens, Menasha, WI 5:26:32; 160. Jacquelyn Jones, Canton, GA 5:26:35; 161. Heather Dekalb, Anchorage, 5:26:54; 162. Kathleen Schneider, Culver City, CA 5:27:28; 163. Paula Dierenfeld, Johnston, IA 5:28:21; 164. Jennifer Crews, Anchorage, 5:29:29; 165. Amelia Mullenix-Jones, Dayton, OH 5:30:04; 166. Isabella De La Houssaye, Lawrence Township, NJ 5:30:28; 167. Lisa Keogh, San Antonio, TX 5:30:30; 168. Leann Tana, Bradenton, FL 5:30:41; 169. Kristie Rushing, Eagle River, 5:31:45; 170. Pamela Jirsa, JBER, 5:32:17; 171. Marine Lair, Rennes, France 5:33:57; 172. Pok Maley, Eagle River, 5:34:44; 173. Laura Southwell, Eagle River, 5:37:45; 174. Valarie Coscia, Anchorage, 5:41:07; 175. Toni Smith Jensen, La Crosse, WI 5:41:45; 176. Melissa Vanderhoof, Anchorage, 5:43:27; 177. Caitlyn Baxter, Eagle River, 5:43:31; 178. Allison Haines, Anchorage, 5:44:04; 179. Suzie Easton, Saint Louis, MO 5:44:08; 180. Melicha S, Anchorage, 5:46:14; 181. Kathy Elizondo, Rancho Cucamonga, CA 5:46:51; 182. Dayna Conow, Lincoln, NE 5:48:32; 183. Kristin Emily, Seattle, WA 5:49:30; 184. Jennifer Jeffers, Virginia Beach, VA 5:50:29; 185. June Krause, Anchorage, 5:50:38; 186. Jessica Jaroma, Anchorage, 5:51:58; 187. Brittany Smith, Eagle River, 5:54:41; 188. Kayelynn Roche, Lincoln, NE 5:54:47; 189. Penny Noll, Cazenovia, NY 5:55:44; 190. Mimi Tran, Garden Grove, CA 5:55:46; 191. Bethany Neubarth, Anchorage, 5:56:08; 192. Sharon Thompson, Towson, MD 5:57:12; 193. Lee Ekkart, Portland, OR 5:57:49; 194. Jill Sowerwine, Anchorage, 6:00:52; 195. Emily Lupcho, New Tripoli, PA 6:01:15; 196. Martha Rosenstein, Anchorage, 6:02:33; 197. Angela Ng, Chino Hills, CA 6:03:12; 198. Rebecca Endryck, Valatie, NY 6:03:47; 199. Barbara Sommars, Tracy, CA 6:03:52; 200. Virginia Davis, Norfolk, VA 6:05:20;

201. Holly Barclay, Anchorage, 6:06:00; 202. Heather Mouw, Anchorage, 6:06:01; 203. Renee Romsland, Eagle River, 6:06:10; 204. Janelle Raborn, Placitas, NM 6:06:21; 205. Angie Chon-Lee, Bethesda, MD 6:11:38; 206. Susanne Rosemarie Von Kocemba, Kiel, Germany 6:11:40; 207. Kate Bailey, Anchorage, 6:16:01; 208. Sigrid Gertraud Eichner, Berlin, Germany 6:17:11; 209. Ann Merfeld, Clear Lake, IA 6:19:14; 210. Charity Schmitz, Hastings, MN 6:19:18; 211. Kristen Downum, Kenai, 6:21:20; 212. Lori Sherwood, Portsmouth, VA 6:25:11; 213. Angelica Mendez, Anchorage, 6:25:43; 214. Annie Luck, Anchorage, 6:31:27; 215. Diane Sallee, Anchorage, 6:33:09; 216. Wendy Lee, Iowa City, IA 6:34:17; 217. Katie Brown, O Fallon, MO 6:45:47; 218. Laura Lyons, ANKENY, IA 6:45:47; 219. Alane Ballmann, Eagle River, 6:45:50; 220. Hazel Teal, Gwynn Oak, MD 6:50:45; 221. Toni Njoroge, Los Angeles, CA 6:51:10; 222. Sabrina Bloue Mckissick, Los Angeles, CA 6:51:10; 223. Kelly Tabara, Saint Paul, MN 6:52:04; 224. Sharon Calvano, Baltimore, MD 6:52:10; 225. Erin Obrien, Palmer, 6:52:32; 226. Rachel Edney, Bozeman, MT 7:04:14; 227. Shelley Kincaid, Huntington Beach, CA 7:04:57; 228. Donna Morrison, Suquamish, WA 7:05:44; 229. Suzanne Bassett, North Pole, 7:17:36; 230. Cheryl Burpee, Wasilla, 7:29:13; 231. Sarah Donahue, Phoenix, AZ 7:35:19; 232. Molly Reque, Eagle River, 8:05:58.

Men's marathon

1. David Kiplagat, Anchorage, 2:25:43; 2. Paul Rottich, Albuquerque, NM 2:25:44; 3. Allan Spangler, Anchorage, 2:33:18; 4. Michel Ramirez, Anchorage, 2:46:17; 5. Jackson Felkins, Southlake, TX 2:50:43; 6. Everett Kolto, Southlake, TX 2:52:13; 7. Horsecow Lonac, Fort Collins, CO 2:54:52; 8. Alex Yang, Anchorage, 2:58:41; 9. Chris Duffy, Southlake, TX 2:58:45; 10. Bart Grabman, Anchorage, 3:00:36; 11. Carsen Moon, Oklahoma City, OK 3:02:19; 12. Samir Patil, Anchorage, 3:02:23; 13. Brian Roser, Chino, CA 3:02:30; 14. Scott Clemetson, Anchorage, 3:04:15; 15. Peter Beauvais, Desoto, TX 3:06:59; 16. David Johnston, Willow, 3:07:07; 17. Nathan Wenger, Anchorage, 3:07:39; 18. Kirby Spraggins, Southlake, TX 3:08:23; 19. Joerg Chittka, Ratingen, Germany 3:08:46; 20. Matthew Green, Girdwood, 3:08:48; 21. Roger Emerson, Anchorage, 3:09:15; 22. Wes Hoskins, Palmer, 3:15:56; 23. Bryan Hesse, Anchorage, 3:16:55; 24. Cade Remsburg, Philadelphia, PA 3:17:12; 25. Chris Lawrence, Anchorage, 3:17:24; 26. Shawn Burdette, Willington, CT 3:17:30; 27. Phil Roucoulet, Simsbury, CT 3:18:34; 28. David Fall, San Diego, CA 3:18:35; 29. Scott Judy, Lynchburg, VA 3:18:37; 30. Jack Ginter, Chugiak, 3:20:01; 31. Uwe Hartmann, Sindelfingen, Germany 3:21:14; 32. Joe Iovanisci, Williamstown, NJ 3:21:28; 33. Jack Mcdermott, Tallahassee, FL 3:22:14; 34. Scott Jong, Anchorage, 3:22:27; 35. Mark Schenk, Dayton, OH 3:22:40; 36. Clifford Dunlap, Anchorage, 3:23:24; 37. Bill Schroeder, Georgetown, TX 3:24:57; 38. Justin Zagorski, Anchorage, 3:25:19; 39. Andrew Ray, Anchorage, 3:26:26; 40. Jonathan Walton, Anchorage, 3:27:01; 41. Clint Jones, West Des Moines, IA 3:27:35; 42. Tim Davis, Anchorage, 3:28:20; 43. Alan Mccutcheon, Anchorage, 3:28:44; 44. Hamid Rostamian, Culver City, CA 3:28:44; 45. John Reed, Anchorage, 3:29:00; 46. John Breuninger, Lancaster, PA 3:29:10; 47. John Eder, Dallas, TX 3:29:50; 48. Sundeep Shanmugasundaram, Columbus, OH 3:30:08; 49. Corey White, Anchorage, 3:30:12; 50. Nicholas Brice, JBER, 3:31:09; 51. Jon Ely, Port Huron, MI 3:31:11; 52. Cole Posthumus, Eagle River, 3:31:13; 53. Nicholas Newnham, Columbus, OH 3:32:01; 54. Orlando Carrasquillo, Vicksburg, MS 3:32:59; 55. Christopher Regan, Wappingers Falls, NY 3:33:24; 56. Daisuke Murata, Baltimore, MD 3:34:21; 57. Levi Hohl, Anchorage, 3:35:03; 58. John Iovanisci, Dayton, OH 3:37:05; 59. Clay Crossett, Anchorage, 3:37:20; 60. Mark Green, Morgan Hill, CA 3:37:45; 61. Richard Locicero, Gainesville, GA 3:38:36; 62. Dominic Francis, Eagle River, 3:39:11; 63. Elijah Haines, Anchorage, 3:39:29; 64. Joseph Ofeldt, Fairbanks, 3:39:57; 65. Elliott Hoffman, Bethel, 3:39:59; 66. David Morrow, Anchorage, 3:40:43; 67. Stephen Magennis, Eagle River, 3:41:55; 68. Ira Deardorff, Anchorage, 3:41:57; 69. Zachary Ricketts, Anchorage, 3:42:40; 70. Christopher Miles, Fairbanks, 3:43:06; 71. Alex Wiley, Portland, OR 3:43:10; 72. Daniel King, Anchorage, 3:43:24; 73. Joe Berry, Bakersfield, CA 3:44:32; 74. Robert Blevins, Lynchburg, VA 3:45:04; 75. Matthew Raines, Anchorage, 3:46:34; 76. Torrey Powers, Cheyenne, WY 3:46:55; 77. Ian Patten, Eielson AFB, 3:47:04; 78. Helmut Hantzsch, Eisenach, Germany 3:47:17; 79. Ozzie Perez, Oakland, CA 3:47:20; 80. Joseph Edwards, Atlanta, GA 3:47:25; 81. Stephen Rosser, Anchorage, 3:47:30; 82. Badhri Chakravarthy, Saint Louis, MO 3:47:50; 83. Matthew Roorda, Anchorage, 3:47:56; 84. Nelson Garcia, Anchorage, 3:48:12; 85. Denman Ondelacy, Anchorage, 3:48:26; 86. Michael Dunn, Sanford, NC 3:48:41; 87. Gene Bowden, Porter, TX 3:48:59; 88. Brent Stockwell, Anchorage, 3:49:03; 89. Brendan Ellis, Unalakleet, 3:49:07; 90. Jonathan Hughes, Anchorage, 3:49:19; 91. Andrew Wildman, Austin, TX 3:49:21; 92. Derrick Pierce, Fayetteville, AR 3:49:32; 93. Ken Locicero, Hoschton, GA 3:49:33; 94. Joseph Grady, Chicago, IL 3:50:03; 95. Greg Peterson, Anchorage, 3:50:10; 96. Quasar Johnson, Anchorage, 3:50:47; 97. Joshua Gaspard, JBER, 3:50:51; 98. Tristan Honeyborne, London, United Kingdom 3:51:13; 99. John Kolman, Elmwood Park, IL 3:52:11; 100. Itaru Sasaki, kasugi, Japan 3:52:24;

101. Erik Pearson, Reno, NV 3:52:50; 102. John Serna, Eagle River, 3:53:08; 103. David Braudis, Anchorage, 3:53:09; 104. Ron Carpenter, Hudson, MI 3:53:18; 105. Kyle Gibbs, HANNIBAL, MO 3:53:34; 106. Richard White, Rives Junction, MI 3:53:42; 107. Henryk Baran, Anchorage, 3:53:52; 108. Clayton Beethe, Anchorage, 3:54:16; 109. Jay Hyrich, Calgary, Canada 3:54:31; 110. Thomas Quimby, Palmer, 3:54:39; 111. Will Marshall, Atlanta, GA 3:54:49; 112. Michael Bujold, Washington, DC 3:55:11; 113. Scott Mayfield, Anchorage, 3:55:16; 114. Jose Figueiredo, S, Brazil 3:56:03; 115. Denter, Dean Dean H, Eagle River, 3:56:07; 116. Ray Hafen, Wasilla, 3:56:11; 117. Stephen Peterson, Anchorage, 3:56:20; 118. Florian Borowski, Anchorage, 3:56:35; 119. David Luong, San Jose, CA 3:56:45; 120. Eric Neeb, Columbus, OH 3:56:53; 121. Tony Covarrubias, Palmer, 3:57:02; 122. Michael Brede, Anchorage, 3:57:07; 123. Chris Robinson, Chugiak, 3:57:21; 124. Marc Jordan, Austin, TX 3:57:39; 125. Kyle Hudick, Paicines, CA 3:57:40; 126. Pablo Fushimi, Fulshear, TX 3:57:55; 127. Jeff Carlson, Chugiak, 3:58:47; 128. Daniel Delfino, Anchorage, 3:59:14; 129. Josh Estep, Alexandria, VA 3:59:38; 130. Curtis Chong, New York, NY 3:59:48; 131. Steve Thomas, Waxahachie, TX 3:59:52; 132. Brian Binkley, North Pole, 3:59:55; 133. Eric Hauge, Minneapolis, MN 4:00:42; 134. Nathan Zeigler, Anchorage, 4:00:43; 135. Aaron Foye, Eagle River, 4:00:51; 136. Elfego Ponce, Anchorage, 4:01:25; 137. Jeffrey Estes, Eagle River, 4:02:17; 138. Chris Warren, Wasilla, 4:03:27; 139. Toshihide Hamazaki, Anchorage, 4:03:45; 140. Ryan Smith, Raleigh, NC 4:04:04; 141. Matthew Yates, Seattle, WA 4:04:06; 142. Gregory Gates, Atlanta, GA 4:04:21; 143. Benjamin Gray, Cordova, 4:04:23; 144. Tyler Couey, Anchorage, 4:05:14; 145. Martin Gannon Shih, San Francisco, CA 4:05:27; 146. Vann Simmons, Fernandina Beach, FL 4:06:29; 147. Zechariah Benzing, Wasilla, 4:06:38; 148. Nick Bensen, Oak Park, IL 4:07:03; 149. Ted Moreno, Santa Ana, CA 4:07:38; 150. Jerry Mullens, Weirton, WV 4:07:46; 151. Jerry Jenkins, Anchorage, 4:07:51; 152. Mario Galindo, Anchorage, 4:08:23; 153. Jake Knight, Brazoria, TX 4:08:55; 154. Martin Schuetz, Lindau, Austria 4:09:49; 155. Stephen Crook, Anchorage, 4:09:49; 156. Kevin Wohlgemuth, Anchorage, 4:09:49; 157. Thomas Pisano, Hamden, CT 4:11:06; 158. Casey Creppel, Fairbanks, 4:11:40; 159. Howard Choi, White Plains, NY 4:12:43; 160. Steve Brandstetter, Cincinnati, OH 4:13:17; 161. Robert Plovnick, Washington, DC 4:13:18; 162. Rory Seiter, Anchorage, 4:13:19; 163. Alberto Agostini, Spring, TX 4:13:24; 164. Jonathan Klaren, San Diego, CA 4:14:47; 165. Tyson Gerdes, Eagle River, 4:17:12; 166. Feng Qiu, Doylestown, PA 4:17:24; 167. Robert Volp, West Des Moines, IA 4:17:31; 168. Christopher Davis, Eagle River, 4:17:42; 169. William Shoemaker, Houston, TX 4:17:52; 170. Jerald Yoneji, Great Falls, MT 4:17:56; 171. David Lee, Anchorage, 4:18:02; 172. Brian Finney, Decatur, IL 4:19:02; 173. Steve Higgins, Madison Heights, VA 4:19:09; 174. Bernard Weahersbee, Tacoma, WA 4:19:33; 175. David Pearson, North Pole, 4:20:24; 176. Thomas Zugger, Columbus, OH 4:20:28; 177. Allen Chin, San Pedro, CA 4:20:59; 178. Brandon Brooks, Eagle River, 4:21:02; 179. Graham Smith, Anchorage, 4:21:23; 180. Nate Boltz, Anchorage, 4:21:30; 181. Dayton Denter, Eagle River, 4:22:08; 182. Ning Chen, Irvine, CA 4:22:08; 183. Vic Barthelemy, Spotsylvania, VA 4:22:45; 184. Andrew Newman, Anchorage, 4:22:49; 185. Paul Marchand, JBER, 4:22:52; 186. Hafid Cabrales, Anchorage, 4:23:41; 187. Jeff Tackman, Longmont, CO 4:23:59; 188. Joshua Noble, Vashon, WA 4:23:59; 189. Peter Marbarger, Anchorage, 4:24:08; 190. Trent Foldager, Seward, 4:25:13; 191. Carlo Rapanut, Eagle River, 4:25:31; 192. Scott Morton, Anchorage, 4:26:07; 193. Terry Stubbs, Morton, IL 4:27:31; 194. Brian Bennett, Colorado Springs, CO 4:27:32; 195. Craig Thompson, Carmel, IN 4:27:50; 196. Thad Holt, Dallas, TX 4:28:01; 197. Ryan Baxter, Eagle River, 4:28:30; 198. Jacob Panzer, Anchorage, 4:28:31; 199. Stephen Montgomery Jr, Eagle River, 4:28:47; 200. Joseph Patenaude, Anchorage, 4:28:51;

