Skip to main Content
Skiing

Age-group slalom champs crowned at Alyeska

  • Author: Anchorage Daily News
  • Updated: February 16
  • Published February 16

Alyeska Ski Club’s Colin Horrigan was the first U16 finisher and finished fifth overall in the first of two slaloms Friday at Alyeska during the Alyeska Cup/Alaska State Championships. (Photo by Bob Eastaugh)

State age-group titles were awarded in the slalom Friday when the Alyeska Cup race series kicked off in Girdwood.

Claiming state championships in the Under-19 age group were Kennedy Kane and Kevin Leach. In the U-16 competition, Mary Grace Stahla and Colin Horrigan took home the titles.

Results were based on two slalom races. Overall race winners in the first slalom were UAA's Charley Field and Conor McDonald. In the second slalom, Stahla and Hunter Eid were the overall winners.

The Alyeska Cup and the U16/U19 State Championships, sponsored by Anchorage Fracture & Orthopedic Clinic, continue Saturday at Alyeska with two giant slalom races.

Mary Grace Stahla won the girls U-16 state slalom championship. (Photo by Bob Eastaugh)

Slalom No. 1

Girls

U16 — 1) Stahla, Mary Grace, Alyeska Ski Club (ASC), 1:51.08; 2) Griggs, Johanna, Juneau Ski Club (JSC), 1:54.03; 3) Kragt, Hannah, ASC, 1:57.27; 4) Bergstedt, Francesca, ASC, 1:57.34; 5) Von Wichman, Randi, ASC, 1:57.98

U19 — 1) Kane, Kennedy, ASC, 1:50.76; 2) Patten, Lexi, ASC, 1:57.14; 3) Maroney, Madi, ASC, 2:07.54; 4) Maroney, Miki, ASC, 1:07.36; 5) Wessels, Lubava, ASC, 2:15.87

Overall — 1) Field, Charley, UAA, 1:43.11; 2) KANE, Kennedy, ASC, 1:50.76; 3) Stahla, Mary Grace, ASC, 1:51.08; 4) Griggs, Johanna, JSC, 1:54.03; 5) Patten, Lexi, ASC, 1:57.14

Boys

U16 — 1) Horrigan, Colin, ASC, 1:44.57; 2) Wrigley, William, ASC, 1:49.64; 3) Rand, Evan, ASC, 1:50.12; 4) Rygh, Noah, ASC, 1:52.44; 5) Quigley, Nolan, ASC, 1:56.11

U19 — 1) Leach, Kevin, ASC, 1:39.04; 2) Eid, Hunter, ASC, 1:42.64; 3) Eriksson, Austen, ASC, 1:47.04; 4) Penn, Kai, ASC, 1:57.88; 5) Ostberg, Adam, ASC, 2:04.21

Overall — 1) McDonald, Conor, UAA, 1:36.88; 2) Cruz, Erik, UAA, 1:37.37; 3) LEACH, Kevin, ASC, 1:39.04; 4) Eid, Hunter, ASC, 1:42.64; 5) Horrigan, Colin, ASC, 1:44.57

Slalom No. 2

Girls
U16 — 1) Stahla, Mary Grace, ASC, 1:33.53; 2) Sage, Piper, ASC, 1:33.54; 3) Von Wichman, Randi, ASC, 1:36.69; 4) Griggs, Johanna, JSC, 1:37.72; 5) Liles, Ava ASC, 1:40.74

U19 — 1) Buck, Sydney, ASC, 1:36.26; 2) Kane, Kennedy, ASC, 1:36.28; 3) Patten, Lexi, ASC, 1:42.84; 4) Maroney, Madi, ASC, 1:43.26; 5) Ingrim, April, 1:44.04

Overall — 1) Stahla, Mary Grace, ASC, 1:33.53; 2) Sage, Piper, ASC, 1:33.54; 3) BUCK, Sydney, ASC, 1:36.26; 4) Kane, Kennedy, ASC, 1:36.28; 5) Von Wichman, Randi, ASC, 1:36.69

Boys

U16 — 1) Sticka, Tanner, ASC, 1:31.44; Horrigan, Colin, ASC, 1:34.01; 3) Hildreth, Sage, ASC, 1:35.76; 4) Quigley, Nolan, ASC, 1:39.13; Rygh, Noah, ASC, 1:44.11

U19 — 1) Eid, Hunter, ASC, 1:29.17; 2) Lane, Conner, ASC, 1:31.45; 3) Leach, Kevin, ASC, 1:34.27; 4) Eriksson, Austen, ASC, 1:38.27; 5) Penn, Kai, ASC,1:41.38

Overall — 1) Eid, Hunter, ASC, 1:29.17; 2) Sticka, Tanner, ASC, 1:31.44; 3) LANE, Conner, ASC, 1:31.45; 4) Horrigan, Colin, ASC, 1:34.01; 5) Leach, Kevin, ASC, 1:34.27

Local news matters.

Support independent, local journalism in Alaska.

Comments