Dimond's Michael Summers and Jarod O'Brien each won two events with ease and the Lynx boys won six of nine individual swimming and diving events Saturday at the Big 8 Invitational, which featured all eight Cook Inlet Conference teams.

Summers won the 50-yard freestyle at the Bartlett pool in 22.59 seconds – he was the only racer to break 23 seconds. He also crushed in the 500 freestyle, clocking 4:43.31 to win by 21.51 seconds.

O'Brien won the 100 breaststroke in 1:02.89 to win by nearly three seconds, and his 2:03.59 in winning the 200 individual medley put him more than five seconds clear of the field.

In girls action, Chugiak's Sammy Burke won the 100 free in 53.45, topping the field by 2.41 seconds, and stormed to the 200 IM title in 2:11.48, which was more than eight seconds faster than any other competitor.

No team scores were kept.

2014 CIC Big 8 Meet - 8/23/2014

Girls 200 Yard Medley Relay

1, Dimond Swim and Dive 2014 'A' (Rohde, Arianna I 17, Oakley, Madeleine J 16,

Hanson, Olivia M 16, Moody, Erin D 14), 1:56.82. 2, Chugiak High School 'A'

(Burke, Samantha 17, Jennings, Emmie 17, Blackstone, Abby , Headrick, Marissa

16), 1:57.74. 3, South Anchorage High School 'A' (Wichorek, Mary , Shannon,

Alexandra , Watson, Cassandra , Mostoller, Sarah ), 2:04.39. 4, Bartlett High

School 'A' (Jarupakorn, Katherine , Jarupakorn, Wanlaya , Jarupakorn,

Christine , Beverlin, Jenna ), 2:04.42. 5, West High Swimming & Diving 'A'

(DeGeorge, Tara M 16, Damrill, Eva L 15, Harris, Lilly A 17, Congdon, Bret A

14), 2:07.50. 6, Robert Service High School 'A' (Morris, Ansley 16, Farmer,

Melinda 16, Sailor, Morgan 14, Degnan, Jessica 16), 2:09.83. 7, Dimond Swim

and Dive 2014 'B' (Perkins, Rebecca B 16, Hawkins, Megan N 17, Rohde, Aleah k

15, Sato, Piper C 14), 2:10.10. 8, South Anchorage High School 'C' (Gamel

Home, Oceana , Livers, Lauren , Johnson, Emily , Wika, Jenevia ), 2:16.10.

Boys 200 Yard Medley Relay

1, Dimond Swim and Dive 2014 'A' (Hanni, Jacob K 17, O'Brien, Jarod C 16,

Alfano, Nathan B 15, Summers, Michael A 17), 1:42.90. 2, Eagle River High

School 'A' (Fox-Icarro, Bryce 15, Carpenter, Bryce 16, Fox-Icarro, Blaise 17,

Floyd, Nigel 14), 1:43.67. 3, South Anchorage High School 'A' (Chan, Vernon ,

Lai, Nathan , Emili, Ryan , Ormberg, Martin ), 1:50.75. 4, Dimond Swim and

Dive 2014 'B' (Chung, Christopher m 15, Hoen, Jack H 16, Horwatt, Matthew M

15, Flores, Nate E 13), 1:50.98. 5, Dimond Swim and Dive 2014 'C' (Dittlinger,

Reed J 14, Cvancara, Luke D 17, Mills, Jackson D 17, Munson, Edward B 16),

1:52.41. 6, Robert Service High School 'A' (Rogers, Jonah 16, Hoffman, Slava

17, Hogue-Corwin, EZ , Adams, Nathaniel 16), 1:52.65. 7, Eagle River High

School 'B' (Korzon, Erik 16, Delossantos, Noah 13, Korzon, Mark 15, McGee,

Brady 16), 1:58.62. 8, Robert Service High School 'B' (Carpenter, Falcon F 16,

Bruce, Nikolaus 16, Powers, Sam 16, Sands, Ben 16), 1:58.68.

Girls 200 Yard Freestyle

1, Shannon, Alexandra, SAHS, 2:05.68. 2, Wirum, Mazzy G, WHS, 2:10.12. 3,

Beverlin, Jenna, BHS, 2:10.35. 3, Cockreham, Leslie, CHS, 2:10.35. 5, Flores,

Madeline E, DHS, 2:14.58. 6, Oakley, Naomi F, DHS, 2:15.52. 7, Mostoller,

Sarah, SAHS, 2:18.16. 8, Gamel Home, Oceana, SAHS, 2:18.23.