201. Rustin Roy, Atlanta, GA 4:29:03; 202. Terry Schnese, Anchorage, 4:29:23; 203. Dan Smith, Fargo, ND 4:29:47; 204. Adam Nicely, Anchorage, 4:30:02; 205. Antony Cook, Anchorage, 4:30:12; 206. Pat O'Rourke, Holland, MI 4:30:14; 207. Peter Vandyne, Anchorage, 4:30:41; 208. Steven Buklis, Anchorage, 4:30:48; 209. Mike Jipping, Anchorage, 4:31:00; 210. Joshua Lee, Anchorage, 4:32:20; 211. Mark Jessee, Minneapolis, MN 4:32:26; 212. Keith Apfelbaum, Iowa City, IA 4:36:05; 213. Ian Hines, Fairbanks, 4:36:15; 214. Mark Fisher, Topeka, KS 4:36:21; 215. Geremy Clarion, Anchorage, 4:36:30; 216. Terrence Kasper, Anchorage, 4:36:53; 217. Dana Mclean, Oakland, CA 4:36:56; 218. John Ramirez, Fairbanks, 4:37:08; 219. Harish Thakur, Atlanta, GA 4:37:08; 220. Dominic Ancona, Anchorage, 4:37:16; 221. Craig Brunson, Anchorage, 4:37:29; 222. Travis Johnson, Wasilla, 4:37:40; 223. Sri Haresh Sriperumbudur, Austin, TX 4:38:57; 224. Ian Quino Fernandez, Honolulu, HI 4:38:59; 225. Josh Kiecker, Fremont, WI 4:39:25; 226. Vincent Trinquesse, Denver, CO 4:39:50; 227. Allen Depalma, JBER, 4:39:50; 228. Art Bulatao, Fort Wainwright, 4:40:09; 229. Paul Kellerman, Fairbanks, 4:40:11; 230. Karl Johansen, Trondheim, Norway 4:40:12; 231. Prithivraj Sharan, Seattle, WA 4:40:23; 232. Joshua Mak, Markham, Canada 4:41:00; 233. Daniel Ruiz, Saint John, IN 4:41:03; 234. Michael Rudd, Columbus, OH 4:41:42; 235. Shane Nez, Anchorage, 4:41:55; 236. Watanabe Moriyasu, NAGOYA, Japan 4:42:00; 237. Sergio Leonardi, Spring, TX 4:42:07; 238. Andrew Brennan, Anchorage, 4:42:21; 239. David Jensen, Anchorage, 4:42:30; 240. Mark Litton, Keller, TX 4:42:56; 241. William Mcgrath, JBER, 4:43:56; 242. Adam Grimes, Aurora, CO 4:44:43; 243. David Wu, Torrance, CA 4:44:44; 244. Drake Stockert, Mapleton, IL 4:44:49; 245. Norm Fuller, Wasilla, 4:45:19; 246. Doug Carrell, Salt Lake City, UT 4:45:23; 247. Carlos Gracia, Fort Worth, TX 4:45:35; 248. Brian Slater, Eagle River, 4:45:58; 249. Stephen Horn, JBER, 4:46:26; 250. Steven Thomas, Indianapolis, IN 4:47:05; 251. Michael Macey, VICTORIA, Canada 4:48:02; 252. Peter Fowler, Unknown 4:49:48; 253. Alex Lightfoot, Phoenix, AZ 4:51:01; 254. Aaron Quintero, Anchorage, 4:51:44; 255. Gerhard Bernhard Diethard Steinbrecher Dr., Cottbus, Germany 4:52:10; 256. Craig Campbell, Anchorage, 4:52:27; 257. Shaun Belliston, Anchorage, 4:52:28; 258. David James, Fairbanks, 4:52:37; 259. Shawn Williams, Palmer, 4:53:35; 260. Gilbert Ortiz, JBER, 4:53:40; 261. Dylan Denter, Eagle River, 4:53:48; 262. Bryce Niver, Anchorage, 4:54:06; 263. Andrew Lightfoot, Edmonds, WA 4:55:13; 264. Ethan Diven, JBER, 4:55:53; 265. Robert Weeks, Fort Mill, SC 4:56:02; 266. Hemanth Jatti, Addison, TX 4:56:33; 267. Andrew Berkoski, Dillingham, 4:56:47; 268. Brian Hicks, Whittier, 4:57:32; 269. Thomas Marquez, Chugiak, 4:57:37; 270. Chuck Shork, Dunlap, IL 4:57:43; 271. Jon Alexander, Saint Paul, MN 4:58:20; 272. Tim Cook, Vancouver, WA 4:58:26; 273. Pete Zajac, Des Plaines, IL 4:59:08; 274. Henry Dunbar, Arlington, VA 4:59:59; 275. Rick Jensen, Sioux Falls, SD 5:00:36; 276. Czeslaw Nowakowski, Warszawa, Poland 5:00:41; 277. Russell James, Lubbock, TX 5:00:58; 278. Garret Mckinney, Anchorage, 5:01:25; 279. Eric Swanson, JBER, 5:01:49; 280. Michael Kim, Anchorage, 5:02:03; 281. Isaac Jarvis, Anchorage, 5:02:04; 282. Vaughan Waters, San Antonio, TX 5:02:05; 283. Neel Seshan, Dallas, TX 5:02:18; 284. Don Nishioka, Chino, CA 5:02:24; 285. Mark Moorhead, Anchorage, 5:02:29; 286. Jeremy Payne, Anchorage, 5:02:35; 287. Brett Larson, Alexandria, MN 5:02:36; 288. Brett Phillips, San Jose, CA 5:02:40; 289. Logan Williams, JBER, 5:02:47; 290. Andrew Paquin, JBER, 5:02:48; 291. Raymond Cecil, Anchorage, 5:02:56; 292. Sean Randle, Fairbanks, 5:03:22; 293. Daniel Randle, Anchorage, 5:03:22; 294. Georg Neumueller, Auerbach, Germany 5:05:21; 295. Keith Roberts, Raleigh, IL 5:05:36; 296. Thomas Ramos, Eielson AFB, 5:09:06; 297. Kyle Roehrig, North Pole, 5:09:07; 298. Richard Rulison, Garden Grove, CA 5:09:12; 299. Andrew Velasquez, Anchorage, 5:09:21; 300. James Martin, Greenville, SC 5:13:04;

301. Jiren Li, Anchorage, 5:13:42; 302. Shadi Rabi, Bethel, 5:13:59; 303. Paul Siegwarth, Strongsville, OH 5:15:26; 304. Jason Jukes, Eagle River, 5:16:31; 305. Tony Cameron, Anchorage, 5:16:47; 306. John Tiwet, Waukegan, IL 5:17:08; 307. Patrick Sharp, Eagle River, 5:17:48; 308. Dean Barnes, Anchorage, 5:18:13; 309. Jim Burmeister, Lewisville, TX 5:19:26; 310. Richard Collins, Eagle River, 5:20:07; 311. Christopher Funderock, Anchorage, 5:20:40; 312. Jacob Weinberg, Miami, FL 5:22:32; 313. Jae Kim, Rowland Heights, CA 5:23:02; 314. Spencer Olsen, Sandy, UT 5:23:25; 315. Felipe Restrepo, Anchorage, 5:25:55; 316. Kevin Boots, Anchorage, 5:26:58; 317. Guenter Herbst, Berlin, Germany 5:27:44; 318. Kelly Ano, Sylvan Beach, NY 5:28:04; 319. Sang-Sub Lee, Bethesda, MD 5:28:40; 320. Charles Zinda, Milwaukee, WI 5:28:56; 321. Michael Mccrudden, Anchorage, 5:29:29; 322. Philip Crane, Lawrence Township, NJ 5:30:27; 323. Brian Wakeman, Bloomington, IL 5:30:38; 324. Christopher Tana, Bradenton, FL 5:30:40; 325. Richard Deleon, Waimanalo, HI 5:31:28; 326. August Lambers, Anchorage, 5:31:38; 327. Michael Doherty, Austin, TX 5:32:06; 328. Benjamin Mount, Orlando, FL 5:32:08; 329. John Mcdonald, Anchorage, 5:32:54; 330. David Crane, Lawrence Township, NJ 5:34:43; 331. John Boston, Wasilla, 5:37:06; 332. Gusti Matei, Guelph, Canada 5:38:59; 333. David Powers, Orland Park, IL 5:41:26; 334. Michael Notti, Anchorage, 5:41:38; 335. Tom Korosei, Anchorage, 5:41:48; 336. Paul Grzemski, Elgin, IL 5:43:29; 337. William Glumac, Anchorage, 5:43:41; 338. John Burgoyne, Bellevue, WA 5:52:34; 339. Richard Countryman, Windermere, FL 5:52:57; 340. Paul Brown, Valdosta, GA 5:53:20; 341. Raymond Rushing, Eagle River, 5:54:24; 342. Luis Sanchez-Ulloa, Anchorage, 5:58:25; 343. Michael Babcock, Charlotte, NC 5:59:44; 344. Christopher Johnson, Indian, 6:01:03; 345. Rudy Koziol, West Chester, PA 6:01:16; 346. Kurtis Steinecke, Wasilla, 6:01:40; 347. Peter Endryck, Valatie, NY 6:03:57; 348. Jeff Jensen, La Crosse, WI 6:09:04; 349. Robert Fields, Chugiak, 6:11:56; 350. Ben Velasquez, Anchorage, 6:15:59; 351. David Velasquez, Anchorage, 6:15:59; 352. Roger Harris, Greer, SC 6:24:43; 353. Anthony Pamplin Jr, San Francisco, CA 6:25:42; 354. Roy Rubinstein, Lombard, IL 6:25:55; 355. Jeffrey Kempff, Eagle River, 6:28:21; 356. Joseph Segers, Nashville, TN 6:33:51; 357. Bode Segers, Nashville, TN 6:33:52; 358. Edmund Miro, Jamaica, NY 6:35:50; 359. Barry Bruninga, Anchorage, 6:37:24; 360. Tucker Foster, JBER, 6:39:29; 361. M. Snapper Zelig, Anchorage, 6:43:14; 362. Rick Mueller, JBER, 6:51:38; 363. Luke Tabara, Saint Paul, MN 6:52:04; 364. Paul Fussey, Anchorage, 7:04:43; 365. Mike Herrin, Tremont, IL 7:08:38; 366. Robert Pitka, Wasilla, 7:09:34; 367. Justin Lindell, Wasilla, 7:27:56; 368. Jeremy Maxie, Anchorage, 7:30:25; 369. Ron Nicholl, Anchorage, 7:36:35.

Women's half marathon

1. Jess Klain, Anchorage, 1:33:24; 2. Melissa Colby, Eagle River, 1:33:32; 3. Stephanie Arnold, Anchorage, 1:34:11; 4. April Nelson, Anchorage, 1:35:03; 5. Ida Bennion, JBER, 1:37:05; 6. Ruth Cvancara, Anchorage, 1:37:16; 7. Grace Gannon, Anchorage, 1:37:18; 8. Marne Shafer, Anchorage, 1:39:27; 9. Arielle Breuninger, Lancaster, PA 1:39:43; 10. Jessica Thomas, San Francisco, CA 1:39:54; 11. Kristina Petitjean, Monroe, WI 1:40:07; 12. Lucy Galloway, Eagle River, 1:40:31; 13. Victoria Oxentenko, Eagle River, 1:40:45; 14. Terina Noteboom, Anchorage, 1:41:27; 15. Sarah Cosgrave, Anchorage, 1:42:41; 16. Lucy Swygman, Girdwood, 1:43:31; 17. Maria Paez, Anchorage, 1:44:30; 18. Jody Oechsle, Eau Claire, WI 1:44:31; 19. Lily Kagan, Anchorage, 1:44:44; 20. Lena Palmer, Anchorage, 1:44:54; 21. Jessie Pierce, Anchorage, 1:44:59; 22. Amanda Browne, Yellow Springs, OH 1:45:42; 23. Viviana Mina, Eagle River, 1:46:26; 24. Tanya Iknokinok, Anchorage, 1:47:10; 25. Robyn Newell, Eagle River, 1:47:22; 26. Stephanie Agni, Anchorage, 1:48:41; 27. Abby Davis, Onalaska, WI 1:48:55; 28. Susan Craig, Soldotna, 1:48:58; 29. Meg Olson, Milwaukee, WI 1:49:29; 30. Ingrid Kelly, Anchorage, 1:49:37; 31. Michelle Guerrero Gonzalez, Anchorage, 1:50:05; 32. Abigail Robinson, Anchorage, 1:50:06; 33. Julie Ross, Wasilla, 1:50:11; 34. Lauren Day, Eagle River, 1:50:28; 35. Allie Hartman, Anchorage, 1:50:47; 36. Amy Bushatz, Palmer, 1:51:12; 37. Rebecca Wall, Eagle River, 1:51:13; 38. Elyse Delaney, Anchorage, 1:51:14; 39. Petra Richards, Willow, 1:51:55; 40. Deanna Nielson, Anchorage, 1:51:56; 41. Alice Knapp, Anchorage, 1:52:04; 42. Rachel Gruber, Saint Paul, MN 1:52:31; 43. Taylor Anderson, Anchorage, 1:52:33; 44. Laura Mcdonough, Anchorage, 1:52:46; 45. Claire Shaw, Anchorage, 1:53:28; 46. Ruth Blauwiekel, Colchester, VT 1:53:49; 47. Justina Jaminet, Anchorage, 1:53:51; 48. Felicia Krieter, Anchorage, 1:54:08; 49. Amanda Day, Eagle River, 1:54:38; 50. Nona Snell, Olympia, WA 1:54:54; 51. Diana Abbott, Colorado Springs, CO 1:55:03; 52. Madeline Wodoard, Anchorage, 1:55:06; 53. Brooke Shortridge, Anchorage, 1:55:06; 54. Selina Sanders, Anchorage, 1:55:09; 55. Kelly Kitzmiller, Baltimore, MD 1:55:18; 56. Melissa Trammell, Yakima, WA 1:55:31; 57. Micaley Kirn, Anchorage, 1:55:34; 58. Danielle Blair, Anchorage, 1:55:44; 59. Kelly Poletis, Grosse Pointe, MI 1:55:50; 60. Kristin Otto, Oak Park, IL 1:55:59; 61. Sue Hamke, Sammamish, WA 1:56:21; 62. Kristy Garrett, Anchorage, 1:56:25; 63. Terri Amann, Findlay, OH 1:56:43; 64. Nancy Agosti, Anchorage, 1:56:44; 65. Catherin Mclaughlin, Anchorage, 1:56:45; 66. Milca Widmer, Anchorage, 1:56:54; 67. Kristy Berington, Wasilla, 1:57:12; 68. Rachel Henderson, Anchorage, 1:57:14; 69. Anne Carpenter, Eagle River, 1:57:19; 70. Anna Berington, Wasilla, 1:57:28; 71. Elizabeth Barnaby, Anchorage, 1:57:28; 72. Maria Kreps, Palmer, 1:57:28; 73. Brittany Nerland, Anchorage, 1:57:30; 74. Tara Berry, Fort Worth, TX 1:57:31; 75. Rebecca Fowler, Anchorage, 1:57:39; 76. Pam Tittle, Anchorage, 1:57:41; 77. Tracy Flood, Anchorage, 1:57:49; 78. Kayla Washington, Anchorage, 1:57:57; 79. Janet Morrone, Anchorage, 1:57:58; 80. Teresa Curran, Anchorage, 1:58:09; 81. Margaret Mcinnis, Hickory, NC 1:58:13; 82. Kelly Thomas, North Pole, 1:58:26; 83. Callie Wilder, Anchorage, 1:58:27; 84. Pamela Mcattee, Palmer, 1:58:30; 85. Kim Stahlnecker, Anchorage, 1:58:46; 86. Kristen Doolittle, Anchorage, 1:59:01; 87. Mindy Rockey, Anchorage, 1:59:07; 88. Katherine Raspet, Montara, CA 1:59:13; 89. Renee Bear, Eagle River, 1:59:17; 90. Rebecca Clark, Charlotte, NC 1:59:27; 91. Paola Banchero, Anchorage, 1:59:27; 92. Heather Krellner, Coudersport, PA 1:59:30; 93. Sarah Whealon, West Bend, WI 1:59:31; 94. Sara Lopez, Anchorage, 1:59:47; 95. Deborah Thompson, Chatsworth, CA 2:00:06; 96. Hannah Karlberg, Anchorage, 2:00:08; 97. Bernadette Mclaughlin, Anchorage, 2:00:09; 98. Nancy Pounds, Anchorage, 2:00:11; 99. Allison Hardwick, Dayton, OH 2:00:14; 100. Kelley Sefton, Anchorage, 2:00:15;

