Skip to main Content
Sports

1,400 runners show up for Anchorage Mayor’s Marathon, along with a black bear that refused to share the trail

  • Author: Beth Bragg
  • Updated: June 19
  • Published June 19

Benjamin Kopecky of St. Louis won the Anchorage Mayor's Marathon on his 36th birthday. (Bill Roth / ADN)

Happy birthday to Mayor’s Marathon winners Megan Youngren and Benjamin Kopecky.

And happy bear-day to the hundred-plus marathon runners — including Youngren — whose races were disrupted Saturday by a black bear that refused to cross the trail near the 13-mile mark of the 26.2-mile marathon course.

A sow with two cubs brought Youngren’s race to a halt at Goose Lake. The Soldotna woman waited 11 minutes along with several other runners, who didn’t resume running until a blast from an airhorn chased away the bears.

The bears returned soon enough. The sow sat down in the middle of the trail, and this time dozens of runners were delayed.

“We stopped runners for 20, 30 minutes because that bear would not move,” said Ian Marks of UAA, which along with the city of Anchorage organizes the annual Anchorage Mayor’s Marathon & Half Marathon.

A sow with two cubs on the trail at Goose Lake disrupted the Anchorage Mayor's Marathon on Saturday, June 19, 2021. (Video by Ian Marks)

Marks is UAA’s assistant athletic director for media relations, a job that on Saturday involved bear-wrangling and race-rerouting. Despite efforts by the Anchorage Police Department, the Alaska State Troopers, Marks and other race volunteers, the bear wouldn’t budge.

“There was no way around it, so I called (the race director) and said, hey, we need to reroute the course,” Marks said. “This bear’s not moving, so I led a group of about 100 runners that had accumulated down UAA Drive” before reconnecting them with the race course.

The diversion added about 0.15 of a mile and 10 minutes to his race, said Bobby Booze of Greensboro, North Carolina.

“I had to stop for 10 minutes,” he said. “We all stopped our watches.”

Elite runners leave the start of the Anchorage Mayor's Marathon at Kincaid Park. (Bill Roth / ADN)

Booze was among scores of out-of-state runners in Anchorage this weekend for the Mayor’s Marathon & Half Marathon. Saturday marked the 47th edition of the marathon, which over the years has become a destination race for many, including those trying to run a marathon in every state.

This time, some wound up in a bearathon.

“Those bears were right next to me,” said Heather Helzer of Anchorage, the sixth-place woman.

Then she shrugged. “It’s where we live,” she said. “There was a moose at those baseball fields on Lake Otis standing in the middle of the lush grass. It was perfect for tourists.”

Benjamin Kopecky was one of those tourists, although he didn’t see the Goose Lake bear — none of the top four marathon finishers did.

“I wish I would’ve seen it,” he said.

Marathoners run in the rain on the Tony Knowles Coastal Trail. (Bill Roth / ADN)

Kopecky is from St. Louis, and he’s trying to do a marathon in every state. Saturday’s race marked his 38th state, his 51st marathon and his eighth victory.

All on his 36th birthday.

Kopecky finished in 2 hours, 40 minutes, 3 seconds to win a race he didn’t lead until the final half-mile. He passed Chris Osiensky on a hill as the two approached the finish line at the west end of the Delaney Park Strip.

“Mile 25 was the first time I’d seen him since mile 8 or 9,” Kopecky said.

Osiensky is a 2013 Palmer High graduate who works at Idaho State and hopes to move back to Alaska with his wife, Payton, who has a job interview in Anchorage next week.

A former coach for the Moose, Osiensky led nearly the entire way until cramps foiled his bid for victory. He led by more than four minutes at the 17.2-mile mark before his calves started to cramp and his hamstrings started to seize.

By the 22.5-mile mark, his lead was down to about 2.5 minutes and shrinking with every stride.

“Literally with a mile to go, (the lead bikers) started yelling at me, ‘It’s time to go!’ " Osiensky said. “There’s hills at the end, and I did the best I could not to walk.

“... Those cramps changed the game for me.”

Chris Osiensky, originally from Palmer and now living in Idaho, recovers after placing second. He was passed by the winner about a half-mile from the finish. (Bill Roth / ADN)

Osiensky finished in 2:40:53; third place and fourth place went to Nic Aubert of Los Angeles (2:46:29) and Chris Eversman of Palmer (2:49:08), respectively.

A big gap followed before the next runner finished. It was Megan Youngren of Soldotna, who celebrated her 30th birthday with a four-minute victory over runner-up Christine Meyer of Brooklyn (3:11:41).

Youngren’s official time was 3:07:43. The time on her watch, which she paused during the bear delay, was 2:57.

A black bear on the trail holds up runners near Goose Lake. (Photo by Megan Youngren)

One of five Alaskans who raced in the U.S. Olympic marathon trials in February 2020, Youngren said her plan was to wait until the final 13 miles of the race to push her pace.

She didn’t count on an 11-minute intermission at the halfway point.

“When I got there, there was a bear on the course. ‘Oh no! Can we run past the bear?’ They said no. There ended up being eight or nine people there yelling, ‘Hey, bear!’

“ ... We were standing around taking selfies. I don’t think I’ve ever taken a selfie during a marathon.”

Women's winner Megan Youngren of Soldotna runs past Point Woronzof. (Bill Roth / ADN)

A steady rain fell on a field of 1,400 runners, who ran distances ranging from the marathon to half marathon to 5 kilometers.

In the half marathon, Anchorage runners Corbyn John (1:13.36) and Anna Dalton (1:21:59) took victories; in the 5K, victories went to Preston Wethington of Anchorage (16:03) in the men’s race and Arielle Breuninger of Lancaster, Pennsylvania (19:32) in the women’s race.

Marathoners started at Kincaid Park, ran down the Coastal Trail to Westchester Lagoon and then headed east on the Chester Creek Trail to Goose Lake and then north to Far North Bicentennial Park. From there they returned to Westchester and veered into surrounding neighborhoods for the final miles to the finish line.

It was a new course for Anchorage’s oldest marathon. For years, the race put runners on military tank trails along the foothills of the Chugach Mountains, a stretch of about 8 miles on gravel and often dusty tracks.

Rain falls on half marathon runners on the Tony Knowles Coastal Trail. (Bill Roth / ADN)

First-year race director Ryan McWilliams — UAA’s track and cross country coach — said the tank trail, which is on military land, was eliminated because “it was getting harder and harder to work things out each year.”

“I think the military uses those tank trails a little more than they used to,” he said.

McWilliams’ debut as race director was eventful. Besides the Goose Lake bears, there were multiple moose sightings and signs of other bears.

“I had to force a moose off the trail because he was in-between a group of half marathoners and kept running with them for about 200 meters or so before we finally pushed him off to the side,” he said.

That happened on the Coastal Trail near Postmark Drive, after the moose crossed Northern Lights Boulevard and joined the race.

“He legitimately was just trotting along,” McWilliams said. “You could tell he didn’t want to be there but I guess he didn’t want to get out of there either.”

The Goose Lake bears were the only true disruptions, he said. The three bears made their appearance near an aid station manned by the Chugiak High School track and field team. Marks and the aid-station workers — a group led by Sarah Thomas, McWilliams said — acted quickly to stop runners.

“You never know what’s going to happen in a race,” McWilliams said, “and when you live in Anchorage, Alaska, you really never know what’s going to happen.”

Bananas await runners at the finish line. (Bill Roth / ADN)