Boys 200 Yard Freestyle

1, Alfano, Nathan B, DHS, 1:54.63. 2, Hanni, Jacob K, DHS, 1:54.83. 3, Floyd,

Nigel, ERHS, 2:00.62. 4, Minster, Nicholas, SAHS, 2:02.50. 5, Sands, Ben, SHS,

2:03.26. 6, Chung, Christopher m, DHS, 2:04.50. 7, Kwon, Andrew, SAHS,

2:04.83. 8, Powers, Sam, SHS, 2:05.75.

Girls 200 Yard IM

1, Burke, Samantha, CHS, 2:11.48. 2, Bruce, Jordyn, ERHS, 2:19.62. 3, Oakley,

Madeleine J, DHS, 2:25.08. 4, Jarupakorn, Christine, BHS, 2:31.07. 5, Rohde,

Aleah k, DHS, 2:31.66. 6, Harris, Sarah L, WHS, 2:35.46. 7, Farmer, Melinda,

SHS, 2:36.67. 8, Hawkins, Megan N, DHS, 2:38.27.

Boys 200 Yard IM

1, O'Brien, Jarod C, DHS, 2:03.59. 2, Fox-Icarro, Blaise, ERHS, 2:09.05. 3,

Cvancara, Luke D, DHS, 2:11.54. 4, Rogers, Jonah, SHS, 2:15.29. 5, Dittlinger,

Reed J, DHS, 2:15.69. 6, Korzon, Mark, ERHS, 2:16.34. 7, Chan, Vernon, SAHS,

2:21.31. 8, Orot, Luke, EHS, 2:21.72.

Girls 50 Yard Freestyle

1, Degnan, Jessica, SHS, 26.49. 2, Blackstone, Abby, CHS, 26.63. 3, Beverlin,

Jenna, BHS, 27.28. 4, Sato, Ripple K, DHS, 27.69. 5, Ross, Taylor J, DHS,

27.71. 6, Esplin, Elissa, SAHS, 27.94. 7, Headrick, Alysha, CHS, 28.28. 8,

Wika, Jenevia, SAHS, 28.94.

Boys 50 Yard Freestyle

1, Summers, Michael A, DHS, 22.59. 2, Lai, Nathan, SAHS, 23.01. 3,

Hogue-Corwin, EZ, SHS, 23.21. 4, Emili, Ryan, SAHS, 23.68. 5, Wito, Lucas,

SAHS, 24.74. 6, Blackstone, Reid, CHS, 24.93. 7, Ormberg, Martin, SAHS, 25.18.

8, Horwatt, Matthew M, DHS, 25.23.

Girls 1 mtr Diving

1, Wagner, Kendall N, WHS, 207.70. 2, Palmatier, Joelle L, WHS, 128.55. 3,

Kroon, Kelsey r, DHS, 117.40. 4, Yancey, Annika, CHS, 96.45. 5, Watson,

Adeline, CHS, 95.90. 6, Doseck, Hunter, CHS, 84.35.

Boys 1 mtr Diving

1, Desatoff, Austin T, DHS, 288.80. 2, Totten, Colin B, WHS, 196.00. 3,

Sivitz, Jeremy H, WHS, 190.55. 4, Gates, Chase, CHS, 166.65. 5, Babin, Noah,

CHS, 106.10.

Girls 100 Yard Butterfly

1, Jennings, Emmie, CHS, 1:00.64. 2, Rohde, Arianna I, DHS, 1:00.91. 3,

DeGeorge, Tara M, WHS, 1:02.88. 4, Watson, Cassandra, SAHS, 1:05.77. 5,

Hanson, Olivia M, DHS, 1:06.52. 6, Jarupakorn, Wanlaya, BHS, 1:07.03. 7,

Rohde, Aleah k, DHS, 1:08.00. 8, Cockreham, Leslie, CHS, 1:10.99.

Boys 100 Yard Butterfly

1, Fox-Icarro, Blaise, ERHS, 55.19. 2, Adams, Nathaniel, SHS, 57.30. 3,

Carpenter, Bryce, ERHS, 58.71. 4, Cvancara, Luke D, DHS, 59.54. 5, Hoen, Jack

H, DHS, 1:01.46. 6, Severson, Teague, CHS, 1:06.21. 7, Kwon, Andrew, SAHS,

1:06.23. 8, Fischer, Michael, ERHS, 1:09.35.