101. Robin Beck, Parkville, MD 2:00:22; 102. Jennifer Marsh, Anchorage, 2:00:23; 103. Marianne Pedersen, Anchorage, 2:00:27; 104. Christina Mccann, Wasilla, 2:00:31; 105. Ann Greeley, Berwyn, IL 2:00:38; 106. Hanna Ekberg, Anchorage, 2:00:44; 107. Kylee Smith, Anchorage, 2:00:48; 108. Melanie Dickson, Anchorage, 2:00:54; 109. Allison Blechman, Fairbanks, 2:00:58; 110. Lindsey Glenn, Kodiak, 2:01:12; 111. Kate Luedtke, Milwaukee, WI 2:01:22; 112. Anna Taylor, Anchorage, 2:01:28; 113. Leah Bonn, Palmer, 2:01:33; 114. Ema Babic, Cordova, 2:01:35; 115. Julia Thompson, Kansas City, MO 2:01:49; 116. Nancy Alzheimer, Anchorage, 2:01:53; 117. Amanda Minter, Washington, IL 2:01:57; 118. Larene Green, Morgan Hill, CA 2:01:59; 119. Angela Bienvenu, Anchorage, 2:02:01; 120. Kristi Davis, Anchorage, 2:02:03; 121. Anne Houran, Portland, OR 2:02:08; 122. Karen Miller, Grapevine, TX 2:02:14; 123. Sara Coughlan, Anchorage, 2:02:17; 124. Emily Becker, Anchorage, 2:02:18; 125. Melinda Huyck, Longwood, FL 2:02:20; 126. Rita Mckenzie, Anchorage, 2:02:24; 127. Caren Carlson, Chugiak, 2:03:02; 128. Julieanne Loughlin, Anchorage, 2:03:22; 129. Natalia Boliari, Fort Lee, NJ 2:03:23; 130. Autumn Western, Wasilla, 2:03:39; 131. Dena Sommer-Pedebone, Anchorage, 2:04:27; 132. Reagan Blackley, Eagle River, 2:04:35; 133. Janet Warner, Eagle River, 2:04:37; 134. Karolin Anders, Anchorage, 2:04:40; 135. Emma Korosei, Anchorage, 2:04:43; 136. Paige Nelson, Eagle River, 2:04:50; 137. Laura Berthold, Makawao, HI 2:04:57; 138. Katie Killeen, John's Island, SC 2:04:58; 139. Masako Ohashi, Alexandria, VA 2:05:09; 140. Amy Kelly, Corsicana, TX 2:05:16; 141. Nicole Lambros, Aptos, CA 2:05:19; 142. Charity Sisco, Palmer, 2:05:24; 143. Beverly Tsai, Seattle, WA 2:05:51; 144. Jane Etheridge, Paris, TN 2:06:01; 145. Anne Gray, Anchorage, 2:06:07; 146. Colleen Kersgard, Eagle River, 2:06:07; 147. Robynne Lafountain, Gobles, MI 2:06:16; 148. Kristin Main, Anchorage, 2:06:20; 149. Kim Huntington, Wasilla, 2:06:21; 150. Mary Lackey, Wasilla, 2:06:28; 151. Taylor Lawson, Anchorage, 2:06:33; 152. Camille Messing, Bethel, 2:06:36; 153. Amy Vagedes, North Pole, 2:06:54; 154. Kaitlin Mattos, Anchorage, 2:07:04; 155. Brieanna Carroll, Oklahoma City, OK 2:07:09; 156. Laura Venning, Eagle River, 2:07:17; 157. Hannah Brewster, Anchorage, 2:07:29; 158. Marilyn Bost, Anchorage, 2:07:48; 159. Julie Reynolds, Anchorage, 2:07:49; 160. Jenessa Davies, Anchorage, 2:07:49; 161. Dana Marjomaki, Longmont, CO 2:08:01; 162. Katie Russell, Eagle River, 2:08:02; 163. Jennifer Weis, Anchorage, 2:08:04; 164. Josephine Mills, Anchorage, 2:08:14; 165. Kathy Jones, Rancho Santa Margarita, CA 2:08:30; 166. Paula Hogan, Middletown, OH 2:08:30; 167. Carli Walch, Anchorage, 2:08:35; 168. Elliana Zock, Anchorage, 2:08:35; 169. Cindy Robichaud, Carp, Canada 2:08:36; 170. Signe Johnson, Seattle, WA 2:08:42; 171. Jasmin Martin, Palmer, 2:08:43; 172. Laura Peek, Homer, 2:08:44; 173. Mae Stinnett, Anchorage, 2:09:03; 174. Erin Pearson, Reno, NV 2:09:13; 175. Maria Michaloski, Palmer, 2:09:15; 176. Christina Rhodes, Anchorage, 2:09:22; 177. Katherine Colquhoun, Fairbanks, 2:09:23; 178. Ellen Sanders, Saint Louis, MO 2:09:40; 179. Kate Fossman, Haines, 2:09:41; 180. Andrea Nelson, Eagle River, 2:10:02; 181. Grace Johnson, Anchorage, 2:10:03; 182. Kathryn Lucht, Chaska, MN 2:10:05; 183. Tricia Fields, Glennallen, 2:10:08; 184. Hannah Smith, Anchorage, 2:10:11; 185. Melissa Hager, Lehighton, PA 2:10:19; 186. Leigh Ann Richardson, Eagle River, 2:10:24; 187. Alex Post, Anchorage, 2:10:35; 188. Aine Raiger, Immokalee, FL 2:10:37; 189. Michelle Colman, San Diego, CA 2:10:41; 190. Beth Hild, Yorkville, IL 2:10:45; 191. Kenyi Parker, Anchorage, 2:11:05; 192. Jill Gaskill, Anchorage, 2:11:12; 193. Ann Beier, Bend, OR 2:11:14; 194. Elizabeth Colon, Anchorage, 2:11:19; 195. Kelly Overacker, Anchorage, 2:11:26; 196. Veta Orpin, Richardson, TX 2:11:26; 197. Amber Parker, Wasilla, 2:11:29; 198. Rosemary Bartkowiak, Waukesha, WI 2:11:48; 199. Madi Cundiff, Milwaukee, WI 2:12:09; 200. Robin Rice, Wasilla, 2:12:28;

201. Juli Robinson, Anchorage, 2:12:32; 202. Aileen Nimick, Anchorage, 2:12:36; 203. Deborah Kempen, Anchorage, 2:12:40; 204. Kanami Hirai, Atibaia, Brazil 2:12:45; 205. Megan Westfall, Denver, CO 2:12:51; 206. Charmagne Alder, Fairbanks, 2:12:56; 207. Holly Hollar, Houston, TX 2:12:56; 208. Carmen Cowan, Anchorage, 2:13:03; 209. Sangeeta Ballal, Houston, TX 2:13:05; 210. Melinda Wray, Viola, AR 2:13:21; 211. Piper Sato, Anchorage, 2:13:21; 212. Robin Glover, Eagle River, 2:13:27; 213. Annie Long, Belvidere, IL 2:13:29; 214. Rori Partridge, Wasilla, 2:13:35; 215. Harvinder Mudahar, Chino Hills, CA 2:13:49; 216. Mandy Dedora, Alliston, Canada 2:13:52; 217. Janis Frazer, INDIANAPOLIS, IN 2:14:00; 218. Erin Ferry, Anchorage, 2:14:01; 219. Katharine Andre, Anchorage, 2:14:02; 220. Jennifer Hensley, Chicago, IL 2:14:13; 221. Ariel Hayes, Washington, DC 2:14:14; 222. Laurel Turnquist, Bethel, 2:14:18; 223. Ashley Bryant, Glennallen, 2:14:20; 224. Kaydence Huntington, Wasilla, 2:14:21; 225. Leisl Newman, Anchorage, 2:14:28; 226. Tracey Hughes, Cuba, MO 2:14:28; 227. Alys Korosei, Anchorage, 2:14:41; 228. Nichole Klingman, Anchorage, 2:14:41; 229. Lori Brownlee, Anchorage, 2:14:43; 230. Rhonda Miller, Chino, CA 2:14:45; 231. Natalie Kern, Newtown, PA 2:14:47; 232. Tricia Hague, South Bound Brook, NJ 2:14:53; 233. Elizabeth Arteaga, Anchorage, 2:14:56; 234. Amy Hollinhead, Anchorage, 2:14:57; 235. Raechel Ballard, Anchorage, 2:15:05; 236. Marta Lofthouse, Anchorage, 2:15:06; 237. Nancy Holman, Denali National Park, 2:15:09; 238. Rebecca Johnson, Lindstrom, MN 2:15:11; 239. Nanette Beltran, JBER, 2:15:16; 240. Abbey Fingeret, Omaha, NE 2:15:18; 241. Brianne Blackburn, Palmer, 2:15:24; 242. Louisa Branchflower, Palmer, 2:15:25; 243. Ashley Baker, JBER, 2:15:28; 244. Grace Kubitz, Anchorage, 2:15:34; 245. Lisa Van Meter, Eagle River, 2:15:45; 246. Kelsey Inman, Anchorage, 2:15:49; 247. Jennifer Bleicher, Wasilla, 2:15:52; 248. Brenda Messingham, Arvada, CO 2:16:00; 249. Kim Felker, Urbandale, IA 2:16:00; 250. Alyssa Weber, Waukee, IA 2:16:00; 251. Emily Willoughby, Suffield, CT 2:16:01; 252. Julia Mclaughlin, Webster, NY 2:16:09; 253. Brynn Byam, Anchorage, 2:16:15; 254. Holly Burton, Brush Prairie, WA 2:16:16; 255. Spring Ellemberger, Eagle River, 2:16:29; 256. Sierra Ellemberger, Eagle River, 2:16:30; 257. Josienne Roe, Anchorage, 2:16:31; 258. Peggy Long, Belvidere, IL 2:16:52; 259. Riann Anderson, Anchorage, 2:16:55; 260. Anne Stromstad, Girdwood, 2:17:00; 261. Ilona Dovidaitiene, Buffalo Grove, IL 2:17:01; 262. Theresa Dulski, Anchorage, 2:17:01; 263. Jessica Gagnon, Aurora, CO 2:17:04; 264. Marliese Von Huene, Eagle River, 2:17:09; 265. Esther Sperry, Anchorage, 2:17:22; 266. Janet Tune, Anchorage, 2:17:30; 267. Courtney Ajello, Bel Air, MD 2:17:35; 268. Madonna Chaika, Anchorage, 2:17:36; 269. Roisin Hunt, San Francisco, CA 2:17:38; 270. Sarah Walker, Anchorage, 2:17:38; 271. Eileen Spezialy, Anchorage, 2:17:39; 272. Courtney Brunner, Hartland, WI 2:17:39; 273. Carolyn Siegel, Denver, CO 2:17:43; 274. Laura Coughlin, Anchorage, 2:17:50; 275. Nora Kreiger, Lake Stevens, WA 2:17:54; 276. Joie Rodolfa, Folsom, CA 2:17:59; 277. Tina Passalaris, Anchorage, 2:18:02; 278. Macy Crim, Anchorage, 2:18:19; 279. Emily Owens, Seattle, WA 2:18:20; 280. Katherine Tutela, Dalton, MA 2:18:24; 281. Heather Campeau, New Berlin, WI 2:18:28; 282. Maggie Young, Herndon, VA 2:18:32; 283. Deanna Beck, Anchorage, 2:18:35; 284. Kimberly Buskirk, Anchorage, 2:18:35; 285. Renee Whitesell, Anchorage, 2:18:37; 286. Lynn Kluth, Milwaukee, WI 2:18:41; 287. Megan Thibodeaux, JBER, 2:18:49; 288. Jessica Johnson, Fairbanks, 2:18:58; 289. Jennifer Doherty, Austin, TX 2:19:02; 290. Anna Konev Tipikin, Anchorage, 2:19:04; 291. Claudia Tiwet, Waukegan, IL 2:19:07; 292. Satoris Howes, Bend, OR 2:19:11; 293. Amber Miller, Wasilla, 2:19:18; 294. Brittany Ashby, Anchorage, 2:19:28; 295. Jennifer Goulee, Milwaukee, WI 2:19:30; 296. Xochitl Foster, Anchorage, 2:19:37; 297. Jennifer Midthun, Anchorage, 2:19:37; 298. Ina Ziegler, Minneapolis, MN 2:19:43; 299. Tamara Moser, Birmingham, AL 2:19:50; 300. Shreevaishnavi Venugopalan, Seattle, WA 2:19:55;

