Sports

Complete results of the 2021 Mount Marathon race

Junior girls

(Record: 28:53, Allie Ostrander, 2014)

[Lucy Young collects first Mount Marathon junior win in her debut]

1. Lucy Young, Anchorage, AK 33:55; 2. Jayna Boonstra, Kenai, AK 36:29; 3. Rose Conway, Anchorage, AK 37:23; 4. Katey Houser, Palmer, AK 37:54; 5. Olive Jordan, Seward, AK 38:23; 6. Shelby Sieminski, Seward, AK 38:39; 7. Ava Murphy, Bird Creek, AK 38:56; 8. Payton Smith, Anchorage, AK 39:07; 9. Addison Bailey, Anchorage, AK 39:13; 10. Aubrey Virgin, Palmer, AK 39:58; 11. Jillian Gavalya, Chugiak, AK 40:26; 12. Jordan Strausbaugh, Soldotna, AK 40:54; 13. Skyler Belmear, Eagle River, AK 41:55; 14. Hailey Ingalls, Seward, AK 41:55; 15. Annika Nilsson, Seward, AK 42:08; 16. Zoe Chang, Anchorage, AK 42:32; 17. Lake Bethard, Anchorage, AK 42:41; 18. Olivia Soderstrom, Fairbanks, AK 42:50; 19. Brooklyn Bailey, Anchorage, AK 43:02; 20. Lucy Olson, Anchorage, AK 43:41; 21. Abigail Robinson, Anchorage, AK 43:53; 22. Marley Ireland, Anchorage, AK 44:10; 23. Azalea Daugherty, Eagle River, AK 44:18; 24. Marina Hobson, Carmel, CA 44:52; 25. Colette Zidek, Anchorage, AK 44:54; 26. Savannah Barnard, Anchorage, AK 45:06; 27. Ada Burrup, Eagle River, AK 45:11; 28. Ava Jagielski, Seward, AK 45:41; 29. Brianna Bailey, Anchorage, AK 45:51; 30. Natalie Sieminski, Seward, AK 46:02; 31. Samantha Legate, Anchorage, AK 46:23; 32. Brighton Bailey, Anchorage, AK 46:30; 33. Tali Novakovich, Anchorage, AK 46:44; 34. Maeli Weaver, Anchorage, AK 46:55; 35. Olivia Burrup, Eagle River, AK 47:39; 36. Ellie Stull, Yokota Air Base, 48:26; 37. Gabby Kern, Anchorage, AK 48:40; 38. Nina Varnell, Anchorage, AK 48:53; 39. Alivia Bailey, Anchorage, AK 48:53; 40. Selah Brueckner, Seward, AK 48:54; 41. Maranatha Brueckner, Seward, AK 48:56; 42. Kaebrii Weaver, Anchorage, AK 48:57; 43. Jane Malouf, Anchorage, AK 49:07; 44. Piper Sears, Anchorage, AK 49:15; 45. Wren Dougherty, Seward, AK 49:16; 46. Katie Van Buskirk, Seward, AK 49:31; 47. Anna Burrup, Eagle River, AK 49:41; 48. Gaia Casagranda, Seward, AK 49:51; 49. Ellen Kruchoski, Eagle River, AK 50:03; 50. Patricia Casey, Eagle River, AK 50:09; 51. Tirzah Brueckner, Seward, AK 50:21; 52. Leah Bland, Anchorage, AK 50:28; 53. Sylvie Kastning, Anchorage, AK 50:40; 54. Kate Norvell, Seward, AK 50:59; 55. Sadie Benter, Anchorage, AK 51:25; 56. Piper Belmear, Eagle River, AK 51:30; 57. Ainsley Rinner, Anchorage, AK 51:50; 58. Genevieve Trevithick, Anchorage, AK 51:52; 59. Juniper Ingalls, Seward, AK 52:18; 60. Rebekah Annett, Anchorage, AK 52:32; 61. Maren Bickling, Seward, AK 53:52; 62. Haley Finch, Anchorage, AK 54:55; 63. Rebecca Brackin, Seward, AK 56:30; 64. Brianna Gill Anderson, Anchorage, AK 56:31; 65. Lucy Hankins, Seward, AK 56:41; 66. Renee Elhard, Seward, AK 56:42; 67. Emily Anger, Seward, AK 56:42; 68. Addison Lemme, Seward, AK 57:38; 69. Ava Cook, Eagle River, AK 57:38; 70. Eden Rinner, Anchorage, AK 58:22; 71. Olivia Thompson, Kremmling, CO 58:22; 72. Autumn Harley, Anchorage, AK 58:47; 73. Alayna Naylor, Wasilla, AK 59:38; 74. Zoee Beiergrohslein, Eagle River, AK 59:55; 75. Catherine Merriner, Anchorage, AK 1:01:28; 76. Adele Matthews, Anchorage, AK 1:02:23; 77. Evangeline Newkirk, Eagle River, AK 1:02:39; 78. Tagan Rinner, Anchorage, AK 1:03:17; 79. Margaret Adams, Anchorage, AK 1:03:45; 80. Tui Stanbury, Anchorage, AK 1:04:18; 81. Jordan Hartman, Seward, AK 1:05:19; 82. Keegan Lorring, Soldotna, AK 1:06:02; 83. Claire Anger, Seward, AK 1:06:19; 84. Sophie Novakovich, Anchorage, AK 1:07:16; 85. Molly Sullivan, Cooper Landing, AK 1:08:34; 86. Amelia Harris, Anchorage, AK 1:09:14; 87. Julia Dunlap, Anchorage, AK 1:11:26; 88. Lola Swanson, Seward, AK 1:14:57; 89. Annabelle Conant, Seward, AK 1:15:06; 90. Caitlyn Walters, Oakland, CA 1:18:58; 91. Hannah Farr, Chugiak, AK 1:20:18; 92. Rylee Pitney, Palmer, AK 1:23:41; 93. Ryah Thrall, Seward, AK 1:23:52; 94. Ella Thompson, Wasilla, AK 1:28:37.

