Skip to main Content
High School Sports

Lynx swim to 11th straight sweep of team titles and Service boys rewrite the record book at CIC championships

  • Author: Anchorage Daily News
  • Updated: November 15
  • Published November 14

The Dimond Lynx swept the boys and girls team titles but the Service Cougars boys team stole the show Friday and Saturday at the Cook Inlet Conference swimming and diving championships.

Brian Jarupakorn broke two conference records and Tavner Wisdom and Nick Price each broke one to lead the Cougars, who won six individual races and two relay races to finish a close second to Dimond in the boys team standings.

The meet marked the end of the high school season for Anchorage high school swimmers. The state championships were canceled because of the pandemic.

Jarupakorn set records in Friday’s preliminary races in the 50-yard freestyle (20.36 seconds) and the 100-yard butterfly (48.61) and went on to win both races by comfortable margins in Saturday’s finals.

Wisdom set the mark in the 100 breaststroke (56.80; the old mark was 57.36) and Price lowered the record in the 100 backstroke (51.14; the old mark was 51.65). The 100 breaststroke final was particularly fast -- both Wisdom and Eagle River’s Matthew Heaphy, who placed second in 57.03, beat the previous mark, set back in 1998.

Service’s rewriting of the record book and Dimond’s continued dominance of the conference were only part of the story at the two-day event, said meet director Angela Heaphy.

“Honestly, despite the record-setting swims, the biggest story of the weekend was that the swimming community came together, came up with a safe plan, and managed to put on a COVID-mitigated meet for 200 swimmers,” she said by email.

"The kids were asked to do a lot of things that they are not used to and which, frankly, are hard -- like swimming until you can barely breathe and immediately putting a mask on, and keeping that mask on for hours and hours in a hot pool.

“They sat distanced, they cheered together but apart, and we had a team of many volunteers who worked together to keep everyone as safe as possible.”

All three of Service’s record-breaking swimmers claimed wins in two individual races (Wisdom’s other win came in the 200 free and Price’s came in the 200 individual medley). Jarupakorn and Wisdom swam on both of Service’s triumphant relay teams and Price swam on one of them.

The Lynx relied on depth to continue their CIC reign. Other teams boasted more individual winners, but Dimond advanced multiple swimmers to all but two of the 16 swim finals.

Dimond won four of the six relay races and enjoyed victories in four individual events. Jenna Walch took the girls diving win, Isabelle Borke won the 100 breaststroke, Scott Babbitt won the 100 freestyle and Kenneth Octuk won the 500 freestyle.

The girls posted an overwhelming 274-point win over runner-up South, and the boys held off Service by 64 points. It was the 14th-straight CIC team title for the boys and the 11th straight for the girls.

The Eagle River girls boasted a pair of double-winners in McKenzie Fazio (100 free, 200 free) and Kiara Borchardt (200 individual medley, 100 butterfly).

South’s girls got wins from sisters Summer Cheng (100 backstroke) and Aubrey Cheng (50 free), and West and Chugiak each produced one champion -- Ryann Dorris of West in the girls 500 free and Gabe Dobson of Chugiak in boys diving.

Service High's Brian Jarupakorn. shown her at last year's conference championships, broke two CIC records Saturday. (Loren Holmes / ADN archives)

Girls team scores -- Dimond 581, South 307, Eagle River 269, Service 231, West 231, Chugiak 220, Bartlett 55, East 44. 274

Boys team scores -- Dimond 461, Service 397, Eagle River 313, Chugiak 287, South 239, West 163, East 58, Bartlett 3.

Girls 200 Yard Medley Relay -- 1, Dimond (Hannah Boyce, Maria Cvancara, Brooke Dittlinger, Mia Sperbeck), 1:50.39. 2, South, 1:53.72. 3, Eagle River, 1:54.40. 4, Service, 1:59.65. 5, Chugiak, 2:02.23. 6, West, 2:04.52. 7, East, 2:29.62. 8, Bartlett, 2:30.31.

Boys 200 Yard Medley Relay -- 1, Service (Gavin Kitchen, Preston Kwon, Brian Jarupakorn, Tavner Wisdom), 1:37.77. 2, Eagle River, 1:38.12. 3, Chugiak, 1:42.97. 4, Dimond, 1:44.08. 5, South, 1:57.12. 6, West, 2:04.15. 7, East, 2:27.79.

Girls 200 Yard Freestyle -- 1, McKenzie Fazio, Eagle River, 1:52.19. 2, Dreamer Kowatch, Dimond, 1:53.81. 3, Hannah Boyce, Dimond, 2:00.59. 4, Paige Antrobus, Dimond, 2:01.86. 5, Ryann Dorris, West, 2:03.88. 6, Emily Taylor, Dimond, 2:04.83. 7, Nicole Coulter, West, 2:06.17. 8, Boo Rogers, Service, 2:07.37.