301. Carinne Giliam, Anchorage, 2:20:01; 302. Avery Cobb, Anchorage, 2:20:03; 303. Mollie Pate, Soldotna, 2:20:12; 304. Jessica Heinrich, Anchorage, 2:20:13; 304. Melinda Heaser, Scandia, MN 2:20:13; 306. Maggie Nelson, Kenai, 2:20:15; 307. Katherine Sweetman, Anchorage, 2:20:23; 308. Rhonda Dunlap, Palmer, 2:20:35; 309. Sandra Lee, Wasilla, 2:20:36; 310. Aase Morin, Wasilla, 2:20:38; 311. Kate Hemm, Piqua, OH 2:20:40; 312. Meghan Bang, Wasilla, 2:20:50; 313. Candace White, Anchorage, 2:20:50; 314. Katarzyna Michon, Anchorage, 2:20:50; 315. Caitlin Goldbaum, Seattle, WA 2:21:01; 316. Helen Dickinson, Southport, United Kingdom 2:21:18; 317. Marina Gorsuch, Minneapolis, MN 2:21:27; 318. Marie Liley, Eagle River, 2:21:28; 319. Emma Pokon, Anchorage, 2:21:28; 320. Jane Sullivan, Anchorage, 2:21:35; 321. Jessica Schultz-Verdusco, Brighton, MI 2:21:46; 322. Heather Rauch, Tucson, AZ 2:21:52; 323. Erin Feller, Bethel, 2:21:53; 324. Renee Thomas, Palmer, 2:21:57; 325. Deborah Merrill, Brunswick, ME 2:22:06; 326. Mary Masters, Anchorage, 2:22:07; 327. Jennifer Almquist, Denver, CO 2:22:12; 328. Marie Miller, Eagle River, 2:22:14; 329. Lisa Miller, Anchorage, 2:22:14; 330. Donna Mills, Anchorage, 2:22:15; 331. Kelly Thurmes, Minneapolis, MN 2:22:20; 332. Jess Howard, Denali National Park, 2:22:24; 333. Alyssa Race, Rancho Cucamonga, CA 2:22:35; 334. June Stuckey, Soldotna, 2:22:47; 335. Chelsea Dennis, Anchorage, 2:22:52; 336. Melissa Clampitt, Palmer, 2:22:59; 337. Joanna Karet, Anchorage, 2:23:02; 338. Wendy Allen, Anchorage, 2:23:16; 339. Gerri Lessard, Anchorage, 2:23:17; 340. Angie Lee, Oakland, CA 2:23:18; 341. Mj Motta, Chugiak, 2:23:28; 342. Alma Canete-Hall, Kodiak, 2:23:29; 343. Karen Evers, Colorado Springs, CO 2:23:33; 344. Maranda Hernandez, Chugiak, 2:23:43; 345. M Louise Franklin, Palmer, 2:23:58; 346. Joyce Hudson, Anchorage, 2:24:03; 347. Jodie Mack, Anchorage, 2:24:06; 348. Laurel Foster, Anchorage, 2:24:09; 349. Kelley Jansen, Anchorage, 2:24:10; 350. Kathleen Thompson, Anchorage, 2:24:18; 351. Vanessa Peterson, Anchorage, 2:24:28; 352. Randee Roucoulet, Simsbury, CT 2:24:28; 353. Rosie Perez, Hayward, CA 2:24:36; 354. Dayna Defeo, Eagle River, 2:24:37; 355. Harsha Raman, Irving, TX 2:24:44; 356. Shawna Arend, Chugiak, 2:24:49; 357. Elise Mikulecky, Wasilla, 2:25:01; 358. Sydney Ihde, Eagle River, 2:25:02; 359. Mo Miller, Anchorage, 2:25:09; 360. Julianna Auld, Wasilla, 2:25:25; 361. Carolyn Heyman, Anchorage, 2:25:41; 362. Leticia Torres, Manor, TX 2:25:46; 363. Jessica Braunlich, Anchorage, 2:25:49; 364. Sarah Remaklus, Anchorage, 2:25:59; 365. Cynthia Horner, Ancaster, Canada 2:26:14; 366. Andrea Dower, Dundas, Canada 2:26:15; 367. Molly Williams, Portland, OR 2:26:19; 368. Barbara Manson, Springfield, IL 2:26:23; 369. Sarah Berkley, Seattle, WA 2:26:43; 370. Cassey Bradley-Leonardis, Anchorage, 2:26:51; 371. Jennie Sodergren, Valdez, 2:26:56; 372. Karen Gardner, Anchorage, 2:27:09; 373. Sara Hadden, Anchorage, 2:27:16; 374. Kelsey Davidson, Anchorage, 2:27:16; 375. Cathy Dunn, Sanford, NC 2:27:18; 376. Katie Tallent, Kenai, 2:27:19; 377. Hailey Vest, Indianapolis, IN 2:27:20; 378. Geri Saxe, Brooklyn, NY 2:27:23; 379. Brittyn Werner, Palmer, 2:27:25; 380. Michele Williams Lewis, Seymour, IN 2:27:36; 381. Alice Pinter, Eagle River, 2:27:39; 382. Gloria Ornelas, Milwaukee, WI 2:27:45; 383. Sheri Keller, San Diego, CA 2:27:50; 384. Elizabeth Kubitz, Anchorage, 2:28:06; 385. Susan Urig, Anchorage, 2:28:07; 386. Mekennah Ward, Anchorage, 2:28:09; 387. Sarah Mckee, Washington, DC 2:28:14; 388. Nancy Fisher, Sharpsburg, GA 2:28:17; 389. Joan Wagner, Kechi, KS 2:28:19; 390. Kim Lewis, Anchorage, 2:28:19; 391. Jocelyn Wright, Philadelphia, PA 2:28:24; 392. Esther Wee, Anchorage, 2:28:24; 393. Julie Rose, Anchorage, 2:28:46; 394. Nina Xue, New York, NY 2:28:52; 395. Fiofania Tipikin, Anchorage, 2:28:52; 396. Candace Schenk, Dayton, OH 2:28:53; 397. Andrea Gaspard, JBER, 2:28:55; 398. Veronica Denison, Anchorage, 2:28:59; 399. Hannah Bern, Milwaukee, WI 2:29:09; 400. April Miranda, Palmer, 2:29:22;

401. Ashley Yeats, Fairbanks, 2:29:22; 402. Michelle Peterson, Palmer, 2:29:23; 403. Dianne Kober, Sheboygan, WI 2:29:25; 404. Kenzie Holbrook, Wasilla, 2:29:27; 405. Rachel Caranta, Baldwin, MD 2:29:37; 406. Valerie Hendrickson, Palmer, 2:29:40; 407. Kathryn Foster, Anchorage, 2:29:41; 408. Caroline Spangler, Wasilla, 2:29:46; 409. Lisa Land, Anchorage, 2:29:48; 410. Amanda Dettmann, Milwaukee, WI 2:30:29; 411. Annika Gagnon, Palmer, 2:30:35; 412. Christa Dalton, Anchorage, 2:30:38; 413. Aleksandra Turner, Terrell, TX 2:30:49; 414. Dianna Clemetson, Anchorage, 2:31:05; 415. Emily Pace, Eagle River, 2:31:29; 416. Lori Miller, Bedford, TX 2:31:39; 417. Emma Palmacci, Willington, CT 2:32:04; 418. Kelly Styslinger, Birmingham, AL 2:32:15; 419. Robin Bienvenu, Birmingham, AL 2:32:15; 420. Megan Ritter, Anchorage, 2:32:23; 421. Chloe Nikic, Chugiak, 2:32:29; 422. Tuyet Smallwood, Anchorage, 2:32:31; 423. Tammie Anderson, Anchorage, 2:32:37; 424. Norah Martinez, Titusville, FL 2:32:40; 425. Kati Fratesi, Chicago, IL 2:32:58; 426. Victoria Gajc, Chicago, IL 2:32:58; 427. Janel Gagnon, Palmer, 2:32:59; 428. Abigail Schneck, Anchorage, 2:33:19; 429. Jamie Scordino, Issaquah, WA 2:33:24; 430. Andrea Dimick, JBER, 2:33:25; 431. Dorothy Defoor, Simpsonville, SC 2:33:27; 432. Jane Bleuel, Anchorage, 2:33:27; 433. Dagmara Barney, Anchorage, 2:33:28; 434. Kelly Hanseth, Flagstaff, AZ 2:33:34; 435. Shaundy Perry, Anchorage, 2:33:34; 436. Sinjin Acuna, Eagle River, 2:33:52; 437. Jesse Jezorski, Soldotna, 2:33:56; 438. Alli Harvey, Palmer, 2:34:00; 439. Dolores Fisher, JBER, 2:34:05; 440. Cecilia Borries-Strigle, Kenai, 2:34:07; 441. Peggy Wilckens, Annapolis, MD 2:34:09; 442. Emily Cooper, Anchorage, 2:34:16; 443. Diane Firmani, Wasilla, 2:34:20; 444. Terri Thurston, Anchorage, 2:34:23; 445. Hope Frazier, Anchorage, 2:34:24; 446. Toni Swearingen, Anchorage, 2:34:27; 447. Jessica Hutchinson, Staunton, VA 2:34:28; 448. Grace Lilly, Anchorage, 2:34:41; 449. Elizabeth Glein, Gig Harbor, WA 2:35:43; 450. Marisol Del Rio, Highland, IN 2:35:49; 451. Mary Ann Olsen, Sandy, UT 2:35:52; 452. Kathleen Judd, Chugiak, 2:36:25; 453. Olivia Bentley, Portland, OR 2:36:27; 454. Laura Rosen, Eagle River, 2:36:40; 455. Alexandra Manzek, Anchorage, 2:37:19; 456. Kristin Vasquez, Wasilla, 2:37:25; 457. Kelly Dennis, Anchorage, 2:37:31; 458. Donna Derks, Henrietta, NY 2:37:40; 459. Tiffany Leitgeb, Brighton, CO 2:37:42; 460. Amanda Wilkerson, Dallas, TX 2:37:48; 461. Lorna Collins, Anchorage, 2:37:57; 462. Emma Johnson, Milwaukee, WI 2:37:59; 463. Tanya Ginter, Eagle River, 2:38:25; 464. Addie Charton, Wasilla, 2:38:39; 465. Karina Schoengold, Lincoln, NE 2:39:23; 466. Barb Peckumn, Oconto Falls, WI 2:39:30; 467. Tina Wong, Anchorage, 2:39:37; 468. Cynthia Baker, Rancho Cucamonga, CA 2:39:38; 469. Hayley Scheidemantle, Rancho Cucamonga, CA 2:39:39; 470. Billie Mccaffrey, Issaquah, WA 2:39:49; 471. Barbara Kagerer, Anchorage, 2:39:59; 472. Wendy Clark, Anchorage, 2:40:09; 473. Mary Sliwinski, Anchorage, 2:40:17; 474. Rosa Guerra, Anchorage, 2:40:39; 475. Melanie Gaubatz, Anchorage, 2:40:45; 476. Nichole Smith, Wasilla, 2:40:46; 477. Amanda Laird, Anchorage, 2:41:23; 478. Gretchen Weeks, Anchorage, 2:41:51; 479. Jasmine Redgrave, Anchorage, 2:41:53; 480. Tracy Kalytiak, Wasilla, 2:42:23; 481. Courtney Foye, Eagle River, 2:43:17; 482. Heather Weaver, Eagle River, 2:43:19; 483. Alyssa Ann Rice, Painesville, OH 2:43:26; 484. Nicole Kordik, JBER, 2:43:27; 485. Elaine Lee, Carlsbad, CA 2:43:56; 486. Carri Ann Mueller, Chugiak, 2:44:07; 487. Tabitha Rice, Wasilla, 2:44:11; 488. Monik Trick, Anchorage, 2:44:12; 489. Victoria Hardwick, Bethel, 2:44:24; 490. Abigail Brennan, Anchorage, 2:44:27; 491. Helen Jackson, San Francisco, CA 2:44:29; 492. London James, Anchorage, 2:44:29; 493. Jennifer Monegan, Eagle River, 2:44:42; 494. Breanna James, Anchorage, 2:45:00; 495. Copper Fuller, Kenai, 2:45:19; 496. Gabriella Fortuna, Milwaukee, WI 2:45:22; 497. Lisl Coady, Anchorage, 2:45:22; 498. Patricia Heideman, Houston, TX 2:45:29; 499. Rennea Goff, Anchorage, 2:45:39; 500. Gabrielle Poon, Anchorage, 2:45:42;

501. Alexandria Goffena, Chugiak, 2:46:12; 502. Emma Herrera, Anchorage, 2:46:12; 503. Faith Kelly, Anchorage, 2:46:30; 504. Danyell Bird, Anchorage, 2:46:34; 505. Dominique Peckumn, Oconto Falls, WI 2:46:59; 506. Rachel Peckumn, Oconto Falls, WI 2:46:59; 507. Becca Land, Anchorage, 2:47:05; 508. Lisa Kelley, Anchorage, 2:47:06; 509. Gina Bracht, Chino Hills, CA 2:47:29; 510. Sarah Woods, Anchorage, 2:47:51; 511. Sarah Threadgill, Dallas, TX 2:47:52; 512. Jeanette Mayo, Anchorage, 2:47:52; 513. Winnie Hanseth, Flagstaff, AZ 2:48:21; 514. Elisa Lear-Rayborn, Anchorage, 2:48:39; 515. Rhonda Wills, Seaside, OR 2:48:40; 516. Mary Gasch, Saint Peters, MO 2:49:08; 517. Shannon Gregory, Eagle River, 2:49:35; 518. Aimee Miller, Anchorage, 2:49:37; 519. Cathy Pittenger, Spring, TX 2:49:39; 520. Kirsten James, Wichita, KS 2:49:53; 521. Gloria Ballin, Spring, TX 2:49:56; 522. Judi Westfall, Anchorage, 2:49:57; 523. Patty Duncan, Palmer, 2:50:28; 524. Glorianna Thompson, Atlanta, GA 2:50:39; 525. Amy Berlin, Anchorage, 2:50:39; 526. Jessica Vammen, Woodinville, WA 2:50:51; 527. Amy Pasternak, Ann Arbor, MI 2:50:59; 528. Jessica Rodriguez, Anchorage, 2:50:59; 529. Marissa Valentine, The Colony, TX 2:51:04; 530. Dina Zugar, Castro Valley, CA 2:51:18; 531. Dawn Schoppert, Anchorage, 2:51:35; 532. Tracy Kepler, Dallastown, PA 2:51:37; 533. Patti Quigley, Prescott, AZ 2:51:48; 534. Joen Troxel, Flagstaff, AZ 2:52:00; 535. Cassi Maloney, Anchorage, 2:52:17; 536. Elizabeth Hans, Tampa, FL 2:52:23; 537. Gina Naccarato, Parker, CO 2:52:25; 538. Anna Huff, Anchorage, 2:52:27; 539. Joan Nelson, Wasilla, 2:52:32; 540. Casey Berry, Annapolis, MD 2:52:44; 541. Jennifer Lee, Anchorage, 2:52:48; 542. Skye Wuteska, Hubertus, WI 2:52:54; 543. Dawn Carlson, Broomfield, CO 2:53:22; 544. Martina Mnller-Lorenz, 39175 Biederitz, Germany 2:53:23; 545. Amanda Parrish, Wasilla, 2:53:27; 546. Rebecca Robinson, Eagle River, 2:53:41; 547. Rene Wilson, Anchorage, 2:53:44; 548. Amanda Bear, Eagle River, 2:53:58; 549. Emily Berlinghoff, Jacksonville, FL 2:54:00; 550. Lindsey Ingram, Eagle River, 2:54:13; 551. Amanda Lehr, Wheaton, IL 2:54:14; 552. Cindy Mcelroy, JBER, 2:54:48; 553. Tiffany Parks, Eagle River, 2:55:00; 554. Taryn Gray, Eagle River, 2:55:01; 555. Georgette Hernandez, JBER, 2:55:07; 556. Deborah Gentry, Salem, SC 2:55:40; 557. Michele Siegrist, Pensacola, FL 2:56:04; 558. Robin Beattie, Muskego, WI 2:56:13; 559. Katia Lundell, Eagle River, 2:56:19; 560. P J Monroe, Anchorage, 2:56:25; 561. Regina Sansone, Madison, AL 2:56:28; 562. Nancy Shoffstall, Newport, KY 2:56:38; 563. Valerie Acosta, Matteson, IL 2:56:47; 564. Jodi Rods, Post Falls, ID 2:56:52; 565. Stephanie Montoya, Palmer, 2:57:23; 566. Stephanie Grider, Cincinnati, OH 2:57:26; 567. Jenna Graham, Anchorage, 2:58:15; 568. Tamy Deleon, Waimanalo, HI 2:58:37; 569. Kat Robnett, Riverside, MO 2:58:43; 570. Peggy Smart, Calgary, Canada 2:58:45; 571. Charlotte Hamilton, Henderson, NV 2:59:15; 572. Angeline Quiner, Kenai, 2:59:47; 573. Trudi Livermont, Anchorage, 2:59:52; 574. Teresa Hull, Anchorage, 3:00:32; 575. Riya Talwar, Milwaukee, WI 3:01:01; 576. Cecile Santos, Anchorage, 3:01:38; 577. Casey Alberding, Herndon, VA 3:02:05; 578. Roxane Rigo, Fairbanks, 3:02:08; 579. Leslie Dickson, Anchorage, 3:02:08; 580. Molly Mayfield, Houston, TX 3:02:14; 581. Bobbi Menzel, Anchorage, 3:02:25; 582. Denise Minch, Dayton, OH 3:02:30; 583. Laura Seitz, Anchorage, 3:02:35; 584. Brittany Broder, Winter Springs, FL 3:02:38; 585. Aubrey Morgan, Soldotna, 3:02:43; 586. Lisa Kosto, Soldotna, 3:02:43; 587. Donna Strigle, Corvallis, OR 3:03:43; 588. Koleen Green, Albuquerque, NM 3:04:20; 589. Eden Lunsford, Anchorage, 3:04:34; 590. Jessie Luiken, Anchorage, 3:04:45; 591. Anna Prosise, Anchorage, 3:04:48; 592. Cassandra Barsalou, Anchorage, 3:05:49; 593. Heather Coffman, Anchorage, 3:05:50; 594. Ashley Kobylinski, Anchorage, 3:06:06; 595. Monica Mendoza, Fort Wayne, IN 3:06:09; 596. Gerri Tokar-Hines, Wasilla, 3:06:30; 597. Carolyn Gray, Mission Viejo, CA 3:06:31; 598. Cathy Alisauskas, Walnut, CA 3:06:40; 599. Melissa Udulutch, Anchorage, 3:06:41; 600. Robin Garner, Senatobia, MS 3:06:48;