Junior boys

(Record: 24:30, Bill Spencer, 1973)

[Ali Papillon gets first Mount Marathon junior win in his 6th race]

1. Ali Papillon, Talkeetna, AK 28:16; 2. Coby Marvin, Palmer, AK 28:39; 3. Bayden Menton, Joseph, OR 29:18; 4. Brady Burrough, Anchorage, AK 30:27; 5. Ethan Eski, Anchorage, AK 30:54; 6. William Gerlach, Chugiak, AK 31:32; 7. Owen Young, Anchorage, AK 31:40; 8. Jared Gardiner, Anchorage, AK 31:43; 9. Paul Hlasny, Anchorage, AK 32:48; 10. Blake Hanley, Anchorage, AK 33:04; 11. Rowan Robinson, Anchorage, AK 34:03; 12. Bryce Bethard, Anchorage, AK 34:24; 13. Eli Robinson, Anchorage, AK 34:47; 14. Jacob Strausbaugh, Soldotna, AK 34:49; 15. Nathan Rehberg, Anchorage, AK 34:54; 16. Robbie Annett, Anchorage, AK 35:12; 17. Noble Gurney, Palmer, AK 35:23; 18. Gus Olson, Anchorage, AK 35:44; 19. David Sliwinski, Anchorage, AK 35:48; 20. Bret Brumbaugh, Anchorage, AK 35:50; 21. Jebediah Marvin, Palmer, AK 35:54; 22. Jaxon Murphy, Anchorage, AK 36:24; 23. Blaze Rubeo, Wasilla, AK 36:26; 24. River Johnson, Chugiak, AK 36:34; 25. Quinn Smith, Anchorage, AK 36:43; 26. Gabe Black, Palmer, AK 37:04; 27. Oles Witczak, Palmer, AK 37:07; 28. Easton Roads, Anchorage, AK 37:14; 29. Blaise Rinner, Anchorage, AK 37:14; 30. Elias Johnson, Chugiak, AK 37:34; 31. Clayton Steer, Palmer, AK 37:39; 32. Henry Michener, Eagle River, AK 38:11; 33. Ronan Bickling, Seward, AK 38:21; 34. Colton Merriner, Anchorage, AK 38:23; 35. Josef Gross, Talkeetna, AK 38:38; 36. Cole Posthumus, Eagle River, AK 38:41; 37. Tylere Vinciguerra, Palmer, AK 38:49; 38. Mark Shepherd, Eagle River, AK 39:13; 39. Elias Barnard, Anchorage, AK 39:13; 40. Samuel Cryder, Chugiak, AK 39:18; 41. Paul Cvancara, Anchorage, AK 39:30; 42. Britton Bethard, Anchorage, AK 39:41; 43. Martin Tumey, Anchorage, AK 39:45; 44. Ole Reese, Anchorage, AK 39:56; 45. Joshua Baker, Eagle River, AK 40:01; 46. Logan Cuddy, Anchorage, AK 40:09; 47. Ryan Annett, Anchorage, AK 40:10; 48. Creed Cvancara, Anchorage, AK 40:18; 49. Max Kiskaddon, Anchorage, AK 40:29; 50. Aaron Maves, Anchorage, AK 40:51; 51. Owen Farr, Chugiak, AK 40:54; 52. Storm Rubeo, Wasilla, AK 40:58; 53. Mason Elhard, Seward, AK 41:07; 54. Bengimin Ambrosiani, Seward, AK 41:13; 55. Bruce Bodi” Anderson, Eagle River, AK 41:14; 56. Rowan Lynch, Moose Pass, AK 41:21; 57. Chace Hardy, Girdwood, AK 41:22; 58. Quinn Humbert, Seward, AK 41:34; 59. Judah Brueckner, Seward, AK 41:40; 60. Jack Fineman, Anchorage, AK 42:07; 61. Brayden Sparrs, Palmer, AK 42:29; 62. Elias Williams, Anchorage, AK 42:35; 63. Isaac Marvin, Palmer, AK 42:35; 64. Merik Rinner, Anchorage, AK 42:39; 65. Kaeden Anderson, Healdsburg, CA 42:41; 66. Zac Buckbee, Soldotna, AK 42:58; 67. Ridge Conant, Seward, AK 43:00; 68. Beck Bethard, Anchorage, AK 43:04; 69. Hunter Forshee-Kurtz, Seward, AK 43:25; 70. Torin Lynch, Moose Pass, AK 43:26; 71. Micah Brueckner, Seward, AK 43:31; 72. Legend Kopsack, Palmer, AK 43:58; 73. Logan Williams, Anchorage, AK 44:02; 74. Zachary Crawford, Anchorage, AK 44:10; 75. Van Shank, Seward, AK 44:11; 76. Noah Rehberg, Anchorage, AK 45:09; 77. Rhett Jones, Eagle River, AK 45:13; 78. Russell Adams, Anchorage, AK 45:27; 79. Elliott Beals, Anchorage, AK 45:28; 80. Keenan Berrigan, Palmer, AK 45:35; 81. Owen Buckbee, Soldotna, AK 45:44; 82. Kai Finch, Anchorage, AK 46:18; 83. Luke Elhard, Seward, AK 46:49; 84. Aidan Schilling, Seward, AK 47:02; 85. Ryan Hansen, Anchorage, AK 47:37; 86. Ian Naylor, Wasilla, AK 47:51; 87. Charles Daugherty, Eagle River, AK 48:08; 88. Reyce Lee, Anchorage, AK 48:28; 89. Axel Kiskaddon, Anchorage, AK 48:59; 90. Billy Stull, Yokota Air Base, 49:05; 91. Jamis Hartman, Seward, AK 49:20; 92. Brayden Licht, Palmer, AK 49:36; 93. Peter Spanos, Seward, AK 50:01; 94. Luke Anderson, Anchorage, AK 50:09; 95. Noah Bird, Seward, AK 50:11; 96. Charles Bra Anderson, Eagle River, AK 50:20; 97. Kyler Barlow, Seward, AK 50:34; 98. Nathan Hankins, Seward, AK 51:29; 99. Kelly Barlow, Seward, AK 51:36; 100. Austin Merriner, Anchorage, AK 51:52; 101. Ice Rubeo, Wasilla, AK 52:10; 102. Jace Makamson, Wasilla, AK 52:15; 103. James Auld, Wasilla, AK 52:38; 104. Benjamin Dunlap, Anchorage, AK 53:09; 105. Barret Malouf, Anchorage, AK 53:58; 106. Jesse Dickson, Palmer, AK 54:00; 107. Jake Black, Palmer, AK 54:00; 108. Charles Moore, Kasilof, AK 55:42; 109. Casey Bryden, Moose Pass, AK 56:25; 110. Johnny Stull, Yokota Air Base, 56:47; 111. Holden Aquino, Anchorage, AK 57:23; 112. Cameron Anderson, Anchorage, AK 57:36; 113. Carter Ivy, Seward, AK 57:38; 114. Koltin Barlow, Seward, AK 58:08; 115. Rennick Heatwole, Anchorage, AK 58:50; 116. Talon Lemme, Seward, AK 1:00:40; 117. Kaiden Browne, Anchorage, AK 1:00:53; 118. Rider Allen, Seward, AK 1:02:36; 119. Pace Newkirk, Eagle River, AK 1:02:36; 120. Zion Hinshaw, Anchorage, AK 1:03:22; 121. Alex Fink, Seward, AK 1:04:07; 122. Matthew Chism, Tucson, AZ 1:04:13; 123. Ransom Hinshaw, Anchorage, AK 1:04:21; 124. Brick Doty, Lithonia, GA 1:04:27; 125. Derrian Crenshaw/Carpenter, Seward, AK 1:04:37; 126. Paxton Thompson, Anchorage, AK 1:05:05; 127. Michael Chism, Tucson, AZ 1:05:41; 128. Lane Petersen, Seward, AK 1:06:34; 129. Nathan Pitney, Palmer, AK 1:09:31; 130. Nycoh Johnston, Eagle River, AK 1:12:00; 131. Remington Cobble, Seward, AK 1:14:26; 132. Ewan Sexson, Anchorage, AK 1:15:52.

Senior women

(Record: 47:48, Emelie Forsberg, 2015)

[Seward celebrates a 1-2 finish by locals in women’s Mount Marathon race]

1. Hannah Lafleur, Seward, AK 51:24; 2. Ruby Lindquist, Moose Pass, AK 51:38; 3. Christy Marvin, Palmer, AK 52:21; 4. Rosie Frankowski, Anchorage, AK 52:56; 5. Klaire Rhodes, Anchorage, AK 54:36; 6. Najeeby Quinn, Anchorage, AK 55:05; 7. Tsaina Mahlen, Anchorage, AK 55:19; 8. Taryn Hunt-Smith, Anchorage, AK 56:04; 9. Kendall Kramer, Fairbanks, AK 56:50; 10. Olivia Amber, San Francisco, CA 56:57; 11. Lauren Fritz, Anchorage, AK 57:15; 12. Brook Wedin, Mora, MN 59:35; 13. Abby Jahn, Anchorage, AK 59:47; 14. Nowelle Spencer, Anchorage, AK 59:53; 15. Holly Brooks, Anchorage, AK 1:00:11; 16. Lisa Anglen, Anchorage, AK 1:00:17; 17. Hannah Lies, Anchorage, AK 1:00:51; 18. April McAnly, Eagle River, AK 1:01:23; 19. Rya Berrigan, Palmer, AK 1:01:33; 20. Rachel Dow, Seward, AK 1:01:36; 21. Sophie Wright, Palmer, AK 1:01:54; 22. Jennifer Sandvik, Eagle River, AK 1:01:58; 23. Aubrey LeClair, Anchorage, AK 1:02:04; 24. Elizabeth Whitaker, Wasilla, AK 1:02:55; 25. Megan Neale, Anchorage, AK 1:03:10; 26. Kinsey Loan, Eagle River, AK 1:03:17; 27. Annie Connelly, Chugiak, AK 1:03:24; 28. Quincy Donley, Anchorage, AK 1:03:58; 29. Sarah Thomas, Eagle River, AK 1:04:02; 30. Lauren Spinelli, Anchorage, AK 1:04:03; 31. Kristina Storlie, Anchorage, AK 1:04:31; 32. Clare Cook, Eagle River, AK 1:04:36; 33. Mira Hopkins, Broomfield, CO 1:04:49; 34. Kristen Sieminski, Seward, AK 1:05:09; 35. Karol Fink, Anchorage, AK 1:05:40; 36. Adrianna Proffitt, Chugiak, AK 1:05:44; 37. Rachel Russell, Eagle River, AK 1:05:51; 38. Katie Sela, Seward, AK 1:05:53; 39. Sabrina Farmer, Anchorage, AK 1:05:54; 40. Cara Wallschlaeger, Seward, AK 1:05:55; 41. Alice Baker, Bellingham, WA 1:06:14; 42. Jocelyn Kopsack, Palmer, AK 1:06:17; 43. Aila Berrigan, Palmer, AK 1:06:21; 44. Cecelia Nocas, Anchorage, AK 1:06:22; 45. Amy Harper, Arroyo Grande, CA 1:06:48; 46. Claire Nelson, Eagle River, AK 1:07:05; 47. Alyse Loran, Anchorage, AK 1:07:06; 48. Kimberly Riggs, Anchorage, AK 1:08:09; 49. Emily Walsh, Eagle River, AK 1:08:11; 50. Hannah Booher, Chugiak, AK 1:08:15; 51. Ruth Cvancara, Anchorage, AK 1:08:32; 52. Amanda Hegna, Eagle River, AK 1:08:56; 53. Alejandra Legate, Anchorage, AK 1:09:39; 54. Sarah Freistone, Anchorage, AK 1:09:40; 55. Justine Reese, Wasilla, AK 1:09:43; 56. Crystal Berwick, Anchorage, AK 1:09:59; 57. Teresa Comer, Eagle River, AK 1:10:13; 58. Shannon Fraser, Anchorage, AK 1:10:23; 59. Milissa Lewis, Palmer, AK 1:11:15; 60. Leah Besh, Anchorage, AK 1:11:42; 61. Sarah Cosgrave, Anchorage, AK 1:11:45; 62. Maria Cvancara, Anchorage, AK 1:11:46; 63. Maria Davydenko, Eagle River, AK 1:11:47; 64. Kendra Paskvan, Anchorage, AK 1:11:47; 65. Tekla Seavey, Seward, AK 1:11:50; 66. Cassandra Delgado, Seward, AK 1:12:00; 67. Ivy Eski, Anchorage, AK 1:12:00; 68. Kaylee Heck, Willow, AK 1:12:01; 69. Sheryl Loan, Eagle River, AK 1:12:05; 70. Teresa Russell, Eagle River, AK 1:12:08; 71. Amber McDonough, Anchorage, AK 1:12:35; 72. Tatjana Spaic, Palmer, AK 1:12:47; 73. Elizabeth Sasseman, Morrison, CO 1:12:54; 74. Laura Tuttle, Anchorage, AK 1:13:05; 75. Kay Sind, Anchorage, AK 1:13:12; 76. Amy De Schweinitz, Anchorage, AK 1:13:17; 77. Marcelle Roemmich, Seward, AK 1:13:22; 78. Grace Annett, Anchorage, AK 1:13:28; 79. Susan Casey, Eagle River, AK 1:13:35; 80. Cydney Reynolds, Anchorage, AK 1:13:35; 81. Mary Goodwin, Eagle River, AK 1:13:36; 82. Tiffanie Bird, Anchorage, AK 1:13:45; 83. Sofija Spaic, Palmer, AK 1:13:52; 84. Kathleen Sorensen, Seward, AK 1:13:59; 85. Caitlin Gohr, Anchorage, AK 1:14:19; 86. Elizabeth Johnson, Anchorage, AK 1:14:23; 87. Jania Tumey, Anchorage, AK 1:14:25; 88. Jordin Thompson, Anchorage, AK 1:14:26; 89. Katie Nash, Anchorage, 1:14:26; 90. Keari Harris, Anchorage, AK 1:14:27; 91. Ellyn Brown, Anchorage, AK 1:14:31; 92. Laurel DeVore, Golden, CO 1:14:32; 93. Stephanie Wright, Seward, AK 1:14:38; 94. Gina Robinson, Anchorage, AK 1:14:42; 95. Jenna Frederic, Anchorage, AK 1:14:44; 96. Katie Stewart, Yucca Valley, CA 1:14:45; 97. Danielle Harris, Eagle River, AK 1:14:53; 98. Anna Widman, Kenai, AK 1:14:55; 99. Kelley Lane, Seward, AK 1:15:19; 100. Kelsey Coolidge, Anchorage, AK 1:15:30; 101. Amrita Mcsharry, Anchorage, AK 1:15:37; 102. Erin Messmer, Fountain Valley, CA 1:15:46; 103. Haley White, Anchorage, AK 1:16:07; 104. Ryann Dorris, Anchorage, AK 1:16:12; 105. Leah Legate, Anchorage, AK 1:16:47; 106. Jennifer Anderson, Seward, AK 1:16:50; 107. Grace Miller, Palmer, AK 1:17:01; 108. Christine Youngblood, Anchorage, AK 1:17:06; 109. Neeka Erchinger, Seward, AK 1:17:11; 110. Tonia Baklanova, Anchorage, AK 1:17:18; 111. Christine Simpson, Seward, AK 1:17:23; 112. Liz Novakovich, Anchorage, AK 1:17:26; 113. Sophia Cvancara, Anchorage, AK 1:17:29; 114. Rebekah Stoner, Bozeman, MT 1:17:49; 115. Elizabeth Hooper, Anchorage, AK 1:17:51; 116. Hope Basinger, Anchorage, AK 1:17:54; 117. Jessica Davis, Wasilla, AK 1:17:57; 118. Ava Harren, Boise, ID 1:17:57; 119. Julia Morris, Wasilla, AK 1:18:15; 120. Binget Nilsson, Seward, AK 1:18:24; 121. Megan Olson, Anchorage, AK 1:18:27; 122. Courtney Lyons, Anchorage, AK 1:18:29; 123. Stacy Schaffer, Seward, AK 1:18:37; 124. Marcie Lovgren, Bozeman, MT 1:18:37; 125. Hallie Bergwall, Seward, AK 1:18:46; 126. Sondra Stonecipher, Soldotna, AK 1:18:48; 127. Jacqueline Klecka, Anchorage, AK 1:19:01; 128. Amie Wu, Anchorage, AK 1:19:16; 129. Denielle Beilfuss, Shorewood, WI 1:19:17; 130. Leslie Varys, Wasilla, AK 1:19:25; 131. Jennifer Kach, Anchorage, AK 1:19:30; 132. Grace Kubitz, Anchorage, AK 1:19:44; 133. Ingrid Reese, Anchorage, AK 1:19:46; 134. Kellyn Brothis, Parker, CO 1:19:46; 135. Kaley Fleming, Anchorage, AK 1:20:01; 136. Carly Besh, Anchorage, AK 1:20:02; 137. Jamie Whiteman, Anchorage, AK 1:20:09; 138. Ivy Bowler, Anchorage, AK 1:20:16; 139. Riana Boonstra, Kenai, AK 1:20:20; 140. Verena Gill, Anchorage, AK 1:20:20; 141. Kristine Percival, Anchorage, AK 1:20:21; 142. Summer Frazier, Missoula, MT 1:20:33; 143. Karen Williams, Anchorage, AK 1:20:34; 144. Dawn Dinwoodie, Anchorage, AK 1:20:35; 145. Heidi Conway, Anchorage, AK 1:20:38; 146. Jenna Wamsganz, Anchorage, AK 1:20:55; 147. Sarah Nicholas, Anchorage, AK 1:20:59; 148. Elizabeth Finocchio, Anchorage, AK 1:21:06; 149. Halley Werner, Seward, AK 1:21:10; 150. Samantha Allen, Seward, AK 1:21:11; 151. Sarah Warnke, Eagle River, AK 1:21:17; 152. Christy Jordan, Seward, AK 1:21:27; 153. Andrea Burtzel, Anchorage, AK 1:22:20; 154. Wendy Terry, Anchorage, AK 1:22:20; 155. Megan Volk, Eagle River, AK 1:22:24; 156. Karen Looney, Palmer, AK 1:22:29; 157. Shannon Davis, Eagle River, AK 1:23:25; 158. Jane Mulcahy, Jonesville, VT 1:23:30; 159. Michelle Fabry, Anchorage, AK 1:23:47; 160. Grace Gannon, Anchorage, AK 1:23:48; 161. Laura Lundell, Fairbanks, AK 1:23:57; 162. Mariah Johnson, Seward, AK 1:24:15; 163. Hannah Cryder, Chugiak, AK 1:24:32; 164. Jill Simek, Anchorage, AK 1:24:38; 165. Olive Heatwole, Anchorage, AK 1:24:58; 166. Cynthia Martensen, Anchorage, AK 1:25:25; 167. Jennifer Smith, Anchorage, AK 1:25:30; 168. Bethany Dannelly, Lynchburg, VA 1:25:34; 169. Charlotte Edmondson, Anchorage, AK 1:26:02; 170. Josephine Crawford, Anchorage, AK 1:26:08; 171. Rachelle Kanady, Anchorage, AK 1:26:16; 172. Shani Rinner, Anchorage, AK 1:26:22; 173. Patricia Foldager, Hope, AK 1:26:25; 174. Heidi Andrus, Anchorage, AK 1:26:46; 175. Hilary Nicol, Anchorage, AK 1:26:48; 176. Alina Rubeo, Wasilla, AK 1:26:59; 177. Elizabeth Saunders, Leadville, CO 1:27:01; 178. Linda Barnack, Anchorage, AK 1:27:37; 179. Robin Reich, Anchorage, AK 1:27:43; 180. Liana Gulzow, Camas, WA 1:27:53; 181. Rachel Kidwell, Anchorage, AK 1:28:02; 182. Laura Ripp, Eagle River, AK 1:28:46; 183. Anne Bailey, Anchorage, AK 1:29:34; 184. Margaret Cunningham, Anchorage, AK 1:30:17; 185. Mary Beth Koster, Seward, AK 1:30:23; 186. Arielle Himelbloom, Kodiak, AK 1:30:29; 187. Morgan Whitfield, Girdwood, AK 1:30:32; 188. Lauren Madden, Anchorage, AK 1:30:59; 189. Emily Draper, Seward, AK 1:31:04; 190. Kelsey Tranel, Anchorage, AK 1:31:05; 191. Carolyn Boone, Chugiak, AK 1:31:16; 192. Laura McGinley Kline, Boulder, CO 1:31:28; 193. Erin Hamilton, Anchorage, AK 1:32:06; 194. Dyann Hardy, Girdwood, AK 1:32:12; 195. Katie Stull, Yokota Air Base, 1:32:34; 196. Trina Resari-Salao, Anchorage, AK 1:32:42; 197. Cecilia Jarvis, Anchorage, AK 1:32:45; 198. Linnea Hollingsworth, Seward, AK 1:33:08; 199. Kathy Jacobsen, Anchorage, AK 1:33:25; 200. Joey Eski, Anchorage, AK 1:33:45; 201. Julia Johnson, Anchorage, AK 1:33:55; 202. Joey Caterinichio, Anchorage, AK 1:34:26; 203. Alisha Sarginger, Wasilla, AK 1:34:30; 204. Jodi Harskamp, Anchorage, AK 1:34:40; 205. Sarah Hurkett, Eagle river, AK 1:35:14; 206. Lindsey Gerlach, Chugiak, AK 1:36:03; 207. EmmaLee Moore, Seward, AK 1:36:05; 208. Wendy Bryden, Moose Pass, AK 1:36:26; 209. Pamela Richter, Anchorage, AK 1:37:10; 210. Amy Brumbaugh, Anchorage, AK 1:38:41; 211. Darian Weber, Wasilla, AK 1:39:41; 212. Jean Labonte, Eagle River, AK 1:40:03; 213. Michaella Schaffer, Anchorage, AK 1:41:49; 214. Carey Quiring, Seward, AK 1:43:39; 215. Amber Sheffield, Wasilla, AK 1:44:25; 216. Brittyn Werner, Palmer, AK 1:46:25; 217. Karla Case, Casper, WY 1:48:22; 218. Leslie Dickson, Anchorage, AK 1:48:54; 219. Jenn Parchem, Columbus, WI 1:49:39; 220. Nancy Osborne, Bellbrook, OH 1:49:51; 221. Rebecca Haviland, Anchorage, AK 1:50:08; 222. Amelia Dicks, Commerce, GA 1:52:32; 223. Jessie Huett, Seward, AK 1:53:36; 224. Yereth Rosen, Anchorage, AK 1:53:50; 225. Sheri Boggs, Eagle River, AK 1:54:44; 226. Tracie Haan, Palmer, AK 1:56:36; 227. Tiernan Degnan, Seward, AK 1:59:07; 228. Chloe Billingslea, Seattle, WA 2:00:30; 229. Carol Seppilu, Nome, AK 2:02:16; 230. Chisato Johnson, Kasilof, AK 2:02:31; 231. Linda Robb, Fair Oaks, CA 2:02:57; 232. Bonnie Moore, Anchorage, AK 2:05:41.

Senior men

(Record: 41:26, David Norris, 2016)

[David Norris goes 3-for-3 with Mount Marathon win]

1. David Norris, Anchorage, AK 43:27; 2. Sam Hendry, Salt Lake City, UT 46:00; 3. Darren Thomas, Reno, NV 46:09; 4. Michael Connelly, Chugiak, AK 46:27; 5. Lyon Kopsack, Palmer, AK 46:31; 6. Lars Arneson, Anchorage, AK 47:00; 7. Dakota Jones, Bozeman, MT 47:02; 8. Benjamin Marvin, Palmer, AK 47:41; 9. Erik Johnson, Seward, AK 48:02; 10. Pyper Dixon, Seward, AK 48:28; 11. Bodhi Gross, Talkeetna, AK 48:37; 12. Christopher Kirk, Eagle River, AK 49:03; 13. Taylor Turney, Anchorage, AK 50:53; 14. Peter Hinds, Anchorage, AK 51:10; 15. Jacob Lestina, Eagle River, AK 51:15; 16. Galen Hecht, Soldotna, AK 51:17; 17. Jerome Ross, Anchorage, AK 51:37; 18. Conor Deal, Boise, ID 51:51; 19. Nick Snow, Anchorage, AK 52:06; 20. Matias Saari, Anchorage, AK 52:22; 21. Ben Ward, Anchorage, AK 52:35; 22. Daniel Kane, Anchorage, AK 53:05; 23. Zach Hartmann, Anchorage, AK 53:12; 24. Rory Egelus, Bozeman, MT 53:18; 25. Shawn Erchinger, Colorado Springs, CO 53:33; 26. Jason Lamoreaux, Anchorage, AK 53:37; 27. Roman Gross, Talkeetna, AK 53:38; 28. Tor Christopherson, Anchorage, AK 53:40; 29. Matthew Novakovich, Anchorage, AK 53:47; 30. Craig Taylor, Eagle river, AK 54:01; 31. Kurtis Brumbaugh, Anchorage, AK 54:32; 32. David Spencer, Anchorage, AK 54:38; 33. Barney Griffith, Anchorage, AK 54:47; 34. James Carlberg, Park City, UT 54:49; 35. Charles DiMarzio, Seward, AK 55:04; 36. Collin Atkinson, Seward, AK 55:09; 37. Allan Spangler, Anchorage, AK 55:09; 38. A William Stoll, Anchorage, AK 55:37; 39. Sebastian Szweda Mittelstadt, Indian, AK 55:39; 40. Ryan Cox, Anchorage, AK 55:41; 41. Forrest Mahlen, Anchorage, AK 55:52; 42. Kenneth Regan, Seward, AK 56:04; 43. Jacob Kirk, Anchorage, AK 56:19; 44. Miles Knotek, Moose Pass, AK 56:30; 45. Christopher Smith, Palmer, AK 56:42; 46. Justin Libby, Anchorage, AK 56:44; 47. Tom Ritchie, Anchorage, AK 56:50; 48. Patrick Conway, Anchorage, AK 57:02; 49. Jeffrey Stern, Santa Barbara, CA 57:41; 50. Luke Rosier, Anchorage, AK 57:54; 51. Samuel Saunders, Leadville, CO 58:06; 52. Trevor Kreznar, Seward, AK 58:17; 53. Eric Vilce, Anchorage, AK 58:22; 54. Brian Boyle, Mesa, AZ 58:47; 55. Brandon Rinner, Anchorage, AK 59:05; 56. Mark Brady, Anchorage, AK 59:06; 57. Miles Dennis, Chugiak, AK 59:13; 58. Greg Michaelson, Anchorage, AK 59:14; 59. Derek Nottingham, Eagle River, AK 59:41; 60. Darin Markwardt, Palmer, AK 1:00:01; 61. Andrew Stavich, Anchorage, AK 1:00:05; 62. Troy Larson, Anchorage, AK 1:00:10; 63. Dylan Miller, Anchorage, AK 1:00:11; 64. Joseph Engel, Anchorage, AK 1:00:13; 65. Joseph Nyholm, Seward, AK 1:00:17; 66. Harlow Robinson, Anchorage, AK 1:00:20; 67. Alex Youngmun, Anchorage, AK 1:00:29; 68. Brian Haviland, Anchorage, AK 1:00:35; 69. Kaleb Beloy, Anchorage, AK 1:00:41; 70. Dylan Kearns, Anchorage, AK 1:00:43; 71. Jack Delaney, Dubuque, IA 1:00:52; 72. Jeffrey Levin, Anchorage, AK 1:01:16; 73. Daryll Vispo, Anchorage, AK 1:01:16; 74. Dylan Jones, Anchorage, AK 1:01:17; 75. Jim McDonough, Anchorage, AK 1:01:24; 76. Dorian Gross, Talkeetna, AK 1:01:27; 77. Bjorn Nilsson, Seward, AK 1:01:53; 78. Mike Wahlig, Anchorage, AK 1:01:55; 79. Clint Mccool, Anchorage, AK 1:02:14; 80. Paul Ferucci, Anchorage, AK 1:02:20; 81. Ian Beals, Anchorage, AK 1:02:24; 82. Karl Romig, Cooper Landing, AK 1:02:39; 83. Rocky Elhard, Seward, AK 1:02:39; 84. Patrick Lewis, Seward, AK 1:02:51; 85. Gunner Bahn, Anchorage, AK 1:02:54; 86. Jacob Thompson, Anchorage, AK 1:02:55; 87. Jacob