Girls 100 Yard Freestyle

1, Burke, Samantha, CHS, 53.45. 2, Moody, Erin D, DHS, 55.86. 3, Bruce,

Jordyn, ERHS, 56.49. 4, Sato, Ripple K, DHS, 59.70. 5, Wirum, Mazzy G, WHS,

1:00.42. 6, Flores, Madeline E, DHS, 1:02.13. 7, Esplin, Elissa, SAHS,

1:03.65. 8, Perkins, Rebecca B, DHS, 1:03.66.

Boys 100 Yard Freestyle

1, Hogue-Corwin, EZ, SHS, 50.53. 2, Hanni, Jacob K, DHS, 51.99. 3, Fox-Icarro,

Bryce, ERHS, 52.13. 4, Powers, Sam, SHS, 54.52. 5, Horwatt, Matthew M, DHS,

55.46. 6, Ormberg, Martin, SAHS, 55.87. 7, Straub, Paul, CHS, 56.63. 8,

Warthen, AJ, SHS, 57.22.

Girls 500 Yard Freestyle

1, Headrick, Alysha, CHS, 5:40.48. 2, Ross, Taylor J, DHS, 5:51.18. 3,

Wichorek, Mary, SAHS, 5:53.34. 4, Jarupakorn, Katherine, BHS, 5:54.16. 5,

Oakley, Naomi F, DHS, 5:59.01. 6, Griffith, Emma, WHS, 6:11.90. 7, Harris,

Lilly A, WHS, 6:25.47. 8, Gordon, Laura C, WHS, 6:28.27.

Boys 500 Yard Freestyle

1, Summers, Michael A, DHS, 4:43.31. 2, Alfano, Nathan B, DHS, 5:04.82. 3,

Rogers, Jonah, SHS, 5:17.55. 4, Blackstone, Reid, CHS, 5:29.70. 5, Sands, Ben,

SHS, 5:32.75. 6, Virgin, Ben R, WHS, 5:40.04. 7, Orot, Luke, EHS, 5:45.26. 8,

McGee, Brady, ERHS, 5:46.65.

Girls 200 Yard Freestyle Relay

1, Chugiak High School 'A' (Jennings, Emmie 17, Cockreham, Leslie 14,

Blackstone, Abby , Burke, Samantha 17), 1:43.49. 2, Dimond Swim and Dive 2014

'A' (Moody, Erin D 14, Oakley, Madeleine J 16, Rohde, Arianna I 17, Ross,

Taylor J 17), 1:45.74. 3, Bartlett High School 'A' (Jarupakorn, Katherine ,

Jarupakorn, Christine , Jarupakorn, Wanlaya , Beverlin, Jenna ), 1:47.59. 4,

South Anchorage High School 'A' (Watson, Cassandra , Mostoller, Sarah ,

Esplin, Elissa , Shannon, Alexandra ), 1:50.30. 5, Dimond Swim and Dive 2014

'B' (Cvancara, Ruth , Sato, Ripple K 16, Flores, Madeline E 16, Hanson, Olivia

M 16), 1:53.79. 6, West High Swimming & Diving 'A' (Harris, Sarah L 15,

Griffith, Emma 18, Gordon, Laura C 17, Wirum, Mazzy G 16), 1:54.77. 7, Robert

Service High School 'A' (Morris, Ansley 16, Sailor, Morgan 14, Farmer, Melinda

16, Degnan, Jessica 16), 1:54.91. 8, South Anchorage High School 'B' (Wika,

Jenevia , Livers, Lauren , Gamel Home, Oceana , Campbell, Skylar ), 1:58.02.

Boys 200 Yard Freestyle Relay

1, Eagle River High School 'A' (Fox-Icarro, Bryce 15, Korzon, Mark 15,

Fox-Icarro, Blaise 17, Carpenter, Bryce 16), 1:35.87. 2, South Anchorage High

School 'A' (Lai, Nathan , Emili, Ryan , Minster, Nicholas , Wito, Lucas ),

1:36.03. 3, Robert Service High School 'A' (Hogue-Corwin, EZ , Warthen, AJ 17,

Adams, Nathaniel 16, Rogers, