Sports

More than 100 rowers competed in the Moose Nugget Regatta

More than 100 rowers competed in 42 events at the Moose Nugget Regatta over the weekend on Wasilla Lake.

Alaska Midnight Sun Rowing Association, Anchorage Rowing Association, Kenai Crewsers Rowing Club and visiting rowers participated.

Some of the winners included juniors from the Anchorage Rowing Association winning the mixed junior quad and open men's coxed eight. Alaska Midnight Sun's Karen Hurd, 71, and husband Jim Hurd, 76, teamed up to win in the mixed double sculls.

Team scores — 1) Anchorage Rowing Association (ARA), 10 points; 2) Alaska Midnight Sun Rowing Association (AMSRA), 3; 3) Kenai Crewsers Rowing Club (KCRC), 2.

Saturday's winners

Women's coxed four — Anne Blount, Linda Salter, Shelly Andresen, Janet Curran, Erin Bashaw (cox), ARA.

Mixed junior quad scull — Noah Rygh, Ella Mayo-Keily, Jasmine Langmann, Marty Rygh, ARA.

Women's novice eight — Melissa Webber, Fio Peichel, Adriane Greig, Yvette Gillies, Elizabeth Forsman, Eva Loera, Kathleen Judy, Terry Carpenter, Isabelle Pope (cox), ARA.

Men's junior quad scull — Henry Banker, Jacob Hersh, Marty Rygh, Noah Rygh, Ian Elsmann (cox), ARA.

Women's junior quad scull — Jasmine Langmann, Emory Banker, Clarice Ruhlin-Hicks, Jessie Hardison.

Mixed coxed four exhibition — Chris Hagel, Matt Hagel, Emily Adamson, AnnMarie Rudstrom, Chelsea Berg (cox), AMSRA.

Women's single scull — Karen Hurd, AMSRA.

Novice men's single scull — Jay Smith, ARA.

Men's double scull — Sean Gibel, Ben Loeffler, ARA.

Women's novice quad scull — Katie Peichel, Rachael Lowrance, Laura Elsmann, Camille Ruhlin-Hicks, ARA.

Mixed double scull A-D — Sean Gibel, Maya Oren, ARA.

Mixed coxed four — Linda Salter, Shannon Powers, Richard Lazur, George Bryson, Laura Elsmann (cox), ARA.

Women's eight — Terri Orr, Sue Faust, Lori Swann, Jen Arnold, Tami Bedrz, Lori Landstrom, Lori Draper, Wendy Bryden, Tanya Sandefur (cox), KCRC.

Men's junior quad scull — Galen Jobe, Ian Elsmann, Jacob Hersh, Henry Banker, ARA.

Men's coxed four — Paul Kain, Harold Faust, Colin Brayton, William Bauer, Katy Jurney Scrivo (cox), KCRC.

Women's two, 500 meters — Lori Draper, Lori Landstrom, KCRC.

Mixed novice double scull — Rachel Lowrance, Simon Mitchell, ARA.

Mixed eight — Linda Salter, Meagan Carmichael, John Clark, Euan-Angus MacLeod, Kevin Hall, Joseph Davis, Elizabeth Forsman, Laura Mendola, Elisa Samuelson (cox), ARA.

Mixed junior double skull — Noah Rygh, Marty Rygh, ARA.

Women's junior single scull — Jasmine Langmann, ARA.

Mixed double skull E-J — Jim Hurd, Karen Hurd, AMSRA.

Mixed coxed four exhibition — Sara Hadfield, Matt Hagel, Pam Jones, AnnMarie Rudstrom, Nancy Saylor (cox), AMSRA.

Sunday's winners

Women's quad scull AC — Shelly Andresen, Anne Blount, Janet Curran, Elisa Samuelson, ARA.

Men's novice coxed four — Joseph Davis, Israel Halcomb, Jay Smith, Ian Elsmann, Fio Peichel (cox), ARA.

Men's single scull D-J — John Clark, ARA.

Women's novice single scull — Terry Carpenter, ARA.

Mixed double scull — Ben Loeffler, Carolyn Kozak, ARA.

Women's double scull A-C — Jessica Willis, Marietta Hall, ARA.

Women's junior eight — Jasmine Langmann, Emory Banker, Isabelle Pope, Clarice Ruhlin-Hicks, Ian Elsmann, Naomi Cat Chythlook, Rachael Schick, Jessie Hardison, Hailey Clark (cox), ARA.

Men's junior single scull — Noah Rygh, ARA.

Women's junior coxed four — Jasmine Langmann, Emory Banker, Rachael Schick, Isabelle Pope, Laura Elsmann (cox), ARA.

Women's quad scull D-J — Janeece Higgins, Marietta Hall, Jessica Willis, Robert Bear, ARA.

Mixed junior double scull — Noah Rygh, Clarice Ruhlin-Hicks, ARA.

Mixed novice coxed four — Joseph Davis, Melissa Webber, Jay Smith, Adriane Greig, Clarice Ruhlin-Hicks (cox), ARA.

Men's quad scull — Sean Gibel, Matt Watters, Ian McCreadie, Ben Loeffler, ARA.

Men's single scull A-C — Rich Connell, ARA.

Women's double scull D-J — Janeece Higgins, Roberta Bear, ARA.

Women's novice coxed four — Melissa Webber, Fio Peichel, Kathleen Judy, Terry Carpenter, Emily MacRae (cox), ARA.

Women's junior double scull — Jasmine Langmann, Clarice Ruhlin-Hicks, ARA.

Men's eight — Galen Jobe, Henry Banker, Jacob Hersh, Ian Elsmann, Marty Rygh, Noah Rygh, Simon Mitchell, Ben Loeffler, Isabelle Pope (cox), ARA.

Mixed quad scull — Jessica Reel, Lori Draper, Colin Brayton, Harold Faust, KCRC.

Women's novice double scull — Katie Peichel, Camille Ruhlin-Hicks, ARA.

Women's and women's junior double scull, 500 meters — Janet Curran, Jessie Hardison, ARA.

Ham 'N Egger — Naomi Cat Chythlook, Lori Swann, Jessie Hardison, John Clark, Meagan Carmichael, Fiona Peichel, Laura Elsmann, Rich Connell, Elisa Samuelson (cox), Eggs.

Bled 8 exhibition — Bled 8.

Sponsored