Boys 200 Yard Freestyle -- 1, Tavner Wisdom, Service, 1:43.06. 2, Kenneth Octuk, Dimond, 1:45.21. 3, Donovan Lodzins, Chugiak, 1:49.56. 4, Conrad Fawcett, Service, 1:50.73. 5, Jake Metzger, Eagle River, 1:52.67. 6, Max Waters, Dimond, 1:54.30. 7, Justice Arola, West, 2:00.32. 8, Will McKinley, Dimond, 2:00.71.

Girls 200 Yard IM -- 1, Kiara Borchardt, Eagle River, 2:12.37. 2, Caroline Waters, Dimond, 2:15.49. 3, Naomi Burgan, Dimond, 2:16.85. 4, Maria Cvancara, Dimond, 2:20.10. 5, Aviana Sorich, Service, 2:20.87. 6, Katie Puls, Dimond, 2:22.98. 7, Megan McLaughlin, South, 2:23.81. 8, Lauren Dorris, West, 2:27.23.

Boys 200 Yard IM -- 1, Nicholas Price, Service, 1:55.41. 2, Matthew Heaphy, Eagle River, 1:58.68. 3, George Sholton, West, 2:04.00. 4, Josiah Keen, Eagle River, 2:04.87. 5, Luke Hoen, Dimond, 2:08.35. 6, Tiago Tovar, Chugiak, 2:15.45. 7, Max Yagodin, South, 2:16.38. 8, Ryan Bascom, South, 2:18.85.

Girls 50 Yard Freestyle -- 1, Aubrey Cheng, South, 25.01. 2, Mia Sperbeck, Dimond, 25.11. 3, Brooke Dittlinger, Dimond, 25.13. 4, Emma Beltzer, Dimond, 25.95. 5, Quinn Morgan, Chugiak, 25.97. 6, Kasey Romspert, South, 26.23. 7, Megan Sutton, Chugiak, 26.70. 8, Sierra Mercer, Eagle River, 26.98.

Boys 50 Yard Freestyle -- 1, Brian Jarupakorn, Service, 20.62. 2, Scott Babbitt, Dimond, 21.82. 3, Reuben Dobson, Chugiak, 22.34. 4, David Bascom, South, 22.41. 5, Fischer Kass, Dimond, 22.51. 6, Thomas Myers, Eagle River, 23.24. 7, James Tatakis, Dimond, 23.98. 8, Jack Beltzer, Dimond, 24.16.

Girls 1-meter Diving -- 1, Jenna Walch, Dimond, 405.50. 2, Krystal Forbush, Chugiak, 285.50. 3, Hannah Klebesadel, Chugiak, 239.35. 4, Kylie Johns, Chugiak, 205.30. 5, Natalie Thayer, East, 200.00.

Boys 1-meter Diving -- 1, Gabe Dobson, Chugiak, 500.85. 2, Ernest Kvidera, Dimond, 435.70. 3, Declan Sorich, Service, 189.20. 4, Matthew Sorich, Service, 169.05.

Girls 100 Yard Butterfly -- 1, Kiara Borchardt, Eagle River, 56.46. 2, Summer Cheng, South, 57.02. 3, Dreamer Kowatch, Dimond, 57.58. 4, Hannah Katchen, Service, 1:00.68. 5, Brooke Dittlinger, Dimond, 1:00.75. 6, Caroline Waters, Dimond, 1:02.07. 7, Katie Puls, Dimond, 1:02.36. 8, Kalima Glascott, West, 1:03.36.

Boys 100 Yard Butterfly -- 1, Brian Jarupakorn, Service, 49.40. 2, Jimmy Blackstone, Chugiak, 53.97. 3, Reuben Dobson, Chugiak, 54.27. 4, Thomas Myers, Eagle River, 54.63. 5, Kaden Rhodes, South, 55.02. 6, Khalil Edais, Dimond, 57.89. 7, James Tatakis, Dimond, 58.51. 8, Preston Kwon, Service, 1:00.26.

Girls 100 Yard Freestyle -- McKenzie Fazio, Eagle River, 51.04. 2, Isabelle Borke, Dimond, 52.21. 3, Mia Sperbeck, Dimond, 55.16. 4, Aubrey Cheng, South, 55.98. 5, Emma Beltzer, Dimond, 57.05. 6, Nicole Coulter, West, 57.26. 7, Kara Krause, Dimond, 57.44. 8, Aviana Sorich, Service, 57.96.