Women’s marathon

1. Megan Youngren, Soldotna AK 3:07:43; 2. Christine Meyer, Brooklyn NY 3:11:41; 3. Kendra Paskvan, Anchorage AK 3:18:30; 4. Angela Cheung, New Hope PA 3:26:10; 5. Rachael Gano, AnchorageAnchorage AK 3:27:36; 6. Heather Helzer, Anchorage AK 3:31:02; 7. Danielle Ivancic, Fort Mill SC 3:32:07; 8. Brenda Hodge, Lancaster PA 3:33:03; 9. Meredith Young, Newmarket NH 3:34:12; 10. Rebecca Paradis, Wasilla AK 3:44:28; 11. Aimee O Neil, Anchorage AK 3:44:28; 12. Debra Corey Register, Middleburg FL 3:44:52; 13. Amy Silverbush, Eagle River AK 3:45:16; 14. Amber Hillyer, Anchorage AK 3:48:17; 15. heather velasquez, Eagle River AK 3:50:50; 16. Lauren Sharp, Missoula MT 3:52:37; 17. Laura McDonough, Anchorage AK 3:55:36; 18. Rebecca Kirian, Juneau AK 3:57:20; 19. Caressa Barth, Winsted MN 3:57:33; 20. Ashley Truan, Kentwood MI 3:57:52; 21. Elena Anne Motlow, Jackson WY 4:00:45; 22. Megan DeValle, Napa CA 4:01:03; 23. Shoshannah Kinsler, Anchorage AK 4:01:26; 24. Jennifer Yoak, Dayton OH 4:01:39; 25. Dannielle Hadaway, Louisville KY 4:02:06; 26. Samantha Dooley, Boaz AL 4:02:28; 27. Sarah Dermer, Anchorage AK 4:02:45; 28. Tania Ermak, San Francisco CA 4:03:03; 29. Beata Larson, Gilbert AZ 4:06:43; 30. Mindy Svoboda, Eagle river AK 4:06:45; 31. Christine Tran, San Francisco CA 4:08:12; 32. Jamie Piotrowski, Pittsburgh PA 4:08:34; 33. Cindy McGovern, Fort Wayne IN 4:09:19; 34. Elizabeth Crookshank, Anchorage AK 4:10:11; 35. Shannon Lindgren, apple valley MN 4:11:39; 36. Whitney Dutton, Austin TX 4:13:38; 37. Stephanie Churchman, Anchorage AK 4:13:47; 38. Christina Ulsh, York PA 4:15:35; 39. Kate Arnold, Palmer AK 4:15:41; 40. Ayla Robinson, Broomfield CO 4:16:05; 41. annika goozen, Eagle River AK 4:17:55; 42. Nancy Goodnight, Waco TX 4:18:31; 43. Maria Paez, Anchorage AK 4:19:05; 44. Natalie Converse, Chicago IL 4:20:31; 45. Susan Byrne, Louisville KY 4:20:39; 46. Becky DiCola, Bozeman MT 4:22:10; 47. Abisoye Adekanmbi, New York NY 4:22:46; 48. Elizabeth Nussrallah, Omaha NE 4:24:05; 49. Brittney Hunter, Prairie Village KS 4:25:09; 50. Samantha Meir-Levi, Baltimore MD 4:25:33; 51. Amelia Smith, Bend OR 4:25:46; 52. Heather King, Farmington NM 4:27:09; 53. Pollyann Keller, Keller TX 4:27:55; 54. Ivy Bowler, Anchorage AK 4:28:13; 55. Nancy Zhong, Denver CO 4:29:04; 56. ELIZABETH ARTEAGA, Anchorage AK 4:29:34; 57. Thelma Cummings, Bushnell FL 4:30:40; 58. Kelly Ingham, Whitefish MT 4:31:27; 59. Desiree Brooks, Anchorage AK 4:31:46; 60. Laura Kay Falkenstein, Fairbanks AK 4:31:51; 61. ELIZABETH Mann, Fairbanks AK 4:31:53; 62. Alexandra May, Monument CO 4:33:54; 63. Lori Stuckey, Milton GA 4:34:24; 64. Lori Guyer, Anchorage AK 4:35:52; 65. Courtney Bergheger, Saint Louis MO 4:36:16; 66. Mary Anne Rowen, Anchorage AK 4:36:27; 67. Bobbie May, Monument CO 4:36:49; 68. Amanda Wasko, Carlisle PA 4:37:19; 69. Kerry Campbell, Carlisle PA 4:37:21; 70. Laura Coleman, Ketchikan AK 4:38:01; 71. Sabrina Davis, Colorado Springs CO 4:40:20; 72. Melinda Huyck, Longwood FL 4:42:22; 73. Abby DeBonis, Eagle River AK 4:44:20; 74. Kate Ludwig, Goodhue MN 4:44:21; 75. Heather Peterson, Minneapolis MN 4:46:51; 76. Jen Hufford, Anchorage AK 4:47:46; 77. Billie Longfellow, Palmer AK 4:48:37; 78. Ivy FARGUHESON, Salt Lake City UT 4:49:11; 79. ELISABETH GALVIN, Weston CT 4:51:03; 80. Amanda Day, Eagle River AK 4:53:54; 81. Destiny Lee, Eagle River AK 4:53:54; 82. Stephanie Francis, Union KY 4:54:25; 83. Mary Hallet, New Prague MN 4:54:41; 84. Mesha Komorek, Terre Haute IN 4:57:48; 85. Yaeka Katsuta, Sammamish WA 4:58:08; 86. Emily Joubert, Garner NC 4:58:33; 87. Sierra Hobbs, San Marcos TX 5:00:43; 88. Laura Hanses, Newport WA 5:00:45; 89. Madeleine Oakley, Indian AK 5:01:08; 90. Jeanette Arnold, Lancaster PA 5:01:14; 91. Keely Clark, Kihei HI 5:01:20; 92. Tammy Bangs, Lenexa KS 5:04:52; 93. Laura Jungreis, Anchorage AK 5:05:13; 94. Erin Rivard, Eagle River AK 5:05:26; 95. Teagan Palm, Glen Ellyn IL 5:05:31; 96. Sarah Garcia, Oaklyn NJ 5:05:51; 97. Sharon Philbrick, Chugiak AK 5:06:17; 98. Veronica Brummell, Vancouver WA 5:06:25; 99. Dinah McLemore, Montgomery AL 5:06:47; 100. Gabrielle Brugato, Anchorage AK 5:07:06; 101. Jenay Mike, Anchorage AK 5:08:03; 102. Carissa Zak, Overland Park KS 5:08:39; 103. Lara-Jean Breeding, Girdwood AK 5:10:29; 104. Mary Hoffman, Chicago IL 5:10:36; 105. Gloria Hernandez, Anchorage AK 5:10:59; 106. Susan Warwick, Wilmington NC 5:11:08; 107. Hannah Rosenkrans, Anchorage AK 5:11:20; 108. Missy Orr, Holly Springs NC 5:11:46; 109. Lori Jones, Chugiak AK 5:12:44; 110. Maribeth Baker, Prairie Du Sac WI 5:13:12; 111. Rachel Ortega, Wayland MI 5:17:02; 112. Erin Folaumoeloa, Fort Wainwright AK 5:17:55; 113. Jessica Jaroma, Anchorage AK 5:20:15; 114. Stephanie McGavin, Bloomington IN 5:24:34; 115. Cristal Barnes, Lawrence KS 5:24:43; 116. Cathi Batchelder, Fairbanks AK 5:26:59; 117. Sarah Turbide, Virginia Beach VA 5:27:22; 118. Melissa McDonald, Laceys Spring AL 5:28:15; 119. Skylar Stewart, Wasilla AK 5:28:19; 120. Melissa Rotenberger, Duluth MN 5:28:29; 121. Sharnel Vale, Anchorage AK 5:28:30; 122. Lori Watt, Loveland OH 5:29:23; 123. Maggie Gray, Denton TX 5:30:53; 124. Karen Slattery, Indianapolis IN 5:30:54; 125. M. Lauren Fisher, Atlanta GA 5:33:38; 126. Swagatika Pradhan, Saint Paul MN 5:35:17; 127. Kelli Kocher, Lewisville TX 5:38:06; 128. Taylor Giroux, Ashburn VA 5:38:11; 129. Lori Dorman, Portland OR 5:41:09; 130. Nicole Cleary, Eagle River AK 5:42:19; 131. Hollie Ashby, Remington VA 5:43:19; 132. Aimee Shuey, New Orleans LA 5:43:25; 133. CRYSTAL ROBERTS, Palmer AK 5:45:33; 134. pok maley, Eagle River AK 5:45:57; 135. Jessica Collett, Meridian ID 5:46:04; 136. Jeanette Nienaber, Seward AK 5:49:42; 137. Jolene Moen, Glenwood MN 5:49:42; 138. Colleen M Peterson, Wasilla AK 5:50:00; 139. DANIELLE FOGERTY, Waltham MA 5:50:56; 140. Elaine Maggi, Pacifica CA 5:52:02; 141. Janice Leister, Kapolei HI 5:53:37; 142. Debra Kirchner, De Forest WI 5:54:16; 143. Sue DeBartolo, Ankeny IA 5:56:09; 144. Riley Huber, Manassas VA 5:56:19; 145. Jami Bushman, Anchorage AK 5:59:11; 146. Larissa Parker, Anchorage AK 5:59:17; 147. Christina Morgan, Eagle River AK 5:59:40; 148. Jennifer Putnam, Eagle River AK 5:59:41; 149. Sara Aasand, Anchorage AK 6:04:07; 150. Laura Southwell, Eagle River AK 6:07:02; 151. Nancy Sweat, Canton GA 6:07:33; 152. Stevie Klaark, Minneapolis MN 6:09:47; 153. Breanna James, Anchorage AK 6:10:01; 154. Mary Papreck, Mount Prospect IL 6:11:51; 155. Holly Bowler, Anchorage AK 6:12:00; 156. Jessica Herbert, PalmerPalmer AK 6:14:15; 157. Connie Ulep, Sacramento CA 6:29:33; 158. Fade Wall, Loveland CO 6:31:18; 159. Jennifer Lewis, Honolulu HI 6:33:26; 160. Deb Pasquale, Raleigh NC 6:34:42; 161. Lori Marciniak, Baroda MI 6:36:25; 162. Donna Proshwitz, Dowagiac MI 6:36:26; 163. Nicole Cutcher, Cincinnati OH 6:36:29; 164. Margaret Moon, Alrington VA 6:38:21; 165. Erin OBrien, Palmer AK 6:57:15; 166. Liz Eby, Sylvania OH 7:00:51; 167. Jennifer Thomsen, Kenai AK 7:06:42; 168. Sheila Bund Lewis, Colleyville TX 7:08:45; 169. Caren Della Cioppa, Palmer AK 7:10:22; 170. Nancy Burns, Cincinnati OH 7:16:40; 171. Megan Mitchell, Soldotna AK 7:36:17; 172. Debbie Shutter, Mundelein IL 7:48:44.