601. Nancy Susco, Arlington, VA 3:07:07; 602. Mary Newell, New Haven, CT 3:08:20; 603. Marsha Jensen, Flagstaff, AZ 3:08:20; 604. Cat Ramiso, JBER, 3:09:10; 605. Meagan Nelson, Wasilla, 3:10:05; 606. Lynn Robertson, New York, NY 3:10:25; 607. Jennifer Mckinnie, Chugiak, 3:10:27; 608. Sara Bundy, Soldotna, 3:10:46; 609. Cheyenne Alabanzas, Anchorage, 3:10:56; 610. Sandy Bartlett, Mountain View, CA 3:12:16; 611. Angie Jensen, Anchorage, 3:12:32; 612. Colleen Derber, Dunkirk, MD 3:13:18; 613. Ophelia Yang, Anchorage, 3:13:21; 614. Jessica Tuggle, Anchorage, 3:13:23; 615. Savanna Gray, Mission Viejo, CA 3:13:23; 616. Grace Harrington, Anchorage, 3:13:29; 617. Rebecca Berry, Anchorage, 3:13:30; 618. Karen Wolski, Anchorage, 3:13:31; 619. Tracie Robertson, Anchorage, 3:13:33; 620. Nancy Lynn Wilson, Calgary, Canada 3:13:55; 621. Maggie Wallace, Chugiak, 3:13:56; 622. Kristen Smith, Fruita, CO 3:14:02; 623. Penny Jensen, Oak Park, IL 3:14:24; 624. Hedwig Faber, Wasilla, 3:14:28; 625. Lina Valery, LAKE WORTH, FL 3:14:33; 626. Mary Panetta, Washington, DC 3:14:42; 627. Chelsea Haponski, Anchorage, 3:16:15; 628. Judy Mccarthy, Anchorage, 3:16:22; 629. Sue Heck, Eagle River, 3:16:23; 630. Laura Eide, Anchorage, 3:16:23; 631. Sue Bollwitt, Seward, NE 3:17:00; 632. Veera Gupta, Manasquan, NJ 3:17:16; 633. Nora Mamadjanova, North Brunswick, NJ 3:17:16; 634. Elizabeth Garami, Miami, FL 3:17:20; 635. Sheri Milone, Placitas, NM 3:17:40; 636. Chandra Preator, Nome, 3:17:56; 637. Elaine Jeffers, Virginia Beach, VA 3:18:10; 638. Nonna Vanhalakka, Koria, Finland 3:18:31; 639. Joy Uy, Anchorage, 3:18:39; 640. Julie Burgess, Anchorage, 3:19:44; 641. Haley Wilkinson, Anchorage, 3:19:47; 642. Karen Simmons, Utica, KY 3:19:50; 643. Melisa Fimreite, Hartford, WI 3:20:15; 644. Kristin Fuller, Germantown, WI 3:20:15; 645. Angela Meihsner, Sussex, WI 3:20:16; 646. Emily Fuger, Milwaukee, WI 3:20:16; 647. Alicia Jones, Anchorage, 3:20:45; 648. Lisa Nicholson, JBER, 3:21:08; 649. Peggy Leonard, Ninilchik, 3:21:14; 650. Lesli Ellis-Wouters, Eagle River, 3:21:19; 651. Julie Wasielewski, Brookfield, WI 3:21:27; 652. Audra Accola, Fairbanks, 3:21:36; 653. Serenity Orth, Anchorage, 3:21:39; 654. Danielle Doner, Jacksonville, FL 3:22:13; 655. Susan Emmons, Eagle River, 3:22:20; 656. Amy Guimond, Hollywood, FL 3:23:05; 657. Evelyn Schwenck, Morganville, NJ 3:23:13; 658. Jayme Whipple, Eagle River, 3:23:21; 659. Nicole Jimenez, Albuquerque, NM 3:23:28; 660. Tammy Simeone, Normal, IL 3:23:50; 661. Jana Countryman, Windermere, FL 3:24:01; 662. Lydia Watkins, Wasilla, 3:24:06; 663. Cathrine Giles, Georgetown, KY 3:24:31; 664. Sylvia Jones, Columbia, SC 3:24:40; 665. Kelli Boyer, Alexandria, VA 3:24:41; 666. Lisa Erickson, Anchorage, 3:24:44; 667. Michelle Curtiss, Anchorage, 3:24:58; 668. Alyssa Hoskie, Anchorage, 3:26:04; 669. Cyndi Catledge, Glennallen, 3:26:10; 670. Aliesha Richards, Anchorage, 3:26:21; 671. Victoria Bashor, Wasilla, 3:27:40; 672. Jane Nicholson, Helotes, TX 3:27:46; 673. Candi Munguia, Eagle River, 3:27:51; 674. Hailey Nelson, Wasilla, 3:28:09; 675. Brigitte Brantley, Anchorage, 3:29:12; 676. Theresa Crawford, Heppner, OR 3:29:36; 677. Julie Tibor, Anchorage, 3:30:13; 678. Jennifer Grant, Anchorage, 3:30:36; 679. Bernadette Lathrop, Indianapolis, IN 3:30:48; 680. Viki Jenkins, Fishers, IN 3:30:49; 681. Sierra Harrington, Eagle River, 3:31:39; 682. Kim Wells, Puyallup, WA 3:32:38; 683. Courtney Andrews, Westerville, OH 3:32:38; 684. Theresa Peters, Anchorage, 3:32:57; 685. Karen Furrer, Chugiak, 3:34:53; 686. Susan Lindemuth, Anchorage, 3:35:00; 687. Dahlia Garcia, Eagle River, 3:37:09; 688. Carol Belanger, Wasilla, 3:37:31; 689. Kristy Wise, Wasilla, 3:37:47; 690. Eileen Whisler, Union Grove, WI 3:38:02; 691. Terry Clopper, Norristown, PA 3:39:23; 692. Kim Stanford, Anchorage, 3:40:36; 693. Brittany Mass, Anchorage, 3:40:36; 694. Nancy Ali, Springfield, OH 3:41:07; 695. Laura Foster, Anchorage, 3:41:18; 696. Becky Berger, Anchorage, 3:41:18; 697. Pattie Satow, Kent, WA 3:42:08; 698. Patty Bishop, Lake Forest, CA 3:42:18; 699. Diane Palmer, Anchorage, 3:42:25; 700. Polly Hoover, Goshen, IN 3:42:32;

701. Angela Williams, Twentynine Palms, CA 3:43:25; 702. Kathy Williams, Allen, TX 3:43:25; 703. Olivia Walty, Anchorage, 3:43:30; 704. Treshia Backs, Goodlettsville, TN 3:44:21; 705. Andrea Kessel, Friendswood, TX 3:44:41; 706. Robin Chester, Napa, CA 3:45:10; 707. Shauna Kaplan, Flower Mound, TX 3:45:22; 708. Janet Dewsnap, Franklin, MA 3:45:24; 709. Debra Hopkins, CALGARY, Canada 3:45:41; 710. Karen Rutherford, Calgary, Canada 3:45:42; 711. Kayleena Roberts, Palmer, 3:47:06; 712. Crystal Roberts, Palmer, 3:47:06; 713. Cassandra Parks, Wasilla, 3:48:19; 714. Eloisa Melgar, Anchorage, 3:48:53; 715. Chelsea Parrocha, Anchorage, 3:49:23; 716. Ashley Putman, Eagle River, 3:49:43; 717. Shannon Davidson, Stuart, FL 3:51:28; 718. Mary Jo Rodolfa, Winters, CA 3:53:59; 719. Becky Salyers, Abingdon, VA 3:54:30; 720. Dianny Melgar, Anchorage, 3:55:52; 721. Gryceyda Melgar, Anchorage, 3:56:48; 722. Jane Gnass, Anchorage, 3:57:36; 723. Ana Hall, Anchorage, 3:59:45; 724. Aleksandra Zobacheva, Milwaukee, WI 3:59:52; 725. Ashley Harris, Wasilla, 4:00:36; 726. Caydee Roy, JBER, 4:02:04; 727. Kelly Stiger, San Antonio, TX 4:02:16; 728. Kristen Ritter, Anchorage, 4:03:19; 729. Ashley Ferraiuolo, Cincinnati, OH 4:03:37; 730. Natalie Leffingwell, North Pole, 4:03:37; 731. Hillary Wandler, Missoula, MT 4:04:02; 732. Catherine Jackson, Washington, DC 4:04:28; 733. Jamey Flynn, Anaheim, CA 4:04:29; 734. Bonnie Friedman, Anchorage, 4:05:15; 735. Rachael Tigner, Wasilla, 4:05:53; 736. Sharon Ward, Seattle, WA 4:07:13; 737. Linda Dhunjishah, Columbia, SC 4:07:18; 738. Betsy Chivers, Anchorage, 4:07:37; 739. Barb Coohey, Phoenix, AZ 4:10:21; 740. Sarah Blocker, Wheaton, IL 4:11:34; 741. Shawna Paquin, Anchorage, 4:12:46; 742. Becky Trowbridge, Arlington, TX 4:13:22; 743. Sheri Boggs, Eagle River, 4:13:23; 744. Alison Gwyther, Portland, ME 4:13:24; 745. Kristen Kemerling, Anchorage, 4:13:26; 746. Linda Moyer, Palmer, 4:18:00; 747. Clare Bryant Boersma, Anchorage, 4:25:03; 748. Jackie Roberts, La Grange, KY 4:28:03; 749. Janice Groce, Anchorage, 4:28:19; 750. Gina Wilke, Anchorage, 4:28:22; 751. Krystal Heimerl, Palmer, 4:28:23; 752. Jennifer Nelsen, SAN FRANCISCO, CA 4:42:26.

Half-Marathon Results Men
1. Felix Kemboi, Anchorage, 1:12:06; 2. Jacob Kirk, Anchorage, 1:13:12; 3. Brian Sweeney, Anchorage, 1:13:50; 4. Ryan Cox, Anchorage, 1:13:58; 5. Hossein Baghdadi, Portland, OR 1:16:08; 6. Edwin Kangogo, Anchorage, 1:17:39; 7. George Stredny, Anchorage, 1:17:41; 8. Josh Baker, Anchorage, 1:19:38; 9. Gregory Encelewski, Anchorage, 1:21:19; 10. Michael Tappel, Anchorage, 1:22:43; 11. Jake Young, Girdwood, 1:23:35; 12. Alex Dediu, Dublin, OH 1:23:51; 13. Taylor Turney, Anchorage, 1:24:56; 14. Ethan Davis, Anchorage, 1:25:25; 15. Cody Mullens, Weirton, WV 1:25:51; 16. Tony Bleull, Oak Park, IL 1:25:58; 17. Michael Bourdukofsky, Anchorage, 1:26:33; 18. Sebastian Reed, Anchorage, 1:26:40; 19. Eli Mckenzie, Anchorage, 1:27:00; 20. John Mushett, Anchorage, 1:27:51; 21. Alec Levesque, Eagle River, 1:28:48; 22. Wesley Mcquillin, Anchorage, 1:29:09; 23. David Teran, Columbus, OH 1:29:17; 24. Kris Craig, Anchorage, 1:31:06; 25. Ian Borowski, Anchorage, 1:32:08; 26. Lloyd Raines, Anchorage, 1:33:21; 27. Tim Johnson, Anchorage, 1:33:53; 28. Carter Gladwill, JBER, 1:33:54; 29. Andy Romey, Anchorage, 1:34:03; 30. Tatsuya Yayoshi, JBER, 1:34:14; 31. Dave Schwartz, Sartell, MN 1:35:18; 32. Nic Shaw, Anchorage, 1:35:26; 33. Cyrus Niamir, Vancouver, Canada 1:35:29; 34. Ron Cheshire, Anchorage, 1:35:46; 35. Lawrence Merrifield Jr, Portland, OR 1:36:04; 36. Gregory Schroll, Chugiak, 1:36:14; 37. Seth Anderson, Anchorage, 1:37:11; 38. Daniel Carson, Anchorage, 1:37:38; 39. Michael Ulroan, Palmer, 1:37:43; 40. Michael Russell, Eagle River, 1:38:28; 41. Brendan Morin, San Francisco, CA 1:39:54; 42. Andrew Bashor, Wasilla, 1:40:03; 43. Nicholas Fazzio, Austin, TX 1:40:05; 44. John Clark, Anchorage, 1:40:17; 45. John Krellner, Coudersport, PA 1:40:26; 46. Jace Bures, Anchorage, 1:40:37; 47. Todd Parrish, Anchorage, 1:40:37; 48. Greg Rowland, Anchorage, 1:40:55; 49. Jeff Bynum, Valrico, FL 1:41:30; 50. Dan Palmer, Oak Lawn, IL 1:41:55; 51. Nick Moran, Anchorage, 1:42:33; 52. Tyler Gongliewski, Eagle River, 1:42:54; 53. Garrett Swygman, Girdwood, 1:43:14; 54. Victor Faradji, Coral Gables, FL 1:43:29; 55. Ashton Curry, Anchorage, 1:43:31; 56. Kameron Perez-Verdia, Anchorage, 1:43:50; 57. Kirk Louthan, Anchorage, 1:44:01; 58. Joseph Long, Minneapolis, MN 1:44:02; 59. Mark Macmanus, Richardson, TX 1:44:57; 60. Grant Thurston, Anchorage, 1:45:01; 61. Alistair Farquharson, Manhattan Beach, CA 1:45:08; 62. Erik Boquist, Meredith, NH 1:45:08; 63. William Maus, Brookfield, WI 1:45:08; 64. Steven Brumley, Anchorage, 1:45:17; 65. Sean Murphy, Anchorage, 1:45:34; 66. Filip Jagodzinski, Bellingham, WA 1:46:00; 67. Cameron Cooper, Anchorage, 1:46:00; 68. Jordon Bolton, Anchorage, 1:46:38; 69. Isaiah Montoya, Palmer, 1:46:41; 70. Daniel Woods, Anchorage, 1:46:43; 71. Erik Nolke, Portland, OR 1:47:17; 72. David Beberwyk, Eagle River, 1:47:23; 73. Greg Macdonald, Anchorage, 1:47:34; 74. Alan Drake, Girdwood, 1:47:40; 75. Eric Browning, Lexington, KY 1:47:45; 76. Dan Olson, Milwaukee, WI 1:47:48; 77. Cole Jacobson, Palmer, 1:48:13; 78. Chris Hendley, Boulder City, NV 1:48:18; 79. Justin Lee, Soldotna, 1:48:19; 80. Nakamura Kenji, JBER, 1:48:27; 81. Alexander Heggen, Anchorage, 1:48:53; 82. Colby Habig, Wasilla, 1:49:11; 83. Scott Ezell, Anchorage, 1:49:16; 84. Charles Pace, Eagle River, 1:49:36; 85. Cordt Byrne, Omaha, NE 1:49:38; 86. Jon Peterson, JBER, 1:49:46; 87. Galen Pazar, Anchorage, 1:49:49; 88. Jacob Heavener, Eagle River, 1:49:53; 89. Chad Perlee, Bristol, VT 1:49:55; 90. Jared Noble, Anchorage, 1:49:56; 91. Michael Sato, Livermore, CA 1:50:02; 92. Jeff Lutkus, Boulder, CO 1:50:02; 93. Ryan Berry, Fort Worth, TX 1:50:08; 94. Grant Bryan, Anchorage, 1:50:12; 95. Sam Smith, Herndon, VA 1:50:15; 96. Steve Noble, Anchorage, 1:50:19; 97. Roy Schoppert, Anchorage, 1:50:30; 98. John Howes, Bend, OR 1:50:37; 99. Lordsel Glory, Anchorage, 1:51:06; 100. Gordon Mcattee, Palmer, 1:51:11;