Boys 100 Yard Freestyle -- 1, Scott Babbitt, Dimond, 48.60. 2, David Bascom, South, 48.72. 3, Donovan Lodzins, Chugiak, 49.25. 4, Fischer Kass, Dimond, 49.70. 5, Micah Keen, Eagle River, 49.99. 6, Gavin Kitchen, Service, 51.56. 7, Owen Thompson, Dimond, 51.61. 8, Ari Kaufman, West, 51.79.

Girls 500 Yard Freestyle -- 1, Ryann Dorris, West, 5:25.02. 2, Naomi Burgan, Dimond, 5:25.09. 3, Kara Krause, Dimond, 5:41.80. 4, Paula Morales, Dimond, 5:48.24. 5, Elise Petrie, Chugiak, 5:50.28. 6, Lauren Dorris, West, 5:50.57. 7, Kara Johnson, Eagle River, 5:53.57. 8, Rachel Heaphy, Eagle River, 6:11.80.

Boys 500 Yard Freestyle -- 1, Kenneth Octuk, Dimond, 4:49.50. 2, Conrad Fawcett, Service, 4:54.46. 3, Jake Metzger, Eagle River, 5:07.42. 4, Max Waters, Dimond, 5:12.00. 5, Thomas Scully, Dimond, 5:35.73. 6, Dean Toole, Eagle River, 5:36.51. 7, Hunter Rhodes, Chugiak, 5:37.67. 8, Kieran Erwin, Dimond, 5:38.97.

Girls 200 Yard Freestyle Relay -- 1, Dimond (Isabelle Borke, Brooke Dittlinger, Emma Beltzer, Dreamer Kowatch ), 1:38.49. 2, Eagle River, 1:42.14. 3, Service, 1:46.75. 4, West, 1:47.50. 5, South), 1:47.54. 6, Bartlett, 2:12.02.

Boys 200 Yard Freestyle Relay -- 1, Dimond (Scott Babbitt, Owen Thompson, Fischer Kass, Kenneth Octuk), 1:28.97. 2, Eagle River, 1:29.24. 3, South, 1:32.04. 4, Service, 1:32.35. 5, Chugiak, 1:42.28. 6, West, 1:42.37. 7, East, 2:04.95.

Girls 100 Yard Backstroke -- 1, Summer Cheng, South, 57.99. 2, Hannah Katchen, Service, 1:00.57. 3, Hannah Boyce, Dimond, 1:01.22. 4, Megan McLaughlin, South, 1:02.45. 5, Paula Morales, Dimond, 1:05.23. 6, Evelyn Toole, Eagle River, 1:07.01. 7, Quinn Morgan, Chugiak, 1:07.69. 8, Sophie Bacon, Service, 1:08.30.

Boys 100 Yard Backstroke -- 1, Nicholas Price, Service, 51.14. 2, Gavin Kitchen, Service, 55.43. 3, Jimmy Blackstone, Chugiak, 55.88. 4, Owen Thompson, Dimond, 58.00. 5, Will McKinley, Dimond, 59.05. 6, Khalil Edais, Dimond, 1:00.49. 7, Tiago Tovar, Chugiak, 1:01.15. 8, Ryan Bascom, South, 1:03.24.

Girls 100 Yard Breaststroke -- 1, Isabelle Borke, Dimond, 1:07.66. 2, Maria Cvancara, Dimond, 1:08.89. 3, Sophia Cvancara, Dimond, 1:12.39. 4, Emily Taylor, Dimond, 1:14.80. 5, Rachel Heaphy, Eagle River, 1:15.20. 6, Aeia Davis, Chugiak, 1:16.63. 7, Jaelin Burrell, Chugiak, 1:18.16. 8, Rosie Jines, Service, 1:20.98.

Boys 100 Yard Breaststroke -- 1, Tavner Wisdom, Service, 56.80. 2, Matthew Heaphy, Eagle River, 57.03. 3, Josiah Keen, Eagle River, 59.66. 4, Micah Keen, Eagle River, 1:00.82. 5, Kaden Rhodes, South, 1:02.62. 6, Preston Kwon, Service, 1:02.77. 7, George Sholton, West, 1:03.25. 8, Luke Hoen, Dimond, 1:03.88.

Girls 400 Yard Freestyle Relay -- 1, Dimond (Mia Sperbeck, Hannah Boyce, Isabelle Borke, Dreamer Kowatch ), 3:34.46. 2, South, 3:48.35. 3, Service, 3:57.77. 4, West, 3:58.75. 5, Eagle River, 4:01.99. 6, Chugiak, 4:18.89.

Boys 400 Yard Freestyle Relay -- 1, Service (Brian Jarupakorn, Conrad Fawcett, Nicholas Price, Tavner Wisdom ), 3:11.46. 2, Dimond, 3:15.47. 3, Chugiak, 3:23.53. 4, South, 3:29.52. 5, Eagle River, 3:44.21. 6, West, 3:45.48.

Sponsored