Men’s marathon

1. Benjamin Kopecky, Saint Louis MO 2:40:03; 2. Christopher Osiensky, Pocatello ID 2:40:53; 3. Nic Aubert, Los Angeles CA 2:46:29; 4. Chris Eversman, Palmer AK 2:49:08; 5. Harvey Lewis, Cincinnati OH 3:08:45; 6. Ricardo Colon, Fort Lauderdale FL 3:11:41; 7. Shane Vetter, Colorado Springs CO 3:13:47; 8. John Hellen, Girdwood AK 3:15:03; 9. Cory Bertram, New York NY 3:15:04; 10. Adam Jaynes, Somerville MA 3:15:57; 11. Stan Wharry, Palmer AK 3:16:56; 12. Bruno Piazzarolo, Waltham MA 3:17:32; 13. Andrew Becker, Rochester MN 3:17:33; 14. Hans Hallinen, Anchorage AK 3:19:28; 15. Matthew Schell, Chugiak AK 3:20:38; 16. Michael Fontes, Salina KS 3:20:53; 17. Frederick Nielson, Eielson Afb AK 3:21:20; 18. Dan Nephin, Lancaster PA 3:21:22; 19. Andrew Conklin, New Hope PA 3:21:27; 20. Joe Davis, Eagle River AK 3:21:39; 21. Brian Glaspell, Chugiak AK 3:21:39; 22. Eric Johnson, Plymouth MN 3:22:17; 23. Robert Cassidy, Jber AK 3:22:53; 24. Jason Erickson, Bozeman MT 3:27:14; 25. Isaac Mousel, Denver CO 3:28:22; 26. Jeffrey Pasqual, Falls Church VA 3:30:05; 27. Mark Burnett, Athens GA 3:30:07; 28. Randy Lee, Beaverton OR 3:30:39; 29. Steve Harrison, Talkeetna AK 3:32:01; 30. Anthony Pasqual, New York NY 3:32:34; 31. Tom Woo, Rochester MN 3:32:51; 32. Rich Pimentel, Indio CA 3:33:42; 33. Adam Eiler, Houston TX 3:36:02; 34. Ryan Martin, Westfield IN 3:36:02; 35. Joe Ulvi, Chaska MN 3:36:17; 36. Robert Booze, Greensboro NC 3:36:49; 37. Lucas Buhe, Chicago IL 3:37:46; 38. Dustin Carda, Edina MN 3:38:40; 39. Todd Yoak, Dayton OH 3:40:26; 40. Bryan Moffitt, Kansas City MO 3:42:13; 41. Chris Zerger, Anchorage AK 3:42:40; 42. Ryan Stanley, Anchorage AK 3:42:40; 43. Phil Wahba, New York NY 3:42:42; 44. Lucas Bates, Bend OR 3:42:52; 45. James Comer, Eagle River AK 3:44:23; 46. Christopher Gardeline, Anchorage AK 3:45:14; 47. Geoff Abbe, JBER AK 3:45:22; 48. Nick Ivancic, Fort Mill SC 3:45:34; 49. Greg Boncimino, Marietta GA 3:46:47; 50. Tim McGargill, Anchorage AK 3:47:34; 51. Vincent Coverdell, Eagle River AK 3:47:42; 52. Andrew Shidner, Glennallen AK 3:47:54; 53. Adam Vandenbos, Anchorage AK 3:48:23; 54. Jesse Galvan, Navarre FL 3:49:09; 55. Christopher Davis, Eagle River AK 3:50:28; 56. Ian Patten, Anchorage AK 3:51:49; 57. Lucas Soden, Anchorage AK 3:52:06; 58. Mark Crennan, Massapequa Park NY 3:52:13; 59. Patrick Flahie, Holt MI 3:52:25; 60. Daniel Nathan, Sudbury MA 3:53:09; 61. Bill Dorrian, Jacksonville FL 3:53:10; 62. Ryan Baker, Eagle River AK 3:53:33; 63. Edward Blair, Redmond WA 3:53:49; 64. Samuel Kane, Kotzebue AK 3:54:35; 65. Samir Patil, Anchorage AK 3:55:27; 66. Christopher Walsh, Washington DC 3:56:10; 67. Chris Turk, Philadelphia PA 3:57:21; 68. John Junk, Downers Grove IL 3:57:48; 69. Aaron Mitchell, Wasilla AK 3:58:06; 70. Brian Steinberg, Kentwood MI 3:58:36; 71. ian combest, Denver CO 3:58:51; 72. Paul Story, Homer AK 3:58:51; 73. Dana Wright, Anchorage AK 3:58:59; 74. Brian Lorente, Renton WA 3:59:15; 75. Sean Wilson, Eagle River AK 4:00:13; 76. Chris Devine, Eagle River AK 4:01:49; 77. James Kirk, Argyle TX 4:04:49; 78. John Hunt, Anchorage AK 4:04:55; 79. Dayton Denter, Eagle River AK 4:06:24; 80. Dean Denter, Eagle River AK 4:06:25; 81. Kraig Lofquist, Lincoln NE 4:07:18; 82. Daniel Delfino, Anchorage AK 4:07:34; 83. Troy Emineth, Keene NH 4:08:02; 84. Srikanth Veeravelli, Cumming GA 4:08:54; 85. warren johnson, Hudson WI 4:09:01; 86. Russ Edge, Anchorage AK 4:09:15; 87. Don Connelly, Soldotna AK 4:09:35; 88. Stephan Gergilevich, Wasilla AK 4:09:41; 89. Tyson Nassauer, Los Angeles CA 4:10:47; 90. Timothy Mahon, Brooklyn NY 4:11:07; 91. Jason Everson, Jacksonville NC 4:11:19; 92. Patrick Mclarnon, gig harbor WA 4:11:55; 93. Steve Thatcher, Anchorage AK 4:12:03; 94. Michael Brede, Anchorage AK 4:13:21; 95. Michael Minchaca, Anchorage AK 4:14:51; 96. Christian Biggs, Chicago IL 4:15:47; 97. Robert Fields, Chugiak AK 4:15:54; 98. Daniel Griffin, Fort Yukon AK 4:16:06; 99. James Pribble, MACHESNEY PARK IL 4:17:08; 100. Rick Bushman, Anchorage AK 4:17:17; 101. Jerry Jenkins, Anchorage AK 4:18:18; 102. Hunter McConnel, Girdwood AK 4:19:00; 103. Han Low, Boise ID 4:19:23; 104. Bart Anders, Ozark MO 4:19:56; 105. Ryan Monteleone, Fuquay Varina NC 4:20:04; 106. Ben Velasquez, Anchorage AK 4:20:09; 107. Terrence Kasper, Anchorage AK 4:20:41; 108. Andy Junk, Chicago IL 4:20:42; 109. Jake Pritchett, Kodiak AK 4:20:52; 110. Jason Mock, Valencia CA 4:21:04; 111. Brian Banks, New Orleans LA 4:21:32; 112. Jasper Ross, Houston AK 4:21:50; 113. Sam Ross, Phoenix AZ 4:21:56; 114. Mark Britton, Fort Wainwright AK 4:22:02; 115. Scott Morton, Anchorage AK 4:22:22; 116. Dan Kaczka, Henrico VA 4:22:47; 117. Ira Deardorff, Helena MT 4:23:22; 118. John Pyeatt, Verona WI 4:24:36; 119. Devin Shirley, Eagle Mountain UT 4:25:47; 120. Daniel King, Anchorage AK 4:26:46; 121. Jess Johnson, Anchorage AK 4:27:15; 122. Lincoln Carroll, Frisco TX 4:28:44; 123. Toshihide Hamazaki, Anchorage AK 4:30:17; 124. Bryon Bartley, Pikeville KY 4:31:35; 125. Ryan Smith, Anchorage AK 4:31:47; 126. Jonathan Mowery, Anchorage AK 4:32:18; 127. Andy Rothenberger, Homer AK 4:32:20; 128. Steven Meyer, Fort Wainwright AK 4:32:46; 129. Dan Harrell, Talkeetna AK 4:33:12; 130. Daniel Bunker, Homer AK 4:33:38; 131. Comlan Sedjro, Anchorage AK 4:35:04; 132. Joseph Dickie-Fransen, Anchorage AK 4:35:19; 133. Jeff Kiser, Lexington KY 4:35:45; 134. Christian Boegel, Carlisle PA 4:37:21; 135. Steve Keller, Keller TX 4:37:39; 136. Jonathan Hughes, Anchorage AK 4:39:50; 137. Sean O’Shea, Anchorage AK 4:40:26; 138. Darren Shirley, Palmer AK 4:41:07; 139. Ken Sansone, Lancaster NY 4:41:50; 140. Angelo Aquino, Santa Ana CA 4:42:18; 141. Mark Parent, Anchorage AK 4:44:06; 142. Michael Olson, Eagle River AK 4:44:37; 143. ryan peterson, Minneapolis MN 4:46:52; 144. Jeremy Payne, Anchorage AK 4:48:17; 145. Carlo Rapanut, Eagle River AK 4:49:23; 146. RB Ramsey, Dallas TX 4:50:15; 147. Harold Townsend, Anchorage AK 4:50:39; 148. Edward Soares, Seekonk MA 4:50:41; 149. Kaylee Devine, Eagle River AK 4:53:03; 150. James Dugan, Chicago IL 4:53:13; 151. Andrew Velasquez, Anchorage AK 4:53:53; 152. Richard Rulison, Garden Grove CA 4:56:05; 153. Dean Barnes, Anchorage AK 4:57:36; 154. Phill Ramey, Sammamish WA 4:58:08; 155. James DeBartolo, Ankeny IA 5:00:05; 156. David Ridge, Colorado Springs CO 5:00:44; 157. Joseph Wilson, Anchorage AK 5:01:09; 158. Paul Maggi, Livermore CA 5:05:18; 159. Randall Palm, Glen Ellyn IL 5:05:32; 160. Michael Miller, Alexandria VA 5:05:57; 161. Matt Kiser, Saint Charles MO 5:06:56; 162. Jeffrey Kamei, Denver CO 5:08:38; 163. William Akin, Anchorage AK 5:09:19; 164. Brian Hicks, Girdwood AK 5:09:28; 165. Mark Harris, Downers Grove IL 5:12:05; 166. Sean Randle, Fairbanks AK 5:14:25; 167. Daniel Randle, Anchorage AK 5:14:25; 168. James Austin, Naples FL 5:14:30; 169. Bruce Jones, Loveland OH 5:14:48; 170. Kyle Roscoe, Jber AK 5:18:33; 171. William Cherkauskas, Wahiawa HI 5:18:34; 172. Rich Yap, Plano TX 5:18:44; 173. Andrew Newman, Anchorage AK 5:18:48; 174. Steven Dorman, Milwaukie OR 5:20:19; 175. David Velasquez, Anchorage AK 5:21:22; 176. Mike Hughey, The Colony TX 5:23:35; 177. Craig Thompson, Carmel IN 5:24:33; 178. Marc June, Anchorage AK 5:25:44; 179. Robert Lutes, Los Angeles CA 5:26:18; 180. John Wiese, Ambler PA 5:26:18; 181. Fernando Mello, Dania FL 5:27:52; 182. michael combest, Clemmons NC 5:29:45; 183. tom korosei, Anchorage AK 5:31:24; 184. Paul Glover, Lexington KY 5:33:03; 185. Sankar Jena, Saint Paul MN 5:35:17; 186. Dane Groszek, Middletown NY 5:40:45; 187. Jeffrey Susie, Dublin OH 5:42:37; 188. Jarrod Lockwood, Orlando FL 5:43:47; 189. Randy Woodward, Smyrna TN 5:43:49; 190. David Pirrone, Durango CO 5:45:16; 191. James Pinson, Dallas TX 5:45:25; 192. Andre Kocher, The Colony TX 5:46:20; 193. Julien Stepetin, Anchorage AK 5:48:09; 194. Washington Miguel, University Place WA 5:51:02; 195. Joshua Samson, Anchorage AK 5:51:14; 196. Matthew Reed, North Canton OH 6:10:40; 197. Anthony Torres, Wasilla AK 6:12:36; 198. Charles (Ch Harvey, Anchorage AK 6:12:42; 199. Evan Jones, Anchorage AK 6:20:33; 200. Steve Neibergall, Nolensville TN 6:21:21; 201. Erik Adams, Fort Mill SC 6:22:02; 202. Dennis Harrington, Friendswood TX 6:32:04; 203. Gregory Rubio, Chugiak AK 6:34:45; 204. Justin Dickens, Anchorage AK 6:39:43; 205. Sam Wang, Fredericksburg VA 6:43:18; 206. Robert Scoggin, Anchorage AK 6:43:28; 207. Alan Fox, Bellingham WA 6:47:31; 208. Allen Townsend, Anchorage AK 6:47:56; 209. Ron Wahula, Lancaster SC 6:52:39; 210. William Samson, Anchorage AK 7:01:09; 211. Martin Hovey, Cincinnati OH 7:16:44; 212. Ken Clemons, Minneapolis MN 7:21:36; 213. Glenn Geelhoed, Derwood MD 7:25:44; 214. Byron Folkerts, Derby KS 7:28:54; 215. Craig M Miller, Bedford VA 7:39:15; 216. Ron Nicholl, Anchorage AK 7:46:25.

Randy Woodward of Nashville, a Navy veteran and Purple Heart recipient, carries an American flag during the marathon. Woodward was injured by a roadside bomb in Iraq in 2005 and spent nine months in hospitals and was told he would never run again. Woodward is trying to carry the flag in races in all 50 states; Alaska is his 38th state. (Bill Roth / ADN)