101. Brent Williams, Anchorage, 1:51:17; 102. Arimichi Fukuhara, JBER, 1:51:18; 103. Thaddaeus Werner, Eagle River, 1:51:23; 104. Richard Budnik, Yellow Springs, OH 1:51:31; 105. Jason Stralka, Anchorage, 1:51:44; 106. Andy Cole, Anchorage, 1:51:53; 107. Ryan Thomas, San Francisco, CA 1:52:03; 108. Kevin Bridge, Anchorage, 1:52:07; 109. Brandon Tibbetts, Anchorage, 1:52:13; 110. Kyle Griffioen, Palmer, 1:52:16; 111. Dylan Ryan, JBER, 1:52:16; 112. Daniel Hopkins, Halifax, Canada 1:52:21; 113. Stefan Johnson, Palmer, 1:52:32; 114. Toby Widdicombe, Anchorage, 1:52:44; 115. Ed Donnarumma, Eagle River, 1:52:54; 116. Patrick Carpenter, Anchorage, 1:53:03; 117. Chad Cundiff, Milwaukee, WI 1:53:10; 118. Zach Runge, Portland, OR 1:53:29; 119. Michael Loughlin, Anchorage, 1:53:33; 120. Matthew Hoolahan, San Francisco, CA 1:53:34; 121. Rhyss Vivian, Anchorage, 1:53:42; 122. Saneal Rajanahally, Seattle, WA 1:53:44; 123. James Fowley, Eagle River, 1:53:48; 124. Elias Johnson, Chugiak, 1:53:52; 125. Jebb Sagun, Anchorage, 1:54:19; 126. Brian Dennehy, Anchorage, 1:54:24; 127. Ryan Berry, Chantilly, VA 1:54:28; 128. Marius Dovidaitis, Buffalo Grove, IL 1:54:36; 129. Julius Howard, JBER, 1:55:05; 130. Jamie Harvey, Anchorage, 1:55:06; 131. Jose Francogomez, Fairbanks, 1:55:14; 132. Mario Esposito, Chicago, IL 1:55:27; 133. Tyrone Cook, Alexandria, VA 1:55:34; 134. Zach Hill, Eagle River, 1:55:42; 135. Robert Bentley, Portland, OR 1:55:45; 136. Greg Kosowski, Lynchburg, VA 1:55:48; 137. Steve Neilson, Anchorage, 1:56:00; 138. Jon Bailey, American Fork, UT 1:56:08; 139. Gregg Hayden, Charlotte, NC 1:56:10; 140. Jack Mclaughlin, Anchorage, 1:56:12; 141. Justin Cook, Pennock, MN 1:56:16; 142. Chad Gueco, WASILLA, 1:56:33; 143. Paul Garrett, Anchorage, 1:57:11; 144. Christopher Scott, Anchorage, 1:57:25; 145. John Barber, Anchorage, 1:57:35; 146. Justin Chen, Milwaukee, WI 1:57:53; 147. Paul Bailey, Rantoul, IL 1:57:55; 148. Rainer Schochat, Elmwood Park, IL 1:57:57; 149. Christopher Alano, Anchorage, 1:58:04; 150. Jose Soto, Anchorage, 1:58:05; 151. Patrick Whitesell, Anchorage, 1:58:09; 152. Steven Tennison, Fairbanks, 1:58:09; 153. Tom Mcroberts, Anchorage, 1:58:11; 154. Adam Huff, Anchorage, 1:58:25; 155. Huy Bui, Anchorage, 1:58:31; 156. Ryan Smith, Anchorage, 1:58:35; 157. Cody Inman, Anchorage, 1:58:42; 158. Gustavo Garcia Rendon Von Bertrab, San Pedro Garza Garc, Mexico 1:58:42; 159. Jose Vera, Lincoln, NE 1:58:53; 160. Evan Staples, Anchorage, 1:58:56; 161. Brandon Hall, ANCHORAGE, 1:58:57; 162. Nathan Kasukonis, Anchorage, 1:59:15; 163. Brenton Giliam, Anchorage, 1:59:23; 164. Zach Haller, Milwaukee, WI 1:59:31; 165. Joshua Nettinga, Anchorage, 1:59:33; 166. Kerry Stout, Dillingham, 1:59:38; 167. Friedrich Wilhelm Hermann, 07407 Rudolstadt, Germany 1:59:46; 168. Joe Day, Yorktown, VA 1:59:54; 169. Eric Adams, Anchorage, 1:59:58; 170. Rob Parrish, Wasilla, 1:59:59; 171. Rob Olson, Anchorage, 2:00:18; 172. Mark Clark, Anchorage, 2:00:24; 173. Thomas Aliberti, Anchorage, 2:00:32; 174. James Long, Anchorage, 2:00:37; 175. Shuzo Homma, Monterey, CA 2:00:41; 176. Daniel Carlson, Broomfield, CO 2:00:46; 177. Rick Bushman, Anchorage, 2:00:55; 178. Ben Fields, Nashville, TN 2:00:59; 179. Peter Cannava, Seward, 2:01:04; 180. Ted Paprocki, Anchorage, 2:01:09; 181. Jerry Shin, Anchorage, 2:01:24; 182. Zachary Meyer, Palmer, 2:01:38; 183. Michael Stevenson, Anchorage, 2:01:38; 184. Douglas Watt, River Forest, IL 2:01:48; 185. Dan Boulanger, Houston, TX 2:02:02; 186. Evan Martin, JBER, 2:02:13; 187. Scott Miller, Grapevine, TX 2:02:14; 188. Stephen Thorsett, Salem, OR 2:02:25; 189. Sean Hoover, Chugiak, 2:02:28; 190. Kenny Robichaud, Carp, Canada 2:02:37; 191. Todd Fisher, Vancouver, WA 2:02:38; 192. Alan Parkinson, Anchorage, 2:03:17; 193. Eric Thompson, Anchorage, 2:03:22; 194. Joel Estigo, Anchorage, 2:03:42; 195. Dustin Jorgensen, Anchorage, 2:03:43; 196. Anthony Mejia, Anchorage, 2:04:12; 197. Curt Lipp, Chino Valley, AZ 2:04:41; 198. Robert Tewell, Eagle River, 2:04:43; 199. Dylan Granza, Eagle River, 2:04:43; 200. Jeffrey Schroder, Bellbrook, OH 2:04:45;

201. Tanner Loewe, Anchorage, 2:04:53; 202. Charlie Peters, Anchorage, 2:04:57; 203. Joseph Thomas, North Pole, 2:05:25; 204. Jens Langhammer, 13050 Berlin, Germany 2:05:42; 205. Vasu Venkateshwaran, Philadelphia, PA 2:06:24; 206. Mark Gleason, Anchorage, 2:06:25; 207. Adam Dedmore, Anchorage, 2:06:39; 208. Roy Stuckey, Soldotna, 2:06:46; 209. Jorge Monroy, Dayton, OH 2:06:56; 210. Matthew Ritter, Anchorage, 2:07:19; 211. Sutton Kinter Iv, Germantown, WI 2:07:28; 212. Joseph Pausma, Kewaskum, WI 2:07:28; 213. John Dowler, JBER, 2:07:30; 214. Jared Roe, Anchorage, 2:07:33; 215. James Hasbrouck, Anchorage, 2:07:35; 216. Curtis Mina, Eagle River, 2:07:38; 217. William Carpenter, Eagle River, 2:07:51; 218. Will Vetter, Anchorage, 2:07:57; 219. Al Strawn, Palmer, 2:08:11; 220. Eric Meier, Anchorage, 2:08:19; 221. Ol Kelly, Corsicana, TX 2:08:19; 222. Alejandro Aldrete Almaguer, San Pedro Garza Garc, Mexico 2:08:30; 223. Alex Diersen, Milwaukee, WI 2:08:31; 224. Sean Traynor, New York, NY 2:08:33; 225. Jacob Bodolosky, Eagle River, 2:08:33; 226. George Deaton, Anchorage, 2:08:41; 227. Joseph Staunches, Anchorage, 2:08:48; 228. Christopher Pavadore, Eagle River, 2:08:57; 229. Daniel Wuthrich, New Paris, IN 2:08:58; 230. Jack Lau, Anchorage, 2:08:59; 231. Joel Schmutz, Anchorage, 2:09:09; 232. John Pounds, Anchorage, 2:09:12; 233. Hugo Ramirez, Pasadena, CA 2:09:42; 234. Joshua Orpin, Richardson, TX 2:09:44; 235. Brandon Childers, Eagle River, 2:09:48; 236. Tom Lewis, Seymour, IN 2:09:54; 237. Michael Finn, Evergreen Park, IL 2:09:57; 238. John Annes, Seattle, WA 2:09:57; 239. Bryan Tkacs, Chugiak, 2:10:10; 240. Sal Catalano, Los Angeles, CA 2:10:19; 241. Raul Verdusco, Brighton, MI 2:10:36; 242. Robert Smart, Calgary, Canada 2:10:39; 243. Jeremy Lemke, Anchorage, 2:10:42; 244. Zachary Gowin, Anchorage, 2:11:08; 245. David Easson Jr, Plano, TX 2:11:11; 246. David Moser, Birmingham, AL 2:11:18; 247. Jonathan Rhodes, Anchorage, 2:11:20; 248. Tomas Dovidaitis, Palatine, IL 2:11:23; 249. Chris Gunderson, Anchorage, 2:11:27; 250. John Kagerer, Anchorage, 2:11:39; 251. Cameron Holley, Anchorage, 2:12:12; 252. Joe Kagerer, Costa Mesa, CA 2:12:12; 253. Ricardo Araki, CAMPINAS – SAO PAULO, Brazil 2:12:27; 254. Jared Thomas, Palmer, 2:12:33; 255. Jason Johnson, Anchorage, 2:12:42; 256. Eric Denkewalter, Talkeetna, 2:12:46; 257. Jimmy Miner, Anchorage, 2:13:43; 258. Kevin Harris, Anchorage, 2:13:51; 259. Beau Hall, Wasilla, 2:13:54; 260. Luke Spencer, Anchorage, 2:14:03; 261. Kosta Turchaninov, Anchorage, 2:14:58; 262. Jesse Ackerson, Anchorage, 2:15:08; 263. David Mccarrey, Anchorage, 2:15:09; 264. Thomas Johnson, Lindstrom, MN 2:15:10; 265. Preston Fernandez, Anchorage, 2:15:11; 266. Ryan Scheidemantle, Rancho Cucamonga, CA 2:15:35; 267. Jay Byam, Anchorage, 2:16:10; 268. Jesse Walty, Anchorage, 2:16:12; 269. Nicholas Mitchell, Portland, OR 2:16:17; 270. David Keaney, Seattle, WA 2:16:31; 271. Tom Susco, Arlington, VA 2:16:33; 272. Vernon Bashor, Wasilla, 2:16:41; 273. Mitch Butier, La Canada Flintridge, CA 2:16:45; 274. Caleb Martiny, Eagle River, 2:16:58; 275. Casey Nichols, Butte, MT 2:16:59; 276. Reginald Wilson, San Antonio, TX 2:17:21; 277. Drew Mitchell, Park City, UT 2:17:26; 278. Zafiris Kontoulis, Bellingham, MA 2:17:28; 279. Greg Marshall, Baltimore, MD 2:17:35; 280. Andrew Flores, Anchorage, 2:17:56; 281. Mike Ingram, Champaign, IL 2:18:00; 282. Roman Chavez, Anchorage, 2:18:00; 283. Brent Wallace, Anchorage, 2:18:07; 284. Michael Engelhard, Matthews, NC 2:18:31; 285. Klaus Schulz, Stendal, Germany 2:18:44; 286. Matthew Paveglio, Eagle River, 2:18:45; 287. David Kitzmiller, Chesapeake Beach, MD 2:18:50; 288. David Trammel, Smyrna, TN 2:18:56; 289. Gary Janes, Anchorage, 2:19:03; 290. John Tubon, Eagle River, 2:19:13; 291. Cj Stoeckmann, Chugiak, 2:19:13; 292. Matt Robbins, Deerfield Beach, FL 2:19:36; 293. Ryan Kofoid, Anchorage, 2:19:41; 294. Colin Kreiger, Lake Stevens, WA 2:19:44; 295. Nelson Montalvo, Anchorage, 2:19:52; 296. James Carpenter, Eagle River, 2:20:03; 297. David Scordino, Anchorage, 2:20:20; 298. Ricardo Enrique Aldrete Navarro, San Pedro Garza Garc, Mexico 2:21:11; 299. Steve Eastwood, Frodsham, United Kingdom 2:21:19; 300. Andrew Rondeau, Anchorage, 2:21:26;

301. Keegan Caufield, Anchorage, 2:21:33; 302. David Auld, Wasilla, 2:21:39; 303. Bruce Arensmeier, Mequon, WI 2:22:03; 304. Joshua Estes, Eagle River, 2:22:14; 305. Doug Mills, Anchorage, 2:22:15; 306. Jonathan Kuhns, Eagle River, 2:22:30; 307. Amos Ayala, Aurora, IL 2:22:43; 308. Frank Thomson, Anchorage, 2:22:57; 309. Bryan Person, Cedar Park, TX 2:23:04; 310. James Ryan Cancino, Anchorage, 2:23:04; 311. Jad Mikhail, San Antonio, TX 2:23:08; 312. Jordan Trick, Anchorage, 2:23:18; 313. Blake Robbins, Boca Raton, FL 2:23:35; 314. Nicholas Woodruff, JBER, 2:23:41; 315. Doug Heritage, Virden, Canada 2:24:25; 316. Barry Hutchison, Virden, Canada 2:24:25; 317. Blake Jensen, Seattle, WA 2:24:54; 318. Robert Berry, Cromer, Canada 2:24:59; 319. Doug Brown, Anchorage, 2:25:01; 320. Andrew Butier, La Canada Flintridge, CA 2:25:06; 321. Stan Bennion, Anchorage, 2:25:06; 322. Anthony Tubon, Eagle River, 2:25:16; 323. James Auld, Wasilla, 2:25:26; 324. Rico Torres, JBER, 2:25:47; 325. Brian Pavadore, Eagle River, 2:25:51; 326. Robert Ingram, Denver, CO 2:26:02; 327. Kiyun Roe, Los Angeles, CA 2:26:54; 328. Albert Jensen-Moulton, Brooklyn, NY 2:27:26; 329. Scott Macdonald, Fairbanks, 2:27:35; 330. Clinton Hourigan, Washington, DC 2:28:14; 331. Ryan Doll, Kechi, KS 2:28:18; 332. Justin Marksamer, Owings Mills, MD 2:28:23; 333. Joshua Parker, Anchorage, 2:28:36; 334. Nate Nicholls, Palmer, 2:28:39; 335. Steven Corkery, Macon, GA 2:28:40; 336. Hans-Joachim Schemel, 10365 >Berlin, Germany 2:28:51; 337. Stephen Kearley, Columbiana, AL 2:28:56; 338. Jonathan Woodman, Eagle River, 2:29:10; 339. Juan Nunez, Anchorage, 2:29:21; 340. Robert Sato, Anchorage, 2:29:36; 341. Theo Sery, Anchorage, 2:29:48; 342. Anthony Pappas, Sarasota, FL 2:29:53; 343. James Ranft, Tipp City, OH 2:30:31; 344. Wil Mack, Ashburn, VA 2:30:42; 345. Christopher Turner, Terrell, TX 2:30:49; 346. Shunsuke Morishima, Palos Verdes Peninsula, CA 2:30:53; 347. Law Henderson, Anchorage, 2:31:21; 348. Keith West, Anchorage, 2:31:59; 349. Rebecca Zerby, Anchorage, 2:32:07; 350. James Lathrop, Indianapolis, IN 2:32:14; 351. Dean Lindgren, Minneapolis, MN 2:32:27; 352. John Etheridge, Paris, TN 2:32:31; 353. Kyle Krizmanich, JBER, 2:32:38; 354. Nick Tabaczka, Anchorage, 2:32:41; 355. Charles Perry, Anchorage, 2:33:35; 356. Jason Lookabaugh, Anchorage, 2:33:38; 357. Terence Dalton, Anchorage, 2:33:38; 358. Robert Stange, Fredericksburg, TX 2:33:38; 359. Kenneth Gutsch, Anchorage, 2:33:42; 360. Kris Oechsle, Eau Claire, WI 2:34:09; 361. Caleb Sutton, Anchorage, 2:34:49; 362. Thomas Deloughery, Portland, OR 2:34:52; 363. Daniel Florence, Eagle River, 2:34:58; 364. Ben Jackson, Eagle River, 2:35:10; 365. Terry Golden, Greendale, WI 2:35:38; 366. Todd Bolton, Troy, OH 2:36:30; 367. Paul Flaks, Eagle River, 2:36:35; 368. Ryan Manzek, Anchorage, 2:37:20; 369. Bryan Parrish, Livermore, CA 2:38:08; 370. Jacob Calkins, Eagle River, 2:38:19; 371. Jeffrey Johnson, JBER, 2:38:32; 372. Jason Charton, Wasilla, 2:38:39; 373. Brad Bowren, Wichita, KS 2:38:54; 374. Ron Kamahele, Anchorage, 2:39:16; 375. Thomas Chaves, Norristown, PA 2:39:19; 376. Kirk Peterson, JBER, 2:40:01; 377. Paul Johnson, Springfield, OH 2:41:00; 378. Matthew Parker, Anchorage, 2:41:14; 379. Joey Jones, New Brighton, PA 2:41:47; 380. David Meihsner, Sussex, WI 2:42:54; 381. Wilhelmina Drengwitz, New York, NY 2:43:17; 382. Nicholas Martinez, JBER, 2:43:26; 383. Vincent Ruggiero, La Vernia, TX 2:43:27; 384. Andrew Mueller, Chugiak, 2:44:06; 385. Keith Johnson, Westmont, IL 2:44:09; 386. Jeff Zavala, Anchorage, 2:44:27; 387. Jim Leonard, Anchorage, 2:44:53; 388. Joseph Molnar, Tucson, AZ 2:45:08; 389. Stephen Kagerer, Anchorage, 2:45:17; 390. Colt Coady, Anchorage, 2:45:22; 391. Jimmy Shaw, Anchorage, 2:45:33; 392. Joshua Flaks, Frankfurt, Germany 2:45:37; 393. Paul Villarubia, Anaheim, CA 2:45:54; 394. Ian Donovan, Minneapolis, MN 2:46:18; 395. Jeremy Landreth, Anchorage, 2:46:52; 396. Aaron Landreth, Portland, OR 2:46:53; 397. Mario Barber, JBER, 2:47:04; 398. David Eisenhauer, Anchorage, 2:47:07; 399. Kevin Gonzalez-Contreras, Eagle River, 2:47:08; 400. Matthew Kleman, Edwards, CA 2:47:16;

401. Steven Derks, Henrietta, NY 2:47:43; 402. Robert Short, Anchorage, 2:47:54; 403. David Maahs, Half Moon Bay, CA 2:48:19; 404. David Lefkowtiz, Fort Lauderdale, FL 2:50:04; 405. Peter Fleischer Dr., 14621 Schoenwalde-Glien, Germany 2:50:39; 406. Richard Ward, Seattle, WA 2:50:53; 407. Tomi Vanhalakka, Unknown 2:51:01; 408. Matthew Edwards, Englewood, CO 2:52:25; 409. Raymond Wilson, New Berlin, WI 2:53:07; 410. Holger Manfred Mnller, 39175 Biederitz, Germany 2:53:23; 411. Cole Smith, Fruita, CO 2:53:43; 412. Isaac Childers, Maryville, IL 2:53:44; 413. Michael Bartrip, Houston, TX 2:53:48; 414. Lance Parcell, Anchorage, 2:54:19; 415. Dan Ludwikoski, South Milwaukee, WI 2:55:23; 416. Maria Sickels, Palmer, 2:55:46; 417. Gordon Keogh, San Antonio, TX 2:55:49; 418. Edward Lee, Anchorage, 2:56:26; 419. John Kessel, Friendswood, TX 2:57:04; 420. Ron Nelson, Wasilla, 2:57:20; 421. Stephanie Grider, Cincinnati, OH 2:57:24; 422. Zach Lucht, Chaska, MN 2:58:02; 423. Robert Hopkins, Calgary, Canada 2:58:08; 424. Joshua Goldsmith, Anchorage, 2:59:07; 425. Rich Hull, Anchorage, 3:00:16; 426. Paul Bartkowiak, Waukesha, WI 3:01:22; 427. Corey Menzel, Anchorage, 3:02:25; 428. Seth Lunsford, Anchorage, 3:02:41; 429. Daniel Simpkin, Tadworth, United Kingdom 3:04:02; 430. Jimmy Amann, Findlay, OH 3:05:53; 431. James Christiansen, Anchorage, 3:06:27; 432. Scott Partlow, Wasilla, 3:06:30; 433. Thomas Susco, Arlington, VA 3:07:06; 434. Sung Jun, Carol Stream, IL 3:09:11; 435. Jang Jun, Anchorage, 3:09:11; 436. Jonathan Cecil, Anchorage, 3:09:53; 437. Jim Berry, Annapolis, MD 3:11:08; 438. Santos Torres, Manor, TX 3:12:22; 439. Brannen Elshire, Reno, NV 3:12:37; 440. John T Dance, Calgary, Canada 3:13:55; 441. David Wallace, Chugiak, 3:13:55; 442. Steve Maddox, Suwanee, GA 3:16:02; 443. John White, Anchorage, 3:17:35; 444. Robert Gransbury, Anchorage, 3:19:53; 445. Mike Dhunjishah, Columbia, SC 3:20:17; 446. Troy Wouters, Eagle River, 3:21:18; 447. Todd Simeone, Normal, IL 3:23:51; 448. Matthew Toci, Eighty Four, PA 3:26:22; 449. Travis Million, Copper Center, 3:26:59; 450. Brad Forth, Grangeville, ID 3:27:00; 451. Bill Nicholson, Helotes, TX 3:27:47; 452. Andrew Lloyd, JBER, 3:29:12; 453. Holden Ritter, Anchorage, 3:33:19; 454. Shawn Huerta, Seattle, WA 3:34:53; 455. Jordan Parkhurst, JBER, 3:37:50; 456. John Ziegler, Janesville, WI 3:38:03; 457. Chad Curtiss, Anchorage, 3:39:00; 458. Gregory Ali, Springfield, OH 3:41:06; 459. Austin Hunter, Anchorage, 3:42:19; 460. Collin Williams, Twentynine Palms, CA 3:43:25; 461. David Backs, Goodlettsville, TN 3:44:21; 462. Patrick Walsh, Eugene, OR 3:48:14; 463. Michael Abbott, Anchorage, 3:48:14; 464. Joshua Blalock, Wasilla, 3:48:21; 465. Andres Antuna, JBER, 3:49:23; 466. Donnie Salyers, Abingdon, VA 3:54:32; 467. Randy Western, Wasilla, 3:59:19; 468. Nathan Wojcik, Wasilla, 3:59:19; 469. Canyon Roberts, Palmer, 4:01:13; 470. Donald Roberts, Palmer, 4:01:27; 471. Don Gasch, Saint Peters, MO 4:01:53; 472. Matthew Stiger, San Antonio, TX 4:02:16; 473. Josh Rhoades, Anchorage, 4:03:20; 474. Scott Lytle, Anchorage, 4:03:54; 475. Kenneth Biehl, Buffalo, MT 4:04:03; 476. James Shannon, Anchorage, 4:05:14; 477. Joshua Blocker, Wheaton, IL 4:11:32; 478. Trent Boggs, Eagle River, 4:13:27; 479. John Apgar, North Canton, OH 4:19:08; 480. John Finkelstein, Anchorage, 4:25:04.

Women's 5K

1. Hallidie Phillips, Anchorage, 17:52; 2. Morgan Ekemo, Eagle River, 17:58; 3. Allison Vanpelt, Wasilla, 18:34; 4. Breanna Day, Eagle River, 18:55; 5. Jennifer Page, Anchorage, 19:17; 6. Ashlee Weller, Anchorage, 20:44; 7. Katie Rudins, Fletcher, NC 20:51; 8. Presli Hutchison, Logan, UT 21:17; 9. Elizabeth Page, Anchorage, 21:39; 10. Lexie Parrish, Woods Cross, UT 22:31; 11. Melissa Tremmel, Lexington, MI 22:53; 12. Laurie Rudins, Fletcher, NC 22:56; 13. Alexis St. Juliana, Anchorage, 23:12; 14. Jaclyn Braithwaite, Palmer, 23:47; 15. Katherine Bartels, Winnetka, IL 23:49; 16. Emily Hogeland, Anchorage, 24:00; 17. Georgia Thatcher, Anchorage, 24:04; 18. Eden Johnsen, Anchorage, 24:11; 19. Gabrielle Foggie, Biloxi, MS 24:11; 20. Jamie Charles, Portland, OR 24:13; 21. Joselyn Foggie, Biloxi, MS 24:29; 22. Alex Shannon, Anchorage, 24:34; 23. Angie Staples, Anchorage, 24:34; 24. Stacia Thomas, Anchorage, 25:12; 25. Lisa Deloney, Anchorage, 25:20; 26. Megan Denny, Pahala, HI 25:34; 27. Amber Henrie, Woods Cross, UT 25:38; 28. Julie Smith, Anchorage, 25:38; 29. Anna Mcmullen, Anchorage, 25:40; 30. Brea Harris, Anchorage, 25:40; 31. Rachel Brandt, Anchorage, 26:07; 32. Denise Hanson, Anchorage, 26:12; 33. Isola Metz, Wheaton, IL 26:19; 34. Arianna Kautzky, Atlanta, GA 26:23; 35. Laura Wicke, Oak Park, MI 26:24; 36. Kylie Morisaki, Mililani, HI 26:34; 37. Anna Subeldia, Anchorage, 26:42; 38. Horsecow Infante, Fort Collins, CO 27:07; 39. Elizabeth Rawlins, Anchorage, 27:08; 40. Melissa Engel, Anchorage, 27:17; 41. Kelly Mazzei, Anchorage, 27:23; 42. Madison Fitzgerald, Anchorage, 27:24; 43. Yvonne Davis, Evans, GA 27:30; 44. Tami Vania, Anchorage, 27:33; 45. Beatrix Brogan, Anchorage, 27:33; 46. Julie Michels, Anchorage, 27:35; 47. Kirsten Brogan, Anchorage, 27:42; 48. Ines Banchero, Sparks Glencoe, MD 28:06; 49. Michele Phillips, Eagle River, 28:09; 50. Jasmine Chang, Anchorage, 28:10; 51. Aimee Chauvot, Anchorage, 28:19; 52. Frances Haering, Anchorage, 28:24; 53. Andrea Hanhaz, Seattle, WA 28:26; 54. Abigail Page, Anchorage, 28:30; 55. Sharon Oyao, Kenai, 28:31; 56. Jolene Kullberg, Anchorage, 28:32; 57. Treverly Ford, JBER, 28:35; 58. Hope Basinger, Anchorage, 28:38; 59. Lisa Dougherty, Portland, OR 28:39; 60. Bianca Cross, Alaska, US 28:46; 61. Jessica Lukic, Eagle River, 28:50; 62. Kayla Hall, Anchorage, 28:51; 63. Leslie Adams, Anchorage, 28:59; 64. Sage Brownell, Belmont, MI 28:59; 65. Jessie Moan, Anchorage, 29:03; 66. Lakeisha Foggie, Biloxi, MS 29:10; 67. Jen Browell, Belmont, MI 29:14; 68. Meredith Johnston, Sparks Glencoe, MD 29:18; 69. Amanda Yauney, Anchorage, 29:23; 70. Joahanna-Regina Schaer, Guemligen, Switzerland 29:26; 71. April Halpern, Anchorage, 29:29; 72. Naomi Halpern, Anchorage, 29:29; 73. Heidi Sipin, Anchorage, 29:30; 74. Aria Farris, Anchorage, 29:38; 75. Lourdes Biggs, Anchorage, 29:52; 76. Lisa Paradis, Eagle River, 29:55; 77. Meghan Owens, Anchorage, 30:11; 78. Ella Thompson, Carmel, IN 30:18; 79. Julie Aloysius, Anchorage, 30:23; 80. Julia Gresham, Gilbert, AZ 30:23; 81. Mimi Phiachantharath, Anchorage, 30:24; 82. Sebawit Bishu, Denver, CO 30:24; 83. Deborah O'Dowd, Maynard, MA 30:45; 84. Melissa Holder, Anchorage, 30:51; 85. Laura Baez, Eagle River, 30:53; 86. Anne-Marie Lilly, North Little Rock, AR 30:54; 87. Leah Davies, Alaska, US 30:55; 88. Laurie Difrancesco, Anchorage, 30:56; 89. Caitlin Marsteller, Anchorage, 30:59; 90. Sioned Sitkiewicz, Anchorage, 31:09; 91. Cristen Ryman, Kansas City, KS 31:21; 92. Sophia Murphy, Palmer, 31:26; 93. Alena Thomas, Wasilla, 31:40; 94. Rachel Noles, Buffalo, NY 31:40; 95. Brooke Johnson, Anchorage, 31:47; 96. Sherry Trumpower, Anchorage, 31:47; 97. Kirsten Kolb, Anchorage, 31:48; 98. Leeann Garrick, Anchorage, 31:48; 99. Beth Norris, Anchorage, 32:15; 100. Makenna Thompson, Carmel, IN 32:17; 101. Sharon Knachel, Anchorage, 32:22; 102. Lorry Naccarato, Parker, CO 32:24; 103. Kim Bretz, Kitchener, Canada 32:25; 104. Lorell David, Anchorage, 32:26; 105. Ann Thompson, Carmel, IN 32:31; 106. Katie Vander Heiden, Milwaukee, WI 32:33; 107. Christina Lee, Anchorage, 32:44; 108. Amanda Porter, JBER, 32:45; 109. Danielle Engelhard, Matthews, NC 32:46; 110. Kathleen Shreiber, Anchorage, 32:46; 111. Joy Kim, Anchorage, 32:49; 112. Kate Lynch, Kansas City, KS 32:56; 113. Yana Sinyawski, Wasilla, 32:57; 114. Sarah Saunders, Anchorage, 33:01; 115. Heidi Hill, Anchorage, 33:02; 116. Sehee Kim, Anchorage, 33:06; 117. Rhonda Shelford Jansen, Mukilteo, WA 33:23; 118. Catherine Gunther, Manhattan Beach, CA 33:27; 119. Kat Lukic, Eagle River, 33:38; 120. Sofie Lukic, Eagle River, 33:39; 121. Louanne Lum, Anchorage, 33:45; 122. Diane Bogenhagen, Fond Du Lac, WI 33:50; 123. Susan Arensmeier, Mequon, WI 33:54; 124. Kim Hartke, Chugiak, 33:57; 125. Alma Torres, Austin, TX 34:01; 126. Kylie Brown, Soldotna, 34:02; 127. Sue Smith, Fargo, ND 34:10; 128. Dana Hubbard, Anchorage, 34:10; 129. Mary Flanigin, Anchorage, 34:15; 130. Yoshie Yamaoka, Soldotna, 34:38; 131. Jennifer Murphy, Palmer, 34:40; 132. Carolyn Leman, Anchorage, 34:45; 133. Christy Lundy, Waxhaw, NC 34:47; 134. Maribeth Ward, Elmwood Park, IL 34:54; 135. Sheral Legaux, Wasilla, 34:57; 136. Britt Inger Johansen, TRONDHEIM, Norway 35:08; 137. Megumi Homma, Monterey, CA 35:09; 138. Danielle Noles, Richfield, OH 35:12; 139. Johanna Beyer, Evans, GA 35:16; 140. Lee Rees, Evans, GA 35:17; 141. Frances Carly, Kent, OH 35:21; 142. Cierra Aloysius, Anchorage, 35:25; 143. Larissa Hail, Anchorage, 35:27; 144. Naomi Creppel, Fairbanks, 35:32; 145. Liliana Almaguer Gil, San Pedro Garza Garc, Mexico 35:45; 146. Rose Sauve, Burnsville, MN 35:54; 147. Fay Ondelacy, Anchorage, 35:54; 148. Kristie Kunder, Anchorage, 36:03; 149. Cecily Quiner, Kenai, 36:26; 150. Tina Meier, Anchorage, 36:27; 151. Sarah Burton, Washington, DC 36:56; 152. Rachael Hodgson, JBER, 37:07; 153. Kim Groat, Eielson AFB, 37:29; 154. Karyn Riffe, Anchorage, 37:30; 155. Ella Allen, Miami, FL 37:36; 156. Sandi Fredrickson, Anchorage, 37:41; 157. Jaymee Ekkart, Portland, OR 37:45; 158. Lori Roy, Anchorage, 37:46; 159. Kori Roy, Anchorage, 37:46; 160. Claudia Allen, Miami, FL 37:52; 161. Noelle Oakley, Indian, 38:02; 162. Eliya Noble, Fort Riley, KS 38:09; 163. Ashley Moore, Anchorage, 38:12; 164. Elan Long, River Forest, IL 38:21; 165. Robbin Grigsby, Warrenville, IL 38:22; 166. Saroya Porche, Anchorage, 38:22; 167. Valerie Allen, Abington, PA 38:35; 168. Robin Coy, Eagle River, 38:46; 169. Mia-Miri Noble, Fort Riley, KS 38:49; 170. Cristina Baez, Anchorage, 38:52; 171. Rhonda Wilson, Valdez, 39:02; 172. Melanie Vandehey, Anchorage, 39:26; 173. Jennifer Bashor, Wasilla, 39:27; 174. Marie Morse, Anchorage, 39:35; 175. Sheri Heritage, Anchorage, 39:39; 176. Cynthia Mackin, Flagstaff, AZ 39:42; 177. Nancy Mcmullen, Anchorage, 39:50; 178. Molly Denny, Pahala, HI 39:58; 179. Denise Demetree, Chugiak, 40:05; 180. Monica Bonglo, Anchorage, 40:10; 181. Janine Sears, Anchorage, 40:15; 182. Ellie Lundy, Waxhaw, NC 40:26; 183. Barbel Hildegard Herbst, Germany 40:29; 184. Kristina Kagerer, Anchorage, 40:31; 185. Jody Best, Anchorage, 40:31; 186. Cassidy Hemm, Piqua, OH 40:32; 187. Heather Bolton, Troy, OH 40:33; 188. Genia Van Wormer, Paducah, KY 40:33; 189. Diane Mckee, Council Bluffs, IA 40:39; 190. Merriam Senarillos, Anchorage, 41:12; 191. Tami De Leon, Anchorage, 41:47; 192. Chelsea Wells, Anchorage, 42:17; 193. Rachel Ingram, CHAMPAIGN, IL 42:19; 194. Kristi Trimmer, Anchorage, 42:34; 195. Charlene Difilippo, Anchorage, 42:35; 196. Denise Baldwin, Anchorage, 42:37; 197. Janice Berry, Anchorage, 42:41; 198. Ruth Anderson, Anchorage, 42:44; 199. Pat Bisogno, Gillette, NJ 43:40; 200. Haide Oyao, Anchorage, 43:59; 201. Kim Stanford, Anchorage, 44:14; 202. Jule Magee, Anchorage, 44:16; 203. Tammy Gongliewski, Eagle River, 44:53; 204. Iris Langhammer, Berlin, Germany 44:53; 205. Glenda Borowski, Muskegon, MI 45:11; 206. Shelby Granza, Eagle River, 45:12; 207. Mackynzie Shibata, Anchorage, 45:12; 208. Sj Jeon, Anchorage, 45:13; 209. Susan Hemm, Piqua, OH 45:24; 210. Noel Ranft, Tipp City, OH 45:24; 211. Penny Sanden, Anchorage, 46:02; 212. Kimberly Gregory, Anchorage, 46:05; 213. Priya Viswanathan, Dallas, TX 46:14; 214. Dayna Spoonemore, Wasilla, 46:30; 215. Bertha Jacobson, San Antonio, TX 46:46; 216. Brianne Pudenz, Milwaukee, WI 47:08; 217. Valerie Thurston, Anchorage, 47:12; 218. Kris Albright, Anchorage, 47:20; 219. Kalli Albright, Anchorage, 47:21; 220. Tania Ligori, Ancaster, Canada 47:31; 221. Shannon Zajac, Des Plaines, IL 47:46; 222. Dawn Madara, Chugiak, 47:55; 223. Beverly Lemaster, Melba, ID 47:56; 224. Leslie Frey, Anchorage, 48:14; 225. Zoe Brown, Maineville, OH 48:33; 226. Christa Wallace, Chugiak, 48:37; 227. Hannah Brown, Maineville, OH 48:41; 228. Cecelia Pullen, Eagle River, 49:04; 229. Christy Kearley, Columbiana, AL 49:06; 230. Megan Mcmullen, Anchorage, 49:25; 231. Meryle Lefkowitz, Fort Lauderdale, FL 49:33; 232. Beverly Herrin, Tremont, IL 50:15; 233. Hannelore Bernhardt Dr., Berlin, Germany 50:39; 234. Sydney Gilliland, Maineville, OH 51:10; 235. Leslie Heggen, Anchorage, 51:29; 236. Grimes Michelle, Wasilla, 52:01; 237. Grace Wandler, Missoula, MT 52:02; 238. Erin Olufs, Iowa City, IA 52:02; 239. Deborah Biehl, Buffalo, MT 52:04; 240. Shelby Mills, Anchorage, 53:11; 241. Tami Graff, Anchorage, 53:12; 242. Madisen Dusenbury-Shannon, Anchorage, 53:12; 243. Cortney Kittleson, Anchorage, 53:21; 244. Rachel Lukawitz, Anchorage, 53:22; 245. Jennifer Noble, Fort Riley, KS 54:21; 246. Lisa Thrasher, Anchorage, 54:46; 247. Becky Hart, Soldotna, 54:46; 248. Jenny Iovanisci, Dayton, OH 54:50; 249. Lile Gibbons, Old Greenwich, CT 55:03; 250. Megan Wilson, JBER, 58:19; 251. Kimberly Dyess, JBER, 58:20; 252. Christa Sindt, Story City, IA 58:31; 253. Patricia Sindt, Liscomb, IA 58:32; 254. Shelley Gilliland, Maineville, OH 58:43; 255. Brigette Guzy, Anchorage, 58:45; 256. Shelley Mcdonald, Maineville, OH 58:45; 257. Addison Kimble, Anchorage, 58:46; 258. Terre Kimble, Anchorage, 58:48; 259. Rowan Kimble, Anchorage, 58:48; 260. Blesilda Sipin, Anchorage, 59:33; 261. Jeves Piguing, American Canyon, CA 59:35; 262. Janet Delfino, Anchorage, 1:00:40; 263. Kristin Delfino, Anchorage, 1:00:57; 264. Lara Tucker, Bethesda, MD 1:00:59; 265. Rae Tucker, Pittsburgh, PA 1:00:59; 266. Enjoli Truax, Lakeside, AZ 1:01:23; 267. Deb Walker, Clare, MI 1:01:28; 268. Marjorie Claw, Whiteriver, AZ 1:01:33; 269. Val Doner, JACKSONVILLE, FL 1:02:47; 270. Jenna King, Wasilla, 1:02:53; 271. Carol Waters, San Antonio, TX 1:02:57; 272. Christel Anita Jutta Schemel, Berlin, Germany 1:03:12; 273. Tatjana Fleischer, Germany 1:03:13; 274. Anita Bathke, Heidenberg, Germany 1:03:13; 275. Amy Bolam, Eagle River, 1:03:18; 276. Theresa Hofacre, Anchorage, 1:03:19; 277. Cindy Hinshaw, Mission Viejo, CA 1:09:39; 278. Victoria Noble, Anchorage, 1:09:40; 279. Carmen Young, Bowling Green, KY 1:09:44; 280. Emily Lebahn, Chugiak, 1:12:33; 281. Leighanna Kolp, Chugiak, 1:12:34.

Men's 5K

1. Daniel Bausch, Chugiak, 15:20; 2. Slade Manning, Anchorage, 17:11; 3. Colin Reedy, Eagle River, 18:31; 4. Andrew Hoyer, Anchorage, 18:36; 5. Alex Rudins, Fletcher, NC 18:39; 6. Parrish Davis, Royston, GA 18:54; 7. Aiden Gannon, Anchorage, 19:13; 8. Nathan Vanpelt, Wasilla, 19:55; 9. Joshua Foggie, Biloxi, MS 20:31; 10. Tony Brownell, Belmont, MI 20:37; 11. Jake Peterson, Anchorage, 20:42; 12. Craig Justman, Tempe, AZ 20:44; 13. Shunki Ushida, JBER, 20:47; 14. Patrick Martinez, Eagle River, 20:47; 15. Ben Thatcher, Anchorage, 20:48; 16. Matt Tompkins, Anchorage, 20:50; 17. Bill Boyd, Merrimack, NH 20:54; 18. Michael Franklin, Palmer, 21:00; 19. Matthew Waliszek, Anchorage, 21:13; 20. Luke Beattie, Logan, UT 21:17; 21. Jonathan Kirschner, Sheridan, IN 21:28; 22. Andy Rudins, Fletcher, NC 21:37; 23. Jeff Grigsby, Warrenville, IL 21:59; 24. Brysen Hasapopoulos, Alexandria, MN 22:02; 25. Scott Paradis, Eagle River, 22:09; 26. James Briggs, Anchorage, 22:10; 27. Mitchel Maxfield, Anchorage, 22:10; 28. Ben Page, Anchorage, 22:32; 29. Brent Howdyshell, Anchorage, 22:43; 30. John Brewer, Anchorage, 22:43; 31. Andrew Sindt, Ames, IA 22:45; 32. Kaleb Foggie, Biloxi, MS 22:59; 33. Adam Phillips, Eagle River, 23:07; 34. Austin Henrie, Woods Cross, UT 23:24; 35. Joseph Faradji, Miami, FL 23:25; 36. Victor Molina, JBER, 23:29; 37. David Kearley, Columbiana, AL 23:35; 38. Keegan Brees, Anchorage, 23:40; 39. Justin Denny, Pahala, HI 23:55; 40. Krag Johnsen, Anchorage, 24:11; 41. Steve Thatcher, Anchorage, 24:18; 42. River Bean, Palmer, 24:25; 43. Daniel Armistead, Las Cruces, NM 24:30; 44. Robert Miller, Flagstaff, AZ 24:34; 45. Jeff Davis, Evans, GA 24:47; 46. Adrian Dediu, Dublin, OH 24:57; 47. Brian Bedford, Anchorage, 25:00; 48. Jeremy Pudlo, Houston, TX 25:59; 49. Jason Moan, Anchorage, 26:10; 50. Gene Sawdon, Croswell, MI 26:20; 51. Bart Krogman, Columbus, OH 27:05; 52. Brian Campeau, New Berlin, WI 27:14; 53. Andres Rodriguez, Anchorage, 27:18; 54. Garrett Brown, Anchorage, 27:22; 55. Leonel David, Anchorage, 27:25; 56. Robert Pullen, Eagle River, 27:50; 57. Mark Bohrer, Chugiak, 27:59; 58. Gatlin Lundy, Waxhaw, NC 28:23; 59. John Page, Anchorage, 28:31; 60. Brian Walch, Anchorage, 28:55; 61. Mike Bell, Camden, TN 29:00; 62. Adrian Aldrete Almaguer, San Pedro Garza Garc, Mexico 29:23; 63. James Driggers, Eagle River, 29:27; 64. Jaylon Miller, Anchorage, 29:34; 65. Monte Feagin, Dallas, TX 29:45; 66. Brian Coy, Eagle River, 29:48; 67. Dennis Alzheimer, Anchorage, 29:59; 68. Rhys Tony, Anchorage, 30:15; 69. Buff Burtis, Clinton, OK 30:25; 70. Andreas Lilly, North Little Rock, AR 30:56; 71. Steve Krebs, Woodland Park, CO 30:56; 72. John Gibbons, Old Greenwich, CT 31:04; 73. Nicholas Wells, Anchorage, 31:27; 74. Randy Macaraeg, Anchorage, 31:38; 75. Thomas Howdyshell, Anchorage, 32:00; 76. John Naccarato, Parker, CO 32:24; 77. Ron Briggs, Anchorage, 32:52; 78. Robert Mikulecky, Wasilla, 33:06; 79. Bill Kane, Anchorage, 33:22; 80. Anthony Hall, Abington, PA 33:43; 81. Charles Arcodia, Fallston, MD 33:46; 82. Helmut Greuel, Berlin, Germany 33:49; 83. Carson Klever, Anchorage, 34:30; 84. Paul Rathbun, Anchorage, 34:50; 85. Aaron Hollar, Houston, TX 35:18; 86. Peter Norris, Westlake, OH 35:21; 87. Lee Olson, Anchorage, 35:59; 88. Eric Hodgson, JBER, 37:07; 89. David Manson, Springfield, IL 37:15; 90. Bob Albright, Anchorage, 37:56; 91. Jeremy Noble, Fort Riley, KS 38:06; 92. Ji Kim, Anchorage, 38:38; 93. Heinz Schaer, Guemligen, Switzerland 38:43; 94. Neil Jacobson, San Antonio, TX 38:49; 95. Rafie Baez, Anchorage, 38:52; 96. David Nijhawan, Portland, OR 39:55; 97. Dale Lundy, Waxhaw, NC 40:27; 98. Andrew Kagerer, Anchorage, 40:30; 99. Bryan Blackson, Anchorage, 40:32; 100. Marc Schoch, Anchorage, 41:12; 101. Tayler Gongliewski, Eagle River, 44:49; 102. Tony Gongliewski, Eagle River, 44:51; 103. Gary Catledge, Glennallen, 47:08; 104. Michael Davis, Hardinsburg, KY 47:17; 105. Logan Davis, Anchorage, 47:17; 106. Samuel Pullen, Eagle River, 48:16; 107. Ray Oakley, Indian, 48:53; 108. Tyler Best, Anchorage, 48:56; 109. Christopher Arellano, Richardson, TX 50:44; 110. Evan Powell, Dallas, TX 50:46; 111. Samuel Powell, Dallas, TX 50:46; 112. Jim Soucek, Wasilla, 51:04; 113. Tucker Heggen, Anchorage, 51:16; 114. Roger White, Wooster, OH 52:29; 115. Gary Graham, Wooster, OH 52:29; 116. Peter Spiegel, Esslingen, Switzerland 54:26; 117. Larry Difrancesco, Anchorage, 55:02; 118. Jimmie Wills, Seaside, OR 58:03; 119. Greg Sindt, Story City, IA 58:31; 120. Tom Kimble, Anchorage, 58:48; 121. Alfredo Piguing, American Canyon, CA 59:03; 122. Teofilo Sipin, Anchorage, 59:19; 123. Blake Haines, Chugiak, 59:24; 124. Mike Miller, Chugiak, 59:25; 125. Ian Brown, Maineville, OH 59:31; 126. Justin Medary, Maineville, OH 59:32; 127. Riley Island Smith, Wasilla, 1:02:25; 128. Robin Smith, Wasilla, 1:02:53; 129. David Morris, Soldotna.

Local news matters.

Support independent, local journalism in Alaska.

Comments