Skiing

U16 girls shine in opening-day giant slaloms at Alyeska race series

Soft conditions Monday agreed with the Alyeska Ski Club's Under-16 girls, who made a strong showing in a pair of giant slalom races on the first day of racing at the Coca-Cola Holiday Classic in Girdwood.

Sanne Cassee beat UAA's Miranda Sheely by more than a second to win the first race and was the runner-up in the second one.

Teammate Mary Grace Stahla grabbed third in the first race and shared fourth place in the second race with Randi Von Wichmann, another U-16 racer for Alyeska Ski Club.

Charley Field of UAA, who was disqualified in the first GS, came back to win the second one with a three-second margin over Cassee.

In the men's competition, UAA skiers Martins Onskulis and Conor McDonald went 1-2 in both giant slaloms. Taking third in both races was Cedrik Gagnon, a UAA graduate who's now an Alyeska Ski Club coach.

The Coca-Cola Holiday Classic continues Tuesday with slalom races at Alyeska Resort.

Coca-Cola Holiday Classic

Top 5 per Age Class

Giant slalom No. 1

Women

U16 — 1) Sanne Cassee, Alyeska Ski Club, 1:34.40; 2) Mary Grace Stahla, Alyeska Ski Club, 1:37.07; 3) Piper Sage, Alyeska Ski Club, 1:41.14; 4) Talia Halverson, Alyeska Ski Club, 1:41.82; 5) Kennedy Kane, Alyeska Ski Club, 1:42.12.

U19 —1) Maya Stevens, Alyeska Ski Club, 1:39.90; 2) April Ingrim, Alyeska Ski Club, 1:40.25; 3) Brenna Petrie, Alyeska Ski Club, 1:40.61; 4) Sydney Buck, Alyeska Ski Club, 1:40.75; 5) Roan Willson, Alyeska Ski Club, 1:42.19.

Seniors —1) Miranda Sheely, UAA, 1:35.65.

Overall — 1) Sanne Cassee 2) Miranda Sheely 3) Mary Grace Stahla 4) Maya Stevens 5) April Ingrim.

Men

U16 — 1) Hunter Eid, Alyeska Ski Club, 1:33.60; 2) Connor Lane, Alyeska Ski Club, 1:33.76; 3) Eli Seaver, Alyeska Ski Club, 1:35.93; 4) William Wrigley, Alyeska Ski Club, 1:39.01; 5) Colin Horrigan, Alyeska Ski Club, 1:39.39.

U19 —1) Jack Stahla, Alyeska Ski Club, 1:32.65; 2) Adam Garrigus, Northern Division, 1:32.67; 3) Austen Erikkson, Alyeska Ski Club, 1:35.68; 4) Cabell Hildreth, Alyeska Ski Club, 1:35.84; 5) Kevin Leach, Alyeska Ski Club, 1:37.00.

U21 —1) William Ingrim, 1:39.95.

Seniors — 1) Martins Onskulis, UAA, 1:27.74; 2) Conor McDonald, UAA, 1:29.02; 3) Cedrik Gagnon, Alyeska Ski Club, 1:29.99; 4) Alan Drake, Alyeska Ski Club, 1:50.22.

Overall — 1) Martins Onskulis, UAA, 2) Conor McDonald, UAA, 3) Cedrik Gagnon, Alyeska Ski Club, 4) Jack Stahla, Alyeska Ski Club, 5) Adam Garrigus, Northern Division.

Giant slalom No. 2

Women

U16 — 1) Sanne Cassee, Alyeska Ski Club, 1:34.40; 2) tie, Randi Von Wichman, Alyeska Ski Club, and Mary Grace Stahla, Alyeska Ski Club, 1:38.92; 4) Kennedy Kane, Alyeska Ski Club, 1:42.92; 5) Anja Schweiger, Alyeska Ski Club, 1:43.60.

U19 — 1) Maya Stevens, Alyeska Ski Club, 1:39.82; 2) Madi Maroney, Alyeska Ski Club, 1:41.95; 3) Roan Willson, Alyeska Ski Club, 1:44.21; 4) Brenna Petrie, Alyeska Ski Club, 1:44.64; 5) Jessica Gregg, Juneau Ski Club, 1:50.63

Seniors — 1) Charley Field, UAA, 1:31.39; 2) Miranda Sheely, UAA, 1:38.01.

Overall — 1) Charley Field, 2) Sanne Cassee, 3) Miranda Sheely, 4) tie, Randi Von Wichman and Mary Grace Stahla.

Men

U16 — 1) Hunter Eid, Alyeska Ski Club, 1:33.27; 2) Connor Lane, Alyeska Ski Club, 1:34.21; 3) Eli Seaver, Alyeska Ski Club, 1:36.91; 4) Sage Hildreth, Alyeska Ski Club, 1:38.59; 5) William Wrigley, Alyeska Ski Club, 1:41.79.

U19— 1) Adam Garrigus, Northern Division, 1:32.29; 2) Jack Stahla, Alyeska Ski Club, 1:33.08; 3) Kevin Leach, Alyeska Ski Club, 1:35.02; 4) Cabell Hildreth, Alyeska Ski Club, 1:36.81; 5) Austen Erikkson, Alyeska Ski Club, 1:38.49.

Seniors — 1) Martins Onskulis, UAA, 1:27.44; 2) Conor McDonald, UAA, 1:27.93; 3) Cedrik Gagnon, Alyeska Ski Club, 1:29.12; 4) Alan Drake, Alyeska Ski Club, 1:51.08.

Overall — 1) Martins Onskulis, UAA, 2) Conor McDonald, UAA, 3) Cedrik Gagnon, Alyeska Ski Club, 4) Adam Garrigus, Northern Division, 5) Jack Stahla, Alyeska Ski Club.

Sponsored