Women’s half marathon

1. Anna Dalton, Anchorage AK 1:21:59; 2. Tsaina Mahlen, Anchorage AK 1:26:11; 3. Susie Rivard, Fairbanks AK 1:27:51; 4. Lauren Hite, Anchorage AK 1:34:07; 5. Mickey Malmgren, Bettendorf IA 1:37:50; 6. Terina Noteboom, Anchorage AK 1:37:50; 7. Robyn Mertz, Anchorage AK 1:37:57; 8. Bekah Kirtley, Anchorage AK 1:38:10; 9. Michelle Mitchell, Tuluksak AK 1:38:33; 10. Katie Sivertsen, Ketchikan AK 1:39:15; 11. Susan Bick, Anchorage AK 1:39:18; 12. Megan Herman, Kansas City MO 1:40:39; 13. Beth Zirbes, Fairbanks AK 1:40:51; 14. Lucy Swygman, Girdwood AK 1:42:01; 15. Stephanie Schaefer, Phoenix AZ 1:43:30; 16. Letitia DuClos, Anchorage AK 1:43:38; 17. Christina Thom, Chicago IL 1:43:48; 18. Grace Gannon, Anchorage AK 1:43:53; 19. Ilana Schnaufer, Anchorage AK 1:43:53; 20. Summer Ohlendorf, Palmer AK 1:44:34; 21. Ingrid Kelly, Anchorage AK 1:44:36; 22. Kirsten Kolb, Anchorage AK 1:44:54; 23. QI RUI, Chicago IL 1:45:49; 24. Sarah Cosgrave, Anchorage AK 1:46:02; 25. Amber Kantonen, Mahtowa MN 1:46:46; 26. ERIKA BURR, Fairbanks AK 1:47:44; 27. Samantha Susott, Missula MN 1:48:21; 28. Leigh Johnson, Chicago IL 1:48:59; 29. Margie Crosby, Columbia MO 1:49:16; 30. Madeline Woodard, Anchorage AK 1:49:35; 31. Courtney Carothers, Anchorage AK 1:49:36; 32. Lila Seal, Evergreen CO 1:49:40; 33. Jessica Schmuke, Anchorage AK 1:50:06; 34. Tiffany Helkenn, Anchorage AK 1:50:22; 35. Jubilee Carroll, Anchorage AK 1:52:30; 36. Carma Reed, Anchorage AK 1:52:32; 37. Elaine Ridlon, Big Lake AK 1:52:34; 38. Mia Ridlon, Big Lake AK 1:52:34; 39. Chrissy Guerra, Roseville CA 1:53:08; 40. Susan Barry, RacineRacine WI 1:53:24; 41. Danielle Weyant, Saint Charles IL 1:53:49; 42. Natalia Kazakevich, San Francisco CA 1:54:17; 43. Rachel Koontz, Pittsburgh PA 1:54:34; 44. Haley Gilman, Whitefish MT 1:54:36; 45. Miri Miller, San Diego CA 1:54:40; 46. Nicolette Dent, Anchorage AK 1:54:57; 47. Katherine O’Connor, Anchorage AK 1:54:58; 48. Heidi Helling, Chugiak AK 1:55:08; 49. Melissa Sigler, Fort Worth TX 1:55:40; 50. Yvette Maijala, Wrenshall MN 1:55:51; 51. Lindsay Anderson, San Francisco CA 1:55:55; 52. Heather Jipping, Anchorage AK 1:56:05; 53. Sonja Sckorohod, Renton WA 1:56:33; 54. Holly Peek, Neptune Beach FL 1:56:43; 55. Eline Cove, Anchorage AK 1:56:45; 56. Margaret Simonis, Pittsburgh PA 1:56:57; 57. Jennifer Chaudhary, Anchorage AK 1:56:58; 58. Haley Hughes, Anchorage AK 1:57:11; 59. Teal Stanley, Anchorage AK 1:57:18; 60. Janelle Romano, Salt Lake City UT 1:57:19; 61. Tricia Fields, Glennallen AK 1:57:20; 62. Sarah Minges, Cincinnati OH 1:57:38; 63. Kelsi Johnson, Fairbanks AK 1:57:45; 64. Carter Willard, Westminster CO 1:57:51; 65. Stephanie Coupland, Chicago IL 1:57:56; 66. Laura Hardin, Richards TX 1:58:03; 67. Rachel Lescher, Anchorage AK 1:58:46; 68. Jessie Pierce, Anchorage AK 1:58:47; 69. Carli Walch, Anchorage AK 1:58:49; 70. Frieda Tuttle, Nikiski AK 1:58:54; 71. Emily Tobergte, Anchorage AK 1:59:06; 72. Caty McCluskey, Eagle River AK 1:59:06; 73. August Hearney, Anchorage AK 1:59:25; 74. Catherine Benoit, Anchorage AK 1:59:32; 75. Dayna DeFeo, Eagle River AK 1:59:46; 76. Ria Sethi, Santa Monica CA 1:59:48; 77. Hannah Riordan, Santa Monica CA 1:59:48; 78. Tori Heckendorn, Hickory NC 1:59:59; 79. Katie Russell, Eagle River AK 2:00:19; 80. Teresa Curran, Anchorage AK 2:00:28; 81. Kristy Garrett, Anchorage AK 2:01:25; 82. Anne Gray, Anchorage AK 2:01:27; 83. Tammy Muri, Billings MT 2:01:29; 84. Emma Herrera, Anchorage AK 2:01:29; 85. DeAndra NIghtingale, San Antonio TX 2:01:36; 86. Christina Arlow, San Pedro CA 2:01:36; 87. Chelsea Koerber, Anchorage AK 2:01:43; 88. Maria Wegner, Galveston TX 2:01:43; 89. Rachel Henderson, Anchorage AK 2:01:55; 90. Kiya Gates, Eagle River AK 2:01:55; 91. Jean Jackson, Klawock AK 2:02:26; 92. Jaclyn Cular, Rockville MD 2:02:26; 93. Annelise Burgess, Anchorage AK 2:02:39; 94. Leslie Sansovich, Novi MI 2:03:11; 95. Laura Berg, Windermere FL 2:03:16; 96. ERIN BERG, Anchorage AK 2:03:20; 97. Traci Wood, Fairbanks AK 2:03:34; 98. Amberlee Baugus, Long Beach CA 2:04:05; 99. Kimberly Westfall, Jber AK 2:04:16; 100. Drea Owens, Eagle River AK 2:04:20; 101. Kauser Bhaila, Lititz PA 2:05:06; 102. Shelby Moser, Houston TX 2:05:26; 103. Pragna Veeravelli, Cumming GA 2:05:30; 104. Diana Adair, Woodland Park CO 2:05:49; 105. Aprille Oxenford, Thomaston GA 2:05:58; 106. Sarah Jaquez, Puyallup WA 2:06:25; 107. Erin Tulip, Eagle River AK 2:06:35; 108. Christine Adkins, Sarasota FL 2:06:42; 109. Lauren Connolly, Jber AK 2:06:48; 110. Jenna Hays, Anchorage AK 2:07:01; 111. Taylor Pisarsky, Girdwood AK 2:07:03; 112. Laura Johnson, Seeley Lake MT 2:07:53; 113. Deanna Beck, Anchorage AK 2:07:53; 114. Gly Larson, Anchorage AK 2:08:13; 115. Hannah Darfus, Columbus OH 2:08:37; 116. Toria Guidry, Lafayette LA 2:08:40; 117. Christy Pierce, Palmer AK 2:08:47; 118. Katharine Andre, Anchorage AK 2:09:32; 119. Karen Perry, Fenton MI 2:09:43; 120. Sarah Baldauf, Midland MI 2:09:43; 121. Tara O Toole, Pittsburgh PA 2:10:09; 122. Kathi Wagner, Chattanooga TN 2:10:09; 123. Rachel Williams, Anchorage AK 2:10:21; 124. Elizabeth Lear, Zanesville OH 2:10:32; 125. Maria King, Anchorage AK 2:10:33; 126. Sarah King, Anchorage AK 2:10:34; 127. Jennifer Simmons, Hagerstown MD 2:11:02; 128. Diana Ylitalo, Wasilla AK 2:11:10; 129. Heather Young, Mahtomedi MN 2:11:11; 130. Julie Herlin, Wilsonville OR 2:11:12; 131. Holly Haynes, Alamogordo NM 2:11:43; 132. Brandilyn Brown, Anchorage AK 2:11:57; 133. Julia Thomas, Anchorage AK 2:12:01; 134. Dawn Dosier, Sycamore IL 2:12:07; 135. Cortney Dunlap, Wasilla AK 2:12:32; 136. Jill Hays, Anchorage AK 2:12:44; 137. Allison Fuller, Ellijay GA 2:12:50; 138. Alliyah Fields, Chugiak AK 2:13:17; 139. Megan Lundin, Anchorage AK 2:13:20; 140. Teal Stannard, Seattle WA 2:13:28; 141. Marianne Pedersen, Anchorage AK 2:13:38; 142. Melissa Timko, Helendale CA 2:13:41; 143. Alexa Gable, Green Lane PA 2:13:45; 144. Christina Scott, Apple Valley MN 2:13:53; 145. Jennifer Schmitz, Anchorage AK 2:14:00; 146. Rene Aldrich, Portland TN 2:14:11; 147. Kelly Ramey, Eagle River AK 2:14:41; 148. Jenni Hembd, Lake Villa IL 2:14:41; 149. Caroline Raburn, Johns Island SC 2:14:42; 150. Chrissy Gibson, Acworth GA 2:14:50; 151. Natasha Kutchick, Kodiak AK 2:15:04; 152. Kathy Copeland, Scappoose OR 2:15:18; 153. Diana Nevitt, Rochester IL 2:15:59; 154. Maylin Taylor, Anchorage AK 2:16:03; 155. Jessica Brown, Wasilla AK 2:16:09; 156. April Miranda, Palmer AK 2:16:11; 157. Michelle Peterson, Palmer AK 2:16:11; 158. Erin Rockey, Palmer AK 2:16:11; 159. Amanda Zak, Coudersport PA 2:16:14; 160. Kylee Smith, Anchorage AK 2:16:21; 161. Sandra Campbell, Snohomish WA 2:16:33; 162. Jacqueline Boyd, Richton Park IL 2:16:39; 163. Laura Nelson, Columbus IN 2:16:52; 164. Lindsey Knapton, Anchorage AK 2:16:53; 165. Felicia Neubig, Houston TX 2:16:53; 166. Leigh Wright, Eagle River AK 2:16:58; 167. Emily Reast, Anchorage AK 2:17:00; 168. Nieca Murphy, Anchorage AK 2:17:22; 169. Taylor Tracy, Anchorage AK 2:17:23; 170. Erin Tracy, Eagle River AK 2:17:28; 171. Alexa Sepnafski, Wasilla AK 2:17:36; 172. Nan Farley, Encinitas CA 2:17:40; 173. Fran MAXWELL, berwyn PA 2:17:42; 174. Alanna Glastetter, Palmer AK 2:17:56; 175. Amanda Wilson, Anchorage AK 2:18:01; 176. Hannah Lehn, Flint MI 2:18:06; 177. Christina Michel, Juneau AK 2:18:12; 178. Emily Brown, Paradise CA 2:18:18; 179. Jamey Bradbury, Anchorage AK 2:18:26; 180. Melissa O’Rourke, Palmer AK 2:18:40; 181. Carol Mitchell, Wasilla AK 2:18:41; 182. JESSICA JOHNSON, Fairbanks AK 2:18:41; 183. Jill Van Andel, Seattle WA 2:18:48; 184. Annika Gagnon, Palmer AK 2:19:21; 185. Elysia Peterson, Eagle River AK 2:19:25; 186. Sharon Cohen, Atlanta GA 2:19:27; 187. Lisa Miller, Anchorage AK 2:19:32; 188. Heather Gough, Lewis Center OH 2:19:41; 189. Holly Purvis, Bay Saint Louis MS 2:19:50; 190. Farrell Stoudt, Anchorage AK 2:19:56; 191. Esther Hough, Fife Lake MI 2:20:03; 192. Candi Caravelle, Anchorage AK 2:20:10; 193. Kiana Holland, Anchorage AK 2:20:38; 194. Kari Bodkin, Eagle River AK 2:20:44; 195. DeAnn Denter, Eagle River AK 2:20:45; 196. Mary Capozzi, Eagle River AK 2:20:47; 197. Vanessa Peterson, Anchorage AK 2:21:10; 198. Kara Merchant, Lincoln NE 2:22:01; 199. Jamie Lytton, Jber AK 2:22:01; 200. Kelsey Pacolt, Anchorage AK 2:22:20; 201. Rachael Steenbergh-Tid, Charlotte NC 2:22:24; 202. Elizabeth Dickinson, Anchorage AK 2:22:36; 203. Jamie Bennett, Kodiak AK 2:22:49; 204. Leisl Newman, Anchorage AK 2:23:23; 205. Kristina Buck, Anchorage AK 2:23:25; 206. Heather Nelson, Juneau AK 2:23:55; 207. Rianna Alfaro, La LuzLa Luz NM 2:23:57; 208. Kelly Grinsteinner, Hibbing MN 2:24:03; 209. Karissa Underwood, Denver CO 2:24:16; 210. Sarah Walker, Anchorage AK 2:24:38; 211. Carletta Marrow, Temple Hills MD 2:24:57; 212. Tamara Leddin, Frankfort IL 2:24:58; 213. Christal Harris, Waldorf MD 2:24:59; 214. Jyotshana Shrestha, University Place WA 2:25:01; 215. Dolly Ambwani, Longwood FL 2:25:02; 216. Veronica Griffith, Eagle River AK 2:25:39; 217. Stacy DeLeon, Spring Grove IL 2:26:17; 218. Donna Brayfield, Sherman IL 2:26:23; 219. Joyce Khann, Anchorage AK 2:26:28; 220. Riann Anderson, Anchorage AK 2:26:54; 221. Karleen Bishop, Wasilla AK 2:27:06; 222. Kary Hafen, Wasilla AK 2:27:06; 223. MADONNA CHAIKA, Anchorage AK 2:27:10; 224. Carrie Stanfield, Anchorage AK 2:27:11; 225. Kim Lewis, Anchorage AK 2:27:22; 226. Kyra Santiago, Eagle River AK 2:27:52; 227. Crystal Toolie, Nome AK 2:28:37; 228. Cheri Alstrom, Anchorage AK 2:28:51; 229. Catherine Chambers, Anchorage AK 2:29:00; 230. Jessica Schweikert, Columbus OH 2:29:37; 231. Pamela Jurancich, Palmer AK 2:29:44; 232. Mandy LaRose, Anchorage AK 2:29:50; 233. Diane Latham, Atlanta GA 2:29:50; 234. Eileen Spezialy, Anchorage AK 2:29:52; 235. Shannon Bishop, Eagle River AK 2:29:55; 236. Jene Thompson, Palmer AK 2:29:55; 237. Patti Crawford, Anchorage AK 2:30:00; 238. Janet Daley, Fairbanks AK 2:30:04; 239. Lucille East, Jber AK 2:30:35; 240. MacKenzie Rice, Anchorage AK 2:30:38; 241. Carol Seppilu, Nome AK 2:30:39; 242. Tonya Pavek, New Prague MN 2:30:42; 243. AMBER BRODAL, Kindred ND 2:30:42; 244. Eva Lyons, Anchorage AK 2:30:49; 245. Jeanine Huston, Anchorage AK 2:31:04; 246. Lindsay Mondschein, Anchorage AK 2:31:36; 247. Aileen Greenberg, Atlanta GA 2:32:24; 248. Rhona Lecumberry, Winnemucca NV 2:32:25; 249. Jesse Hughes, Soldotna AK 2:32:28; 250. SHARLOT DAVIES, Anchorage AK 2:32:34; 251. Janet Slosberg, Alpharetta GA 2:32:59; 252. Karin Baldwin, Petaluma CA 2:33:29; 253. Brenda Menzdorf, Spring TX 2:33:55; 254. Latonia Ford, Brandywine MD 2:34:00; 255. Nicole Miller, Antioch TN 2:34:48; 256. Catherine Hufford, Mount Vernon IA 2:34:58; 257. Rachel Koontz, Jber AK 2:36:10; 258. Rebekah Sheard, Anchorage AK 2:36:11; 259. Breanne Weiss, Anchorage AK 2:36:11; 260. Charlotte Alexander, Columbus OH 2:36:12; 261. Stephanie Schwartz, Richland Center WI 2:36:30; 262. Grace Rocereta, Eagle River AK 2:36:31; 263. Anna Kohler, Anchoragenchorage AK 2:36:34; 264. Hannah Brewster, Anchorage AK 2:36:34; 265. Hazel Cuengco, Anchorage AK 2:37:07; 266. Diana Rich, Evansville IN 2:37:10; 267. Mary Jo Yates, Henderson KY 2:37:14; 268. Taylor Lawson, Anchorage AK 2:37:21; 269. Paula Hurlbut, Watertown NY 2:37:34; 270. Dora Williams, Round Rock TX 2:37:38; 271. Sarah Rosen, Eagle River AK 2:38:04; 272. Jo Mariz Baluyut, Anchorage AK 2:38:17; 273. Amy Borchardt, Sun Prairie WI 2:38:22; 274. Laura Gast, Fredericksburg VA 2:38:31; 275. Nicole Mootz, De Forest WI 2:38:48; 276. Danielle Shown, Portland OR 2:39:36; 277. Trisha Mootz, Henderson NV 2:39:51; 278. Kimberly Hunter, Laguna Niguel CA 2:40:23; 279. Monique Rapuzzi, Anchorage AK 2:41:07; 280. Amanda Wiebelhaus, Big Lake AK 2:42:11; 281. Nicolette Offutt, Clinton MD 2:42:42; 282. Veronica Walker, Wasilla AK 2:42:49; 283. Kayla Schreck, Jber AK 2:43:11; 284. Casey Heinz, North Pole AK 2:43:36; 285. Christy Crocker, Hallowell ME 2:43:50; 286. Megan Thomas, Anchorage AK 2:44:16; 287. Sandy Abbe, WOLFFORTH TX 2:45:09; 288. Paola Stone, Raleigh NC 2:45:12; 289. Higor Gil, Houston TX 2:45:34; 290. Elizabeth Beavers, Denali National Pa AK 2:45:40; 291. Danielle Akana, Kenai AK 2:46:11; 292. Paula Jamieson, Suwanee GA 2:46:39; 293. Esther Wee, Anchorage AK 2:46:46; 294. Joan Bohrer, Jacksonville FL 2:46:47; 295. Christine McGarvey, Columbus OH 2:46:48; 296. Liliana Santoro, Anchorage AK 2:47:27; 297. Liz Crosby, Columbia MO 2:47:50; 298. Genevieve Shope, Loma CO 2:47:54; 299. Jarah Northam, Evansville IN 2:48:07; 300. Lorin Fiske-Leugs, Fort Wainwright AK 2:48:19; 301. Donna Neill, Arvada CO 2:48:56; 302. Carol Ball, Merritt Island FL 2:48:56; 303. Erish Durano, Anchorage AK 2:49:17; 304. Terri Boyd, Lenexa KS 2:50:06; 305. Emily Barrett, Johns Island SC 2:50:14; 306. Julie Emineth, Keene NH 2:50:24; 307. Nicole Kordik, Jber AK 2:51:24; 308. Mindy Bush, Anchorage AK 2:52:12; 309. Mandolia Jean-Batiste, Lafayette LA 2:53:00; 310. Ella Thompson, Carmel IN 2:53:13; 311. LaFrance Rhone, Richmond TX 2:53:20; 312. Margaret Silliman, Anchorage AK 2:53:22; 313. Amber Pratt, Oklahoma City OK 2:53:29; 314. Petra Montgomery, Houston TX 2:53:38; 315. Renee Harper, Houston TX 2:54:17; 316. Alicia Robinson, Temple Hills MD 2:54:21; 317. Alex Veach, Washoe Valley NV 2:54:46; 318. Pam Morgan, Alpharetta GA 2:55:40; 319. Sheila Kauahi, Anchorage AK 2:55:40; 320. Marianne Tolbert, Erie CO 2:55:53; 321. Katedra Nixon, Upper Marlboro MD 2:56:23; 322. Hope Frazier, Anchorage AK 2:56:27; 323. Kari Cunningham, Charleston SC 2:57:24; 324. Coreena Olivas, Anchorage AK 2:57:56; 325. Pamela Battle, Cincinnati OH 2:58:19; 326. Christine C Doverspike, Cincinnati OH 2:58:22; 327. Emily Pitre, Port Barre LA 2:59:04; 328. Rose Alexander, Elk River MN 3:00:04; 329. Marya Hinds, Eagle River AK 3:00:24; 330. Robin Gray, Chugiak AK 3:01:56; 331. Lyndsay Bain, Addis Ababa 3:02:06; 332. Sugey Milano, Rancho Cucamonga CA 3:02:24; 333. Carolyn Powell, Hoschton GA 3:02:28; 334. Rebecca Hunter, Chugiak AK 3:02:58; 335. Valerie Hendrickson, Palmer AK 3:03:16; 336. Stephanie Burroughs, Columbus GA 3:03:16; 337. Anna Schlesener, Hope KS 3:03:16; 338. Shawna Hill, Olympia WA 3:03:23; 339. Laurel Johnson, Anoka MN 3:03:32; 340. Stephanie Stradley, Columbus OH 3:04:48; 341. Allison banks, Kaneohe HI 3:04:49; 342. Lisa Nicholson, JBER AK 3:05:11; 343. Amy Berg, Jber AK 3:05:12; 344. Carla Nicole, Alexandria VA 3:06:20; 345. Anudari Bazarvaani, Anchorage AK 3:07:03; 346. Stephanie Warren, Lake Jackson TX 3:07:08; 347. Gina Justice, Glenpool OK 3:07:36; 348. Kristy Wise, Wasilla AK 3:07:57; 349. PEARL A. CHAPMAN, Anchorage AK 3:07:58; 350. Jaz Jackson, Anchorage AK 3:08:22; 351. Kristine Kays, Anchorage AK 3:09:06; 352. Cortina Irons, Homewood IL 3:09:31; 353. Ashley Putman, Wasilla AK 3:10:13; 354. Sanjana Greenhill, Anchorage AK 3:10:53; 355. Veronica Williams, Lafayette LA 3:11:51; 356. Erika Edmond, Humble TX 3:11:52; 357. Jennifer Lefor, Superior WI 3:12:33; 358. Cindy Spongberg, Superior WI 3:12:33; 359. Dawn Frider, Denver CO 3:12:38; 360. Amanda Leonhard, Flagstaff AZ 3:12:52; 361. Kayla Franklin, Anchorage AK 3:12:56; 362. Donna Dooley, Woodbury NJ 3:12:57; 363. Trudi Livermont, Anchorage AK 3:13:25; 364. Debra Hurley, Lynn Haven FL 3:13:36; 365. Gayle Kamei, Fullerton CA 3:14:06; 366. Nancy Lehn, Cincinnati OH 3:14:25; 367. Hailey Ross, Billings MT 3:14:29; 368. Jennifer Fleming, Sterling Heights MI 3:14:36; 369. Tanya Ginter, Eagle River AK 3:15:11; 370. Kelsey Harbert, Anchorage AK 3:16:28; 371. Julie Jokinen, Anchorage AK 3:17:53; 372. Jess Martinez, Wasilla AK 3:18:07; 373. Laura Eide, Anchorage AK 3:18:28; 374. Chloe Kramer-Baldwin, Denver CO 3:19:01; 375. Loralee Donaldson, Soldotna AK 3:20:28; 376. Lisa Nelson, Anchorage AK 3:20:39; 377. Melissa Loy, Houston TX 3:22:45; 378. Ashton Stubblefield, Eagle River AK 3:22:54; 379. Leann Stubblefield, Eagle River AK 3:22:54; 380. Linda Stacie, Dallas TX 3:22:55; 381. Laura Reynolds, Dallas TX 3:22:56; 382. Keisha Powell, Hoschton GA 3:24:18; 383. Jeanette Mayo, Anchorage AK 3:25:39; 384. Autumn Western, Wasilla AK 3:30:43; 385. Ashli Meek, Anchorage AK 3:33:59; 386. Leslie Rabang, Anchorage AK 3:34:10; 387. Shawn Cornelius, Anchorage AK 3:35:09; 388. Rebecca Martin, Monterey CA 3:35:56; 389. Noel Lumpkin, Longview WA 3:36:07; 390. Carolyne Gatesy, Sunapee NH 3:36:12; 391. Tish KOPISH, Oshkosh WI 3:36:34; 392. Barbara Staneff, Redmond WA 3:37:12; 393. Callianne Adkins, Dixon IL 3:43:26; 394. Jennifer Cherkauskas, Wahiawa HI 3:44:54; 395. Barbara Ann Anderson, Cincinnati OH 3:46:05; 396. Caren Whitcomb, Cincinnati OH 3:46:06; 397. Eloisa Melgar, Anchorage AK 3:48:24; 398. Dianny Melgar, Anchorage AK 3:48:33; 399. Ayana Hayes, Anchorage AK 3:48:47; 400. Bria Hayes, Anchorage AK 3:49:13; 401. Pauline Tise, Eagle River AK 3:49:51; 402. Judith Farley, Eagle River AK 3:50:04; 403. Donna Send, Williamsburg MI 3:53:37; 404. Sierra Tafelsky, Williamsburg MI 3:53:46; 405. Julie Lutes, Los Angeles CA 3:59:24; 406. Theresa Wiese, Ambler PA 3:59:24; 407. Anne Mathiak, Leander TX 4:00:41; 408. Sharon Baldwin, Chugiak AK 4:00:42; 409. Melinda Wakefield, Fort Thomas KY 4:04:08; 410. Roberta Lee-Driscoll, Honolulu HI 4:04:17; 411. Nancy Lafferty, Kenai AK 4:05:30; 412. Melanie VanDehey, Anchorage AK 4:11:17; 413. Sandra Mccarty, Castleton On Hudso NY 4:11:42; 414. Nicole Morgan, Atlanta GA 4:18:59; 415. Becca Little, Dallas TX 4:19:00; 416. Bonnie Friedman, Anchorage AK 4:29:50; 417. Barb Coohey, Phoenix AZ 4:30:29; 418. Amy Johnson, Independence MO 4:56:13; 419. Barbara Kujawa, Fletcher NC 5:24:00; 420. Eva Freer, Knoxville TN 5:30:06.

