Skiing

3 skiers collect 3 wins apiece at Alyeska Cup alpine race series

Victoria Tostemar, Ava Murphy and Ruben Jeffers won three races apiece in recent competition at the Alyeska Cup alpine race series at Alyeska Resort in Girdwood.

Tostemar and Murphy grabbed all of the victories in six U14 girls races, and in four of them they went 1-2. Each collected a win in each discipline — slalom, giant slalom and super-G.

Jeffers was the only U14 boys to win multiple races. He won a slalom, a giant slalom and a super-G, and in the races he didn’t win, he placed third.

Other boys winners were Carson Engstrom (super-G), Jaxon Murphy (giant slalom) and Tad Guse (slalom).

In U12 slalom racing, Ava Huey won both girls races and boys titles went to Levi Jeffers and Pierre-Samuel Stiassny.

The Alyeska Cup continues Sunday and Monday with races for older skiers.

U14 girls

Super-G #1 — 1) Victoria Tostemar, ASC, 49.69; 2) Ava Murphy, ASC, 49.82; 3) Reese Woodward, ASC, 51.23.

Super-G #2 — 1) Ava Murphy, ASC, 50.30; 2) Katie Rowekamp, ASC, 50.74; 3) Victoria Tostemar, ASC, 51.13.

Giant slalom #1 — 1) Victoria Tostemar, ASC, 1:20.96; 2) Ava Murphy, ASC, 1:21.48; 3) Katie Rowekamp, ASC, 1:21.56.

Giant slalom #2 — 1) Ava Murphy, ASC, 1:25.51; 2) Victoria Tostemar, ASC, 1:25.66; 3) Katie Rowekamp, ASC, 1:26.74.

Slalom #1 — 1) Victoria Tostemar, ASC, 1:03.45; 2) Ava Murphy, ASC, 1:04.06; 3) Paige Heinz, ASC, 1:07.37.

Slalom #2 — 1) Ava Murphy, ASC, 1:04.96; 2) Paige Heinz, ASC, 1:06.34; 3) Evangeline Newkirk, ASC, 1:09.99.

U12 girls

Slalom #1 — 1) Ava Huey, ASC, 1:07.35; 2) Elizabeth Hutchenson, ASC, 1:08.04; 3) Jessica Gieser, ASC, 1:09.05.

Slalom #2 — 1) Ava Huey, ASC, 1:06.92; 2) Jessica Geiser, ASC, 1:09.64; 3) Lucy Olson, ASC, 1:10.18.

U14 boys

Super-G #1 — 1) Ruben Jeffers, ASC, 48.08; 2) Carson Engstrom, ASC, 48.39; 3) Jaxon Murphy, ASC, 48.84.

Super-G #2 — 1) Carson Engstrom, ASC, 48.43; 2) Jaxon Murphy, ASC, 48.82; 3) Ruben Jeffers, ASC, 50.06.

Giant slalom #1 — 1) Jaxon Murphy, ASC, 1:18.56; 2) Carson Engstrom, ASC, 1:18.86; 3) Ruben Jeffers, 1:21.30.

Giant slalom #2 — 1) Ruben Jeffers, ASC, 1:27.30; 2) Corbin Wilson, ASC, 1:28.63; 3) Tad Guse, ASC, 1:30.72.

Slalom #1 — 1) Ruben Jeffers, ASC, 1:05.25; 2) Tad Guse, ASC, 1:05.40; 3) Carson Engstrom, ASC, 1:05.89.

Slalom #2 — 1) Tad Guse, ASC, 1:03.35; 2) Carson Engstrom, ASC, 1:05.78; 3) Rueben Jeffers, ASC, 1:07.41.

U12 boys

Slalom #1 — 1) Levi Jeffers, ASC, 1:06.29; 2) Pierre-Samuel Stiassny, AVST, 1:07.40; 3) Liam Jordan, ASC, 1:11.65.

Slalom #2 — 1) Pierre-Samuel Stiassny, ASC, 1:07.72; 2) Levi Murphy, ASC, 1:11.57; 3) Jackson Madden, ASC, 1:13.23.

Sponsored