Skip to main Content
Skiing

Donley kicks off alpine racing season with 3 wins at Alyeska

  • Author: Anchorage Daily News
  • Updated: January 14
  • Published January 13

Looking thoughtful on course, Brooke-Lynne Allard put together two strong second-place runs to win the girls’ slalom Saturday at Alyeska. (Photo by Bob Eastaugh)

The alpine ski racing season kicked off this weekend at Alyeska with two giant slalom races Friday and one slalom race Saturday for age-group skiers.

Finnigan Donley, a first-year U-14 skier, dominated all three boys races at the Coca-Cola Classic in Girdwood. After taking both of Friday's GS titles — winning one by nearly two seconds and the other by about 1.5 seconds — Donley triumphed by an even bigger margin on Saturday.

Skiing in wind and pouring rain, Donley claimed the slalom title by nearly five seconds over Max Johnsen. Charley Folds, a U-12 skier, was third.

U-14 skiers Daniel Ferucci and Joseph Stahla went 2-3 in both giant slalom races.

In the girls competition, Sophie Neuberger led the way with one win and two second-place finishes.

Neuberger won the second GS race Friday after placing second to Ava Schweiger in the first race. In Saturday's slalom, she placed second to Brooke-Lynn Allard.

Competition continues at Alyeska on Sunday and Monday when U-16 and older racers take over the slopes.

Jaxon Murphy negotiates a stubby gate in the Coca-Cola Classic U12 slalom Saturday at Alyeska. (Photo by Bob Eastaugh)

Top 5 per Age Class

Giant slalom No. 1 (Friday)

Girls

U12 — 1) Allard, Madison, Alyeska Ski Club (ASC), 1:43.79; 2) Austerman, Ava, ASC, 1:46.88; 3) Boshell, Lili, ASC, 1:49.62; 4) Woodward, Lola, ASC, 1:51.95;
5) Hartman, Taylor, ASC, 1:52.81

U14 — 1) Schweiger, Ava, ASC, 1:32.38; 2) Neuberger, Sophie, ASC, 1:37.47; 3) Kragt, Abigail, ASC, 1:38.54; 4) Lantz, Georgia, ASC, 1:38.90; 5) Wilson, Sydney, ASC, 1:39.31

Overall — 1) Schweiger, Ava, ASC, 1:32.38; 2) Neuberger, Sophie, ASC, 1:37.47; 3) Kragt, Abigail, ASC, 1:38.54; 4) Lantz, Georgia, ASC, 1:38.90; 5) Wilson, Sydney, ASC, 1:39.31

Boys

U12 — 1) Langlie, Porter, Alyeska Ski Club (ASC), 1:45.91; 2) Folds, Charlie, ASC, 1:50.59; 3) Sullivan, Gabriel, ASC, 1:52.35, 4) Ala, Ryder, Hilltop Alpine Race Team (HART) 2:04.59; 5) Autrey, Dylan, ASC, 2:06.67

U14 — 1) Donley, Finnigan, ASC, 1:31.81; 2) Ferucci, Daniel, ASC, 1:33.42; 3) Stahla, Joseph, ASC, 1:34.28; 4) Bergstedt, Gunner, ASC, 1:36.02; 5) Johnsen, Max, ASC, 1:38.65

Overall — 1) Donley, Finnigan, ASC, 1:31.81; 2) Ferucci, Daniel, ASC, 1:33.42; 3) Stahla, Joseph, ASC, 1:34.28; 4) Bergstedt, Gunner, ASC, 1:36.02; 5) Johnsen, Max, ASC, 1:38.65
Giant slalom No. 2 (Friday)

Girls

U12 — 1) Allard, Madison, Alyeska Ski Club (ASC), 1:43.74; 2) Boshell, Lili, ASC, 1:46.80; 3) Austerman, Ava, ASC, 1:49.68; 4) Woodward, Lola, ASC, 1:50.17; 5) Hartman, Taylor, ASC, 1:51.63

U14 — 1) Neuberger, Sophie, ASC, 1:34.51; 2) Lantz, Georgia, ASC, 1:35.30; 3) Wilson, Sydney, ASC, 1:36.92, 4) Allard, Brooke-Lynne, ASC, 1:37.78; 5) Gries, Alyssa, ASC, 1:39.76

Overall — 1) Neuberger, Sophie, ASC, 1:34.51; 2) Lantz, Georgia, ASC, 1:35.30; 3) Wilson, Sydney, ASC, 1:36.92, 4) Allard, Brooke-Lynne, ASC, 1:37.78; 5) Gries, Alyssa, ASC, 1:39.76

Boys

U12 — 1) Langlie, Porter, Alyeska Ski Club (ASC), 1:49.13; 2) Sullivan, Gabriel, ASC, 1:49.57; 3) Folds, Charlie, ASC,1:52.41; 4) Ala, Ryder, Hilltop Alpine Race Team (HART), 1:59.28; 5) Connolly, John, ASC, 2:07.45

U14 — 1) Donley, Finnigan, ASC, 1:29.89; 2) Ferucci, Daniel, ASC, 1:31.81; 3) Stahla, Joseph, ASC, 1:33.71; 4) Bergstedt, Gunner, ASC, 1:35.45; 5) Horrigan, James,1:36.40

Overall — 1) Donley, Finnigan, ASC, 1:29.89; 2) Ferucci, Daniel, ASC, 1:31.81; 3) Stahla, Joseph, ASC, 1:33.71; 4) Bergstedt, Gunner, ASC, 1:35.45; 5) Horrigan, James,1:36.40

Saturday slalom

Girls

U12 — 1) Austerman, Ava, Alyeska Ski Club (ASC), 1:49.74; 2) Allard, Madison, ASC, 1:49.93; 3) Adkins, Alise, ASC, 1:53.44; 4) Hartman, Taylor, ASC, 1:56.53; 5) Rogers, Emma, ASC, 1:58.86

U14 — 1) Allard, Brooke-Lynne, ASC, 1:32.86; 2) Neuberger, Sophie, ASC, 1:36.64; 3) Gries, Alyssa, ASC, 1:39.31; 4) Wilson, Sydney, ASC, 1:39.32; 5) Lukes, Lucy, ASC,1:46.66

Overall — 1) Allard, Brooke-Lynne, ASC, 1:32.86; 2) Neuberger, Sophie, ASC, 1:36.64; 3) Gries, Alyssa, ASC, 1:39.31; 4) Wilson, Sydney, ASC, 1:39.32; 5) Lukes, Lucy, ASC,1:46.66

Boys

U12 — 1) Folds, Charlie, Alyeska Ski Club (ASC), 1:45.54; 2) Murphy, Jaxon, ASC, 1:47.39; 3) Sullivan, Gabriel, ASC, 2:07.59; 4) Autrey, Dylan, ASC, 2:11.59; 5) Connolly, John, ASC, 2:15.95

U14 — 1) Donley, Finnigan, ASC, 1:29.08; 2) Johnsen, Max, ASC, 1:34.00; 3) Lentfer, Sloan, ASC, 1:47.28; 4) Deschamps, Ryder, ASC, 1:49.97; 5) Bergstedt, Gunner, ASC, 1:50.88

Overall — 1) Donley, Finnigan, ASC, 1:29.08; 2) Johnsen, Max, ASC, 1:34.00; 3) Folds, Charlie, ASC, 1:45.54 ; 4) Lentfer, Sloan, ASC, 1:47.28; 5) Murphy, Jaxon, ASC, 1:47.39

Local news matters.

Support independent, local journalism in Alaska.

Comments