Anna Dalton claims the women's half marathon victory. (Bill Roth / ADN)

Men’s half marathon

1. Corbyn Jahn, Anchorage AK 1:13:36; 2. George Stredny, Anchorage AK 1:16:13; 3. Nolan Gerlach, Vacaville CA 1:16:52; 4. Jacob Marshall, Copper Center AK 1:24:22; 5. Eric Vilce, Anchorage AK 1:25:19; 6. Jayden Rice, Wasilla AK 1:27:15; 7. Joey Lee, Beaverton OR 1:29:44; 8. Lee Frey, Soldotna AK 1:29:57; 9. Devin Reilley, Hickory NC 1:31:14; 10. Anthony Rotello, Eagle River AK 1:31:22; 11. Daniel Lehto, Big Lake AK 1:31:49; 12. Kris Craig, Anchorage AK 1:32:10; 13. Ryan Olberding, Anchorage AK 1:32:30; 14. Stephen Hafen, Wasilla AK 1:32:49; 15. Aaron Gast, Anchorage AK 1:33:22; 16. Sean Donnelly, Arlington VA 1:33:26; 17. Kelley Akey, Athens WI 1:36:29; 18. Carlo Canepa, Anchorage AK 1:36:40; 19. Michael Ulroan, Anchorage AK 1:36:51; 20. Ron Cheshire, Anchorage AK 1:39:43; 21. Brian Buschelman, Eagle River AK 1:40:32; 22. Thad Wescott, Kansas City MO 1:40:39; 23. Felipe Fozzatti, Bellevue WA 1:41:19; 24. Christian Botero, Anchorage AK 1:41:26; 25. David Simon, South Holland IL 1:41:27; 26. Kyle Griffioen, Palmer AK 1:41:57; 27. Christopher Walker, Anchorage AK 1:42:02; 28. Noah McKay, Flintstone GA 1:42:22; 29. Alex Lindeman, Denali National Pa AK 1:42:34; 30. Taylor Seavey, Anchorage AK 1:42:53; 31. Salvador Villegas, Jber AK 1:43:12; 32. Timely Cox, Anchorage AK 1:43:26; 33. Gordon Dorr, Anchorage AK 1:43:28; 34. Troy Francis, BELLS TX 1:43:54; 35. Elias Peters, Anchorage AK 1:43:57; 36. Luis Moreno, Chicago IL 1:44:38; 37. Chris Komorek, Terre Haute IN 1:44:39; 38. Nick Cassidy, West Olive MI 1:45:04; 39. daniel sipin, Anchorage AK 1:45:04; 40. Nathan Martin, Cincinnati OH 1:45:23; 41. Scott Mayo, Avon CT 1:46:43; 42. Andrew McCrea, Bothell WA 1:46:58; 43. Kevin Thor, Brookings SD 1:48:01; 44. Bill Herlin, Wilsonville OR 1:48:08; 45. David Wagner, Chattanooga TN 1:48:21; 46. Drew Yeager, Anchoragechorage AK 1:48:28; 47. John Davis, Eagle River AK 1:48:43; 48. William Donnelly, Anchorage AK 1:48:59; 49. Edward Swartz, Jber AK 1:49:01; 50. Christopher Edwards, Chicago IL 1:49:36; 51. Nathaniel Crocker, Anchorage AK 1:49:46; 52. Greg MacDonald, Anchorage AK 1:49:54; 53. Ben Lyons, Anchorage AK 1:50:01; 54. MICHAEL SIEVERS, Albuquerque NM 1:50:05; 55. Arnold Tempel, Stendal IN 1:50:13; 56. Jimmy Leung, Brooklyn NY 1:50:19; 57. Derrick Sumner, Palmer AK 1:50:32; 58. Jarn Liu, New York NY 1:50:36; 59. Ryan Syvertson, Anchorage AK 1:50:46; 60. Matthew Haney, Anchorage AK 1:50:55; 61. Nicolas Hickman, Eagle River AK 1:51:05; 62. Aaron Bates, Kenai AK 1:52:08; 63. Jonathan Carroll, Anchorage AK 1:52:30; 64. Michael Loughlin, Anchorage AK 1:52:45; 65. Bleys Andromeda-Foch, Anchorage AK 1:53:02; 66. Jacob Pruckner, Enid OK 1:53:11; 67. Thomas Whiteman, Rome NY 1:53:31; 68. Daniel Meuninck, Seward AK 1:53:52; 69. Forrest Allen, Louisville KY 1:54:12; 70. Anthony Shawver, Columbus OH 1:54:37; 71. Dennis Lasley, Anchorage AK 1:54:41; 72. Eugene Bowen, Fort Bragg NC 1:54:47; 73. Alex Yang, Anchorage AK 1:55:00; 74. Stefan Saldanha, Anchorage AK 1:55:15; 75. Colin Weaver, Portland OR 1:55:16; 76. Bob May, Monument CO 1:55:33; 77. Thomas Jurancich Jr, Palmer AK 1:55:53; 78. Nathan Kasukonis, Anchorage AK 1:55:59; 79. Zechariah Benzing, Wasilla AK 1:56:00; 80. Patxi Colbern, San Francisco CA 1:56:13; 81. Perry Fried, Alpharetta GA 1:56:17; 82. Mark Ireland, Anchorage AK 1:56:36; 83. Joshua Baker, Eagle River AK 1:57:29; 84. Maarten Vandersman, New York NY 1:57:50; 85. Juan Becerra, Tampa FL 1:58:03; 86. Rob Ames, Overland Park KS 1:58:21; 87. Ray Stone, Anchorage AK 1:59:29; 88. Adam Doboze, Brownsville TX 1:59:32; 89. Kenneth Holt, Anchorage AK 1:59:34; 90. mike Grace, Medina OH 2:00:02; 91. Tony Jager, Anchorage AK 2:00:11; 92. Cory Larson, Anchorage AK 2:00:18; 93. Joshua Velasquez, Los Angeles CA 2:00:32; 94. Martin Callahan, Queenstown MD 2:00:41; 95. Gjin Cami, Anchorage AK 2:00:49; 96. Clark Reno, Anchorage AK 2:00:56; 97. Nicholas Stoudt, Anchorage AK 2:01:19; 98. Charlie Peek, Ennis TX 2:01:20; 99. Dusty Leonhard, Flagstaff AZ 2:01:28; 100. Kenneth Gutsch, Anchorage AK 2:01:30; 101. Jason Cooley, Anchorage AK 2:01:30; 102. Michael Derrick, Santa Barbara CA 2:01:38; 103. Charles Knapp, Anchorage AK 2:01:41; 104. Mike Jipping, Anchorage AK 2:01:41; 105. Benjamin Crocker, Anchorage AK 2:01:51; 106. Adam Huff, Anchorage AK 2:02:22; 107. Levi Light, Anchorage AK 2:02:29; 108. Russell Fay, Anchorage AK 2:03:20; 109. Paul Garrett, Anchorage AK 2:03:25; 110. Mike Mccasland, Jber AK 2:03:27; 111. Tyler Foster, Fairbanks AK 2:03:34; 112. Colin Moore, Neptune Beach FL 2:04:03; 113. Isaiah Montoya, Anchorage AK 2:04:48; 114. Jesse Whitaker, Anchorage AK 2:05:41; 115. Clark Hoff, Lenexa KS 2:05:41; 116. Anthony Tarullo, Chicago IL 2:06:13; 117. Chad Stuckey, Milton GA 2:06:16; 118. Will Smith, Scott Depot WV 2:06:35; 119. John Leugs, Fort Drum NY 2:06:50; 120. Winston Symmes, Perry GA 2:06:50; 121. Duane Arruti, Albuquerque NM 2:06:55; 122. Cody Hollinger, Anchorage AK 2:07:29; 123. Justin Aster, anchorage AK 2:07:31; 124. Derek Samuelson, Anchorage AK 2:07:46; 125. Chad Simpson, Bristol RI 2:08:16; 126. Nathaniel Schwartz, Richland Center WI 2:08:21; 127. Jay Gough, Lewis Center OH 2:08:23; 128. Robert Fields III, Chugiak AK 2:08:24; 129. John Piccola, Seattle WA 2:08:26; 130. Takeshi Komoto, Long Island City NY 2:08:31; 131. Brian Budge, Minneapolis MN 2:09:01; 132. Mark Selland, Anchorage AK 2:09:39; 133. Alexander Young, Saint Paul MN 2:09:51; 134. David McCarthy, Pasadena CA 2:09:58; 135. Jason Miller, Jber AK 2:10:17; 136. Brian Walch, Anchorage AK 2:10:36; 137. Paul Zak, Overland Park KS 2:11:14; 138. Jack Matthias, Missoula MT 2:11:51; 139. Brian Buscemi, San Diego CA 2:12:04; 140. David Dosier, Sycamore IL 2:12:12; 141. Jiukun Dai, Anchorage AK 2:12:39; 142. Alex Trepka, Chicago IL 2:12:44; 143. Brandon Dooley, Blackwood NJ 2:12:52; 144. Kelly Powers, Evergreen CO 2:13:33; 145. Brian Scott, Saint Paul MN 2:13:54; 146. John Derrick, Santa Barbara CA 2:13:58; 147. Samuel Raizen, JBER AK 2:14:11; 148. Tim Justinger, Jber AK 2:14:11; 149. Randy Blankley, Piqua OH 2:14:13; 150. Ryan Rivers, Anchorage AK 2:14:37; 151. Jonathan Rhodes, Anchorage AK 2:14:47; 152. Jonathan Meyer, Burnsville MN 2:15:14; 153. Michael O’Shea, Goodfield IL 2:15:40; 154. Ron Bates, Soldotna AK 2:15:53; 155. Colter Jensen-Dykes, Wasilla AK 2:16:09; 156. Travis Barkve, Minneapolis MN 2:16:27; 157. Brad Reich, Billings MT 2:16:29; 158. Pierce Schwalb, Anchorage AK 2:16:57; 159. Brent Picord, Jber AK 2:17:22; 160. David Maggio, Palmer AK 2:17:31; 161. Bill MacDonald, Berwyn PA 2:17:42; 162. Drew Glastetter, Palmer AK 2:17:56; 163. Toby Widdicombe, Anchorage AK 2:17:59; 164. Dan Montoya, Anchorage AK 2:18:12; 165. Jeffrey Atlas, Spanaway WA 2:18:14; 166. Erasmo Rodriguez, Boston MA 2:18:37; 167. Matthew Eagin, Pflugerville TX 2:19:13; 168. Doug Hobbs, Hibbing MN 2:19:41; 169. Christianno Fischer, Anchorage AK 2:19:42; 170. Quinn Arruti, Albuquerque NM 2:19:51; 171. Kosta Turchaninov, Anchorage AK 2:21:02; 172. Dan Perpich, Anchorage AK 2:21:02; 173. Paul Smith, Desoto TX 2:22:18; 174. Eric Deer, Anchorage AK 2:22:23; 175. Todd Burningham, Eagle River AK 2:22:54; 176. Ilosh Azarsepandan, Tampa FL 2:24:17; 177. Bradford Fenton, Anchorage AK 2:24:44; 178. Michael Leddin, Frankfort IL 2:24:58; 179. Frank Thomson, Anchorage AK 2:25:07; 180. Ben Kellie, Anchorage AK 2:25:21; 181. Daniel Sager, Anchorage AK 2:25:34; 182. Daniel Shipley, Jber AK 2:27:52; 183. Eric Meier, Anchorage AK 2:28:22; 184. Jeremy Pischke, Minneapolis MN 2:28:37; 185. Jesse Ackerson, Anchorage AK 2:29:27; 186. Emmanuel Nfonoyim, Anchorage AK 2:29:50; 187. Gopal Ghimire, University Place WA 2:29:52; 188. Jagdish Ambwani, Longwood FL 2:29:53; 189. Tom Carothers, Richfield MN 2:30:06; 190. Andrew Henschen, Eagle River AK 2:30:11; 191. Dustin Atwood, Anchorage AK 2:30:53; 192. Michael Morris, Anchorage AK 2:30:53; 193. Sammy Afe, Anchorage AK 2:30:56; 194. Spencer Fidler, Columbus OH 2:31:20; 195. Timothy Beall, Anchorage AK 2:31:47; 196. David Hoffman, Anchorage AK 2:32:02; 197. Alexander Jacobs, Washington DC 2:32:32; 198. Austin Cunningham, Anchorage AK 2:33:46; 199. David Bearden, Eagle River AK 2:34:07; 200. Antonio Calvillo, Eagle River AK 2:34:07; 201. Chad Kelly, Anchorage AK 2:34:41; 202. Arthur Hussey, Fairbanks AK 2:35:26; 203. Raymond Ganacias, Anchorage AK 2:35:42; 204. Akinwale Folarin, Anchorage AK 2:35:47; 205. Terrence Jackson, Anchorage AK 2:35:48; 206. DaShar Holloway, Jber AK 2:35:48; 207. Rufus Simmons, Bahama NC 2:35:54; 208. Joel Ignacio, Eagle River AK 2:36:16; 209. Aaron Rocereta, EAGLE RIVER AK 2:36:31; 210. Brandon Childers, Eagle River AK 2:36:50; 211. David Journey, Anchorage AK 2:37:16; 212. Douglas Hakkarinen, Anchorage AK 2:37:29; 213. Nuuese Talamoni, Anchorage AK 2:37:32; 214. Kane Stanton, Anchorage AK 2:37:33; 215. Jeffrey Rosen, Eagle River AK 2:38:06; 216. Christian Borchardt, Sun Prairie WI 2:38:24; 217. Troy Johnson, Tuscaloosa AL 2:38:38; 218. Ken Pattillo, Bloomington IN 2:38:53; 219. Patrick Xia, Anchorage AK 2:40:17; 220. Noah Eby, Sylvania OH 2:40:18; 221. Steve Warwick, Wilmington NC 2:41:07; 222. Andrew Lambert, Anchorage AK 2:41:07; 223. Preston Fernandez, Anchorage AK 2:41:26; 224. Dan Barry, RacineRacine WI 2:41:50; 225. Mike Allen, Rosharon TX 2:42:15; 226. Dan Crocker, Hallowell ME 2:43:20; 227. Marlon Booth, Anchorage AK 2:44:01; 228. Roman Ch vez, Pflugerville TX 2:44:22; 229. Gregory McBrayer, Atlanta GA 2:44:40; 230. James Johnston, AnchorageAnchorage AK 2:46:08; 231. Ed Barron, Hendersonville TN 2:46:13; 232. Kevin Morris, Clive IA 2:46:43; 233. Chris Manley, Douglasville GA 2:47:04; 234. Robert Tod Davis, Pecos TX 2:47:06; 235. kevin eustace, Cincinnati OH 2:49:27; 236. Jeff Greenberg, Atlanta GA 2:49:44; 237. Ferdie Villaflores, Anchorage AK 2:51:01; 238. Nathan Gold, Wasilla AK 2:51:20; 239. Conner Gold, Wasilla AK 2:51:36; 240. ROBERT SHORT, Anchorage AK 2:53:44; 241. Mike Cook, Washoe Valley NV 2:54:46; 242. Virgil Smith, Tok AK 2:55:38; 243. Dave Tolbert, Erie CO 2:55:53; 244. Michael Jamieson, Suwanee GA 2:56:09; 245. Bryon Hernandez, Anchorage AK 2:57:31; 246. Bill Robinette, Louisville KY 2:58:39; 247. Ronald Johnson, Piqua OH 2:59:24; 248. Thom Baker, Piqua OH 2:59:25; 249. Dennis Alexander, Elk River MN 3:00:04; 250. Samir Akal, Anchorage AK 3:00:36; 251. Thomas DeLoughery, Portland OR 3:00:37; 252. Jose Villegas, Plains TX 3:05:58; 253. Dennis Dunn, Phoenix AZ 3:07:18; 254. Doug Michael, Spring Hill TN 3:10:30; 255. Steve Larson, Gilbert AZ 3:10:42; 256. Ralph Oliveti, Columbus OH 3:11:31; 257. Eric Abbe, Wolfforth TX 3:12:11; 258. Christopher Johnson, Anchorage AK 3:14:52; 259. Keith Happawana, Anchorage AK 3:16:27; 260. Bryce Ybanez, Anchorage AK 3:20:51; 261. Dwight Powell, Hoschton GA 3:24:18; 262. Kevin Faircloth, Reidsville GA 3:26:02; 263. Brian Harper, Galveston TX 3:26:08; 264. Randy Western, Wasilla AK 3:30:43; 265. Paul Hanson, Anchorage AK 3:35:30; 266. Tom Martin, Anchorage AK 3:35:55; 267. Jared Raynes, Anchorage AK 3:45:02; 268. Reginald Hayes, Anchorage AK 3:49:05; 269. Eric Send, Williamsburg MI 3:53:37; 270. Ryan Send, Williamsburg MI 3:53:46; 271. Joseph Wurzelbacher, Corona Del Mar CA 3:59:24; 272. Marie Morse, Anchorage AK 4:11:16; 273. Jim Shannon, Anchorage AK 4:29:50; 274. George Schreyer, Anchorage AK 4:56:13.