Streich, Kenai, AK 1:02:55; 88. Mike Heatwole, Anchorage, AK 1:03:15; 89. Noah Zogas, Anchorage, AK 1:03:15; 90. Noel Nocas, Anchorage, AK 1:03:36; 91. Corey Kline, Boulder, CO 1:03:36; 92. James Miller, Anchorage, AK 1:03:44; 93. Jeremy Hoagland, Wasilla, AK 1:03:57; 94. Joshua Thomas, Seward, AK 1:04:09; 95. Andrew Dougherty, Salt Lake City, UT 1:04:18; 96. Thomas Nenahlo, Anchorage, AK 1:04:23; 97. Samuel Koster, Seward, AK 1:04:24; 98. Joe Hunner, Eagle River, AK 1:04:51; 99. Michael Lucas, Anchorage, AK 1:04:55; 100. Ryan Beckett, Anchorage, AK 1:05:11; 101. Trey Ingalls, Seward, AK 1:05:16; 102. Wes Hoskins, Palmer, AK 1:05:18; 103. Matti Silta, Anchorage, AK 1:05:40; 104. Scott Wamsganz, Anchorage, AK 1:05:43; 105. Casey Volk, Eagle River, AK 1:06:08; 106. George Cvancara, Anchorage, AK 1:06:41; 107. Marten Martensen, Anchorage, AK 1:06:56; 108. Brian Pautzke, Girdwood, AK 1:07:11; 109. Josiah Martin, Kenai, AK 1:07:38; 110. Lane Reed, Wasilla, AK 1:07:41; 111. Lance Kopsack, Palmer, AK 1:07:42; 112. Glenn Steer, Palmer, AK 1:07:43; 113. Jaxson Lee, Palmer, AK 1:07:44; 114. Dan Marshall, Seward, AK 1:07:49; 115. Kirk Louthan, Richmond, VA 1:08:03; 116. John Clark, Palmer, AK 1:08:14; 117. Adam Berg, Chicago, IL 1:08:31; 118. Evan Jones, Eagle River, AK 1:08:45; 119. Scott Henry, Anchorage, AK 1:08:48; 120. Jared Beutler, Anchorage, AK 1:08:56; 121. Steven Tennison, Fairbanks, AK 1:09:02; 122. David Owens, Eagle River, AK 1:09:02; 123. Patrick Stinson, Anchorage, AK 1:09:26; 124. Sean Ulman, Seward, AK 1:09:44; 125. James Murray, Wasilla, AK 1:09:59; 126. James Mitchell, Seward, AK 1:10:06; 127. Shayne Wescott, Eagle River, AK 1:10:11; 128. Connor Sperry, Mesa, AZ 1:10:12; 129. Ben Martensen, Anchorage, AK 1:10:17; 130. Bret Connor, Anchorage, AK 1:10:18; 131. John Cosgrave, Anchorage, AK 1:10:44; 132. Ben Michaelson, Anchorage, AK 1:10:48; 133. Matthew Waliszek, Anchorage, AK 1:10:49; 134. Carter Eaton, Anchorage, AK 1:11:16; 135. Steve Gilles, Indian, AK 1:11:16; 136. Bryan Templeman, Anchorage, AK 1:11:28; 137. Rick Hansen, Anchorage, AK 1:11:45; 138. Max Beiergrohslein, Eagle River, AK 1:11:48; 139. Brian Fish, Palmer, AK 1:11:49; 140. Marek Kolendo, Wasilla, AK 1:12:14; 141. Logan Schulz, Seward, AK 1:12:17; 142. David Peterson, Anchorage, AK 1:12:19; 143. Douglas Ketterer, Anchorage, AK 1:12:29; 144. Eric Carl, Eagle River, AK 1:12:31; 145. David Buhite, Anchorage, AK 1:13:05; 146. Kerry Klauder, Anchorage, AK 1:13:07; 147. Dylan Lauwers, Anchorage, AK 1:13:08; 148. Greg Roads, Anchorage, AK 1:13:12; 149. Stephen Mayer, Anchorage, AK 1:13:28; 150. Bryan Hardy, Girdwood, AK 1:13:34; 151. Caleb Cotter, Anchorage, AK 1:13:46; 152. Jeremy Weber, Wasilla, AK 1:13:48; 153. Dane Crowley, Palmer, AK 1:13:50; 154. Joey Klecka, Eagle River, AK 1:13:52; 155. Tannen Berry, Moose Pass, AK 1:13:59; 156. Taylor Roth, Palmer, AK 1:14:02; 157. Scott Gage, Wasilla, AK 1:14:24; 158. Braun Kopsack, Palmer, AK 1:14:51; 159. Brad Benter, Anchorage, AK 1:14:56; 160. Daniel Crumpacker, Anchorage, AK 1:14:59; 161. Michael Rubeo, Wasilla, AK 1:15:01; 162. Brian Beckstead, Heber, UT 1:15:09; 163. David Rebischke, Anchorage, AK 1:15:12; 164. Thomas Schultz, Anchorage, AK 1:15:25; 165. Kegan Storjohann, Phoenix, CO 1:15:35; 166. Bryan Anderson, Healdsburg, CA 1:15:42; 167. Mitchell Guyer, Anchorage, AK 1:16:20; 168. Joshua Zuber, Anchorage, AK 1:16:21; 169. Dylan Garbe, Eagle River, AK 1:16:27; 170. Alexander Carl, Eagle River, AK 1:16:31; 171. Dominick Lemas, Gainesville, FL 1:16:51; 172. Jonah