Women’s 5K

1. Arielle Breuninger, Lancaster PA 19:32; 2. Sally Davis, Issaquah WA 20:15; 3. Sara Miller, Anchorage AK 21:21; 4. Christine Dooley, Anderson CA 22:34; 5. LeeAnn Martin, Marinette WI 22:58; 6. Georgia Thatcher, Anchorage AK 23:16; 7. Natasa Hooper, Anchorage AK 23:22; 8. Cayman Barnes, Lawrence KS 23:38; 9. Kelsy Petersman, Cincinnati OH 23:55; 10. Anna Keen, Anchorage AK 25:25; 11. Mary Keen, Anchorage AK 25:31; 12. Amelia Bowen, Alexandria VA 25:45; 13. Jessie Judy, Chugiak AK 25:58; 14. Rebekah Hughes, Kalamazoo MI 26:16; 15. Alla Liberman, New York NY 26:44; 16. Andrea Stern, Seattle WA 27:22; 17. Vivian Hernandez, Anchorage AK 27:41; 18. Kelsea Homan, Galloway NJ 28:01; 19. Gabby Wakaliuk, Wasilla AK 28:02; 20. Jamie Burford, Anchorage AK 28:24; 21. Cindy Symes, Mitchell SD 28:37; 22. McKenzie Smith, Anchorage AK 28:38; 23. Liz Percak- Percak-Dennett, Houston TX 28:42; 24. Hannah Weekley, Anchorage AK 28:42; 25. Kathy Cuddy, Anchorage AK 28:48; 26. Jessica Bowlus, Carthage NC 28:49; 27. Lauren Weis, Brooklyn NY 28:57; 28. Jordan Ramos, Navarre FL 29:09; 29. Ashley Kitselman, Eagle River AK 29:09; 30. Lena Lafferty, Anchorage AK 29:10; 31. Elizabeth Rawlins, Anchorage AK 29:24; 32. Amanda Yauney, Anchorage AK 29:25; 33. Alayne Rosenstein, Eagle River AK 29:25; 34. Fallon Krueger, Anchorage AK 29:30; 35. Mady Cohen, Dunwoody GA 29:35; 36. Donna Wagner, Lisle IL 29:48; 37. Meghan Owens, Anchorage AK 30:00; 38. Jennifer Roggow, Jber AK 30:02; 39. Connie Sherow, Jber AK 30:06; 40. Amanda Keiser, Eagle River AK 30:10; 41. Courtney Garcia, Anchorage AK 30:16; 42. Rachel Henderson, Eagle River AK 31:15; 43. Erin Steckler, Jber AK 31:18; 44. Michelle Davis, Henrietta TX 31:26; 45. Brittney Spurlock, Anchorage AK 31:45; 46. Donna McCarrey, Anchorage AK 31:47; 47. Regina Bailey, Eagle AK 32:13; 48. Laci Page, Anchorage AK 32:49; 49. Audrina Brown, Anchorage AK 32:53; 50. Karen Dekker, Prior Lake MN 33:07; 51. Johanna Alvarez, Anchorage AK 33:07; 52. Noelle Oakley, Indian AK 33:11; 53. Nicole Stine, Anchorage AK 33:22; 54. Jennifer Rusniak, Warrenville IL 33:34; 55. Emily Eckert, Tacoma WA 33:37; 56. Molly Larmie, Anchorage AK 33:41; 57. LeiLani Concepcion, Anchorage AK 33:51; 58. Viviana Hissner, Jber AK 33:54; 59. Sherry Loughrey, Queenstown MD 33:59; 60. Taylor Beaucage, Eagle AK 34:06; 61. Eva Junk, Hays KS 34:07; 62. Naomi Oakley, Indian AK 34:18; 63. Darci Horner, Anchorage AK 34:22; 64. Julie Small, Wasilla AK 34:27; 65. Nai Keopuhiwa, AnchorageAnchorage AK 34:27; 66. Erica Maynard, Anchorage AK 34:30; 67. Michele Miner, Anchorage AK 34:31; 68. Lauren Gianino, Neptune Beach FL 34:48; 69. Laurie DiFrancesco, Anchorage AK 35:05; 70. Nicole Setten, Anchorage AK 35:22; 71. Julia Dooley, Blackwood NJ 35:31; 72. Susan Mosteller, Eagle River AK 35:39; 73. Louanne Lum, Anchorage AK 35:40; 74. Brooklyn Peterson, Eagle River AK 35:41; 75. Lauren Stredny, Anchorage AK 35:43; 76. Katryna Reitzig, Wasilla AK 35:43; 77. Amy Ayojiak-Greenl, Wasilla AK 35:53; 78. Linda Occhipinti, Eagle River AK 35:58; 79. Maureen Furjanic, Orland Park IL 36:02; 80. Carole Colon, Colorado Springs CO 36:03; 81. NARUMI SATO, Chugiak AK 36:26; 82. Rhoda Baines, Anchorage AK 36:30; 83. Mary Flanigin, Anchorage AK 36:43; 84. Larissa Hail, Anchorage AK 36:48; 85. Yvette Morris, Clinton MD 36:52; 86. Laura Burzinski, Anchorage AK 37:16; 87. Karla Workman, Jber AK 37:21; 88. Hannah Workman, Jber AK 37:21; 89. Natalia Wagner, Lisle IL 37:25; 90. Lorna Collins, Anchorage 37:26; 91. Nancy Landers, Carmichael CA 37:35; 92. Marjorie Jimenez, Bronx NY 37:41; 93. Ashley Meunier, Oak Park IL 37:42; 94. Sheryl Guerra, Roseville CA 38:01; 95. Robin Winston, Anchorage AK 38:30; 96. Sheri Heritage, Anchorage AK 38:46; 97. Denise Lawrence, West Palm Beach FL 38:59; 98. Carol Eustace, Cincinnati OH 39:23; 99. Jessica Brustad, Chicago IL 39:38; 100. Grace Green, Anchorage AK 39:41; 101. Rachel Chouinard, Anchorage AK 39:43; 102. Jessica Stow, Eagle River AK 39:43; 103. Roleen Bright, Birmingham AL 39:56; 104. Christina Womble, Fuquay Varina NC 40:11; 105. Michelle Lozano, Anchorage AK 40:22; 106. Christine Giordano, Draper UT 40:24; 107. Bernadette Kuchinsky, Seaside CA 40:25; 108. Joyce Allen, Federal Way WA 40:28; 109. Katie Schierl, Neenah WI 40:32; 110. Amanda Miley, Orlando FL 40:41; 111. Lindsey Schiavi, Anchorage AK 40:43; 112. Miah Schiavi, Anchorage AK 40:44; 113. Tina Meier, Anchorage AK 40:48; 114. Saroya Porche, Anchorage AK 40:51; 115. Michelle Tabor, Oakland OR 41:26; 116. Summer Rae Kuhns, Anchorage AK 41:32; 117. Emily Fitz, Eagle River AK 41:39; 118. Julie Powell, Jackson TN 41:40; 119. Johanna Pribble, Machesney Park IL 41:45; 120. Caroline Cingel, Anchorage AK 42:24; 121. Rodlynn Smallwood, Anchorage AK 42:32; 122. Susan Oakley, Indian AK 43:19; 123. Christy Reitzig, Meridian ID 44:42; 124. Megan Luckey, Meridian ID 44:42; 125. Jenna Miller, Anchorage AK 45:02; 126. Dawn Madara, Aniak AK 45:15; 127. Denise Demetree-Tromb, Chugiak AK 45:22; 128. Wendi Kavanaugh, Anna TX 45:55; 129. Shay Hastler, Lynnwood WA 46:36; 130. Iesha Jones, Anchorage AK 47:03; 131. Ruth Anderson, Anchorage AK 47:08; 132. CHRISTINE M HODGE, Eagle River AK 47:14; 133. Rachael Hodgson, Jber AK 47:25; 134. Chantel Justice, Anchorage AK 47:44; 135. Lisa Land, Anchorage AK 47:52; 136. Kaylee Williams, Anchorage AK 47:52; 137. Shawnel Padilla, Eagle River AK 47:57; 138. Mona Spargo, Anchorage AK 47:58; 139. Juanita Shapiro, Newhall CA 49:42; 140. Nikki Mock, Valencia CA 49:42; 141. Ronda Brown, Paradise CA 50:22; 142. Macie Mae Draper, Anchorage AK 51:22; 143. Sadie Kay Draper, Anchorage AK 51:23; 144. Olivia Johns, Anchorage AK 51:25; 145. Claire Knudsen-Latta, Anchorage AK 55:03; 146. Diane Morris, Clive IA 55:08; 147. Cortney Kittleson, Anchorage AK 55:09; 148. Cami Mosteller, Eagle River AK 55:45; 149. Natalie Dekker, Prior Lake MN 55:57; 150. Angela Peterson, Eagle River AK 56:24; 151. Genevieve K Gendron, Anchorage AK 57:29; 152. Allyson Estrada, Eagle River AK 57:38; 153. Lennox Estrada, Eagle River AK 57:39; 154. Nicole Draper, Anchorage AK 58:25; 155. Amber Wise, Irving TX 58:27; 156. Elsie Gayle Gendron, Anchorage AK 58:30; 157. Anne Cohea, Lake Jackson TX 59:21; 158. Andrea Rubio, Angleton TX 59:22; 159. Brittany Murray, Angleton TX 59:23; 160. Mary Percak-Dennett, WASILLA AK 1:00:20; 161. Kendra Percak-Dennett, Moline IL 1:00:21; 162. Kimberly Dyess, Anchorage AK 1:02:09; 163. Riley Christensen, Santa Monica CA 1:02:16; 164. Michelle Christensen, Santa Monica CA 1:02:17; 165. Janet Delfino, Anchorage AK 1:02:37; 166. Kristin Delfino, Anchorage AK 1:02:37; 167. Jennifer Wagner, Chattanooga TN 1:04:30; 168. Lisa Gendron, Anchorage AK 1:10:11; 169. Carol Haakinson, Webster WI 1:10:14; 170. Ma Liza Howlett, Phoenix AZ 1:14:46; 171. Barbara Donahue, Warren RI 1:14:48; 172. Karen Donahue, Phoenix AZ 1:14:48; 173. Marty Murphy, Newaygo MI 1:18:48; 174. Sandra Claborn, Dowagiac MI 1:18:49; 175. Natalie Rank, Saint Joseph MI 1:18:49; 176. Ashley Harris, WASILLA AK 1:19:26,