Gage, Wasilla, AK 1:17:05; 173. Alec Kay, Anchorage, AK 1:17:20; 174. David Retherford, Wasilla, AK 1:17:34; 175. Dallas Seavey, Talkeetna, AK 1:18:04; 176. Flip Foldager, Seward, AK 1:18:07; 177. William Serra, Anchorage, AK 1:18:23; 178. Leon Daugherty, Eagle River, AK 1:18:25; 179. Aaron Dickson, Palmer, AK 1:18:36; 180. Michael Moriarty, Seward, AK 1:18:37; 181. Tim White, Los Alamos, NM 1:18:41; 182. Keith Sanfacon, Anchorage, AK 1:18:55; 183. Wayne Humbert, Seward, AK 1:19:00; 184. Davis Dunlap, Palmer, AK 1:19:29; 185. Robert Haan, Palmer, AK 1:19:32; 186. David Aquino, Anchorage, AK 1:19:35; 187. Rich Wooten, Anchorage, AK 1:20:10; 188. Kevin Wolf, Paso Robles, CA 1:20:13; 189. Matthew Bird, Seward, AK 1:20:27; 190. Everett Billingslea, Seattle, WA 1:20:39; 191. Seth Murphy, Anchorage, AK 1:20:48; 192. Andrew Richie, Anchorage, AK 1:21:20; 193. Darin Marin, Anchorage, AK 1:21:21; 194. Jasper Bowers, Anchorage, AK 1:21:25; 195. Conway Seavey, San Francisco, CA 1:22:01; 196. Neil Lamothe, Anchorage, AK 1:22:36; 197. Alex Best, Bullard, TX 1:23:16; 198. Bill Spencer, Anchorage, AK 1:23:19; 199. Walter Moore, Kasilof, AK 1:23:30; 200. Kevin Chartier, Anchorage, AK 1:23:45; 201. Steve Carroll, Anchorage, AK 1:23:48; 202. Brandt Kiesel, Anchorage, AK 1:24:01; 203. Lee Barloon, Anchorage, AK 1:24:52; 204. DuWayne Ruzicka, Anchorage, AK 1:25:00; 205. Kurt Blumberg, Fairbanks, AK 1:25:17; 206. Michael Lucas, Anchorage, AK 1:25:32; 207. Joseph Hawkins, Palmer, AK 1:26:00; 208. David M Lorring, Soldotna, AK 1:26:13; 209. Gunner Hodgson, Palmer, AK 1:26:23; 210. Mark Jacobsen, Anchorage, AK 1:26:39; 211. Alex Cadieux, Wasilla, AK 1:27:03; 212. Brian Stoecker, Anchorage, AK 1:27:51; 213. Kyle Kelley, Girdwood, AK 1:28:09; 214. Fred West, Anchorage, AK 1:28:23; 215. Alex Loan, Anchorage, AK 1:28:37; 216. Todd Bethard, Anchorage, AK 1:29:22; 217. Ben Morrill, Anchorage, AK 1:29:22; 218. Nicholas Whitmore, Anchorage, AK 1:30:10; 219. Fred Moore, Seward, AK 1:30:17; 220. Corbin Smith, Anchorage, AK 1:31:43; 221. Levi Gionet, Anchorage, AK 1:33:29; 222. Evan Steinhauser, Eagle River, AK 1:34:03; 223. Jason Moore, Anchorage, AK 1:34:36; 224. Teddy Bahr, Anchorage, AK 1:34:38; 225. Matthew Moore, Seward, AK 1:35:55; 226. Christopher Kingsland, Seward, AK 1:36:54; 227. John Browne, Anchorage, AK 1:37:11; 228. Bruce Davison, Anchorage, AK 1:37:38; 229. Joe Burton, Los Gatos, CA 1:37:59; 230. Zach Hill, Eagle River, AK 1:39:24; 231. Russell Storjohann, Anthem, AZ 1:41:51; 232. James Conley, Chugiak, AK 1:41:56; 233. Shane Chism, Tucson, AZ 1:42:11; 234. Steven Jones, Anchorage, AK 1:42:37; 235. Andrew Daoust, Anchorage, AK 1:42:55; 236. Jared Kern, Anchorage, AK 1:44:14; 237. Roger Kemppel, Anchorage, AK 1:44:26; 238. Timothy Branson, La Habra, CA 1:44:46; 239. Christopher Booth, Edina, MN 1:45:36; 240. Trent Boggs, Eagle River, AK 1:46:47; 241. Michael Craytor, Seward, AK 1:48:35; 242. Damien Murphy, Seattle, WA 1:50:20; 243. Norm Johnson, Anchorage, AK 1:54:47; 244. Thomas Izbicki, McKinney, TX 1:55:04; 245. Harold Faust, Seward, AK 1:56:04; 246. Christopher Gionet, Anchorage, AK 1:57:59; 247. Kneeland Taylor, Anchorage, AK 2:03:29; 248. Gregory Lincoln, Bethel, AK 2:03:29; 249. Tab Ballantine, Anchorage, AK 2:04:53; 250. Paul Pedersen, Soldotna, AK 2:06:27; 251. Steve Parrish, Anchorage, AK 2:22:16; 252. Jacob Becker, Bozeman, MT 2:27:09; 253. Chad Resari, Anchorage, AK 2:29:23; 254. Corbin Stirling, Seward, AK 2:30:00. Golden men -- 1. Thomas Meacham, Anchorage, AK 1:42:03

Sponsored