Men’s 5K

1. Preston Wethington, Anchorage AK 16:03; 2. Pedro Ochoa, Homer AK 17:01; 3. Will Mahaffy, Little Rock AR 17:08; 4. Dylan Soberay, Anchorage AK 17:12; 5. Ben Thatcher, Anchorage AK 17:14; 6. ryan ellis, Idaho Falls ID 17:54; 7. Conner Dooley, Anderson CA 18:27; 8. Owen Farr, Chugiak AK 19:05; 9. Brad Hillwig, Anchorage AK 19:34; 10. Kaiden Bodkin, Eagle River AK 20:25; 11. Brendan Wagner, Lisle IL 20:43; 12. Ben Davis, Issaquah WA 21:11; 13. Joshua Lawrence, Royal Palm Beach FL 21:28; 14. Tyler Christensen, Santa Monica CA 21:55; 15. Ernie Janelle, Atlanta GA 22:08; 16. John Breuninger, Lancaster PA 22:17; 17. Matthew Bohrer, Orlando FL 22:18; 18. Hung Kuang, Tacoma WA 22:29; 19. Brinn Jackson, Eagle River AK 22:57; 20. Price McLemore IV, Montgomery AL 23:27; 21. Carter Watt, Loveland OH 23:29; 22. Conner Young, Cincinnati OH 23:40; 23. Jasper Bowers, Anchorage AK 23:48; 24. Kyle Murphy, Frederick CO 23:57; 25. Justin Meyring, Anchorage AK 24:06; 26. Nelson Garcia, Anchorage AK 24:36; 27. Rylan Swartz, Peoria AZ 24:48; 28. Joe Bourbeau, Kalamazoo MI 25:02; 29. Stan Liberman, New York NY 25:23; 30. Roberto Cosio, Anchorage AK 25:23; 31. Adrie Setten, Anchorage AK 25:25; 32. Brad Judy, Chugiak AK 25:45; 33. Daniel Roman, Eagle River AK 26:00; 34. Earl Barnes, Lawrence KS 26:06; 35. James Briggs, Anchorage AK 26:22; 36. Garhet Lewis, Anchorage AK 26:30; 37. Noah Huelsing, Fairbanks AK 26:46; 38. Reid Sommers, Yuma AZ 27:38; 39. Hayden Choia, Anchorage AK 27:41; 40. Zach Sanders, Eagle AK 27:52; 41. Lincoln Sommers, Yuma AZ 27:54; 42. David Mosteller, Eagle River AK 27:58; 43. Andrew Miksch, Brooklyn NY 28:10; 44. ERIK WEGSCHEIDER, Anchorage AK 28:24; 45. Jeffrey Courts, Eagle River AK 28:30; 46. David McCarrey, Anchorage AK 28:30; 47. George Homan, Egg Harbor City NJ 28:37; 48. Doug Symes, Mitchell SD 28:38; 49. Colin Mosteller, Eagle River AK 28:55; 50. Robert Limberg, Marinette WI 28:55; 51. Brett Hartman, Cedarburg WI 29:18; 52. Bill Hartman, Hortonville WI 29:19; 53. Jim Hickerson, Anchorage AK 29:29; 54. Todd Cohen, Dunwoody GA 29:29; 55. Jimmy Miner, Anchorage AK 29:33; 56. Kyle Miller, Anchorage AK 29:34; 57. Douglas Miller, Anchorage AK 29:34; 58. Grant Cohen, Dunwoody GA 30:02; 59. Brian Evans, Eagle River AK 30:09; 60. Carson Klever, Anchorage AK 30:13; 61. Dominic Hooper, Anchorage AK 30:20; 62. Leo Lankford III, Overland Park KS 30:28; 63. Benjamin Hersh, Anchorage AK 30:32; 64. James Hersh, Anchorage AK 30:32; 65. James Fuller, Ellijay GA 30:34; 66. Connor Merchant, Lincoln NE 30:48; 67. David Weekley, Olathe KS 30:49; 68. Aedan Korensky, Jber AK 31:03; 69. Ehlis Swartz, Peoria AZ 31:15; 70. Chet Korensky, Jber AK 31:16; 71. Kieryn Korensky, Jber AK 31:17; 72. Antonio Bernal, Anchorage AK 31:35; 73. John Douds, Wakeman OH 31:44; 74. Cory Petersman, Cincinnati OH 32:16; 75. Devin Merchant, Lincoln NE 32:24; 76. johnny brown, Anchorage AK 32:52; 77. Justin Dekker, Prior Lake MN 33:06; 78. Mark Leavitt, Bountiful UT 33:24; 79. Seth Junk, Hays KS 34:07; 80. Caden Junk, Hays KS 34:08; 81. Eric Brunelle, Anchorage AK 34:15; 82. Scott Merchant, Lincoln NE 34:49; 83. Wyatt Sommers, Yuma AZ 34:57; 84. Joshua Berg, Windermere FL 35:37; 85. Sidney Glastetter, Palmer AK 35:43; 86. Parker Glastetter, Palmer AK 35:44; 87. Rick Shapiro, Anchorage AK 36:01; 88. David Furjanic, Orland Park IL 36:03; 89. Michael Colon, Colorado Springs CO 36:03; 90. john Gibbons, OLD GREENWICH CT 36:31; 91. neal fried, Anchorage AK 36:35; 92. Pete Mauro, Anchorage AK 36:43; 93. Ron Kamahele, Anchorage AK 38:14; 94. Tim Rinn, Seaside CA 40:27; 95. Brian Gorski, Federal Way WA 40:27; 96. Robert Johnson, Oakland OR 41:24; 97. Mark Mayo, Anchorage AK 41:56; 98. Ted Rusniak, Warrenville IL 42:14; 99. Bruce Salley, Aniak AK 45:15; 100. Andrew John s, Anchorage AK 45:32; 101. Michael Hodge, Eagle River AK 47:14; 102. Eric Hodgson, Anchorage AK 47:25; 103. David McDonald, Laceys Spring AL 47:28; 104. Kellan Justice, Anchorage AK 47:37; 105. Alexander Sanchez, Anchorage AK 48:00; 106. BRIAN FAIX, Anchorage AK 49:09; 107. Brian Newton, Monterey CA 51:24; 108. Paul Draper, Anchorage AK 51:25; 109. Nicholas Dekker, Prior Lake MN 55:53; 110. Lucas Estrada, Eagle River AK 57:38; 111. Woody Woodside, Webster WI 1:01:29; 112. David Rosado, Anchorage AK 1:01:47; 113. David Douglass, Kansas City MO 1:02:50; 114. Adragel Legarda, Anchorage AK 1:05:04; 115. Ron Christensen, Santa Monica CA 1:25:00; 116. Cameron Christensen, Santa Monica CA 1:25:01; 117. Ronnie Christensen, Santa Monica CA 1:25:06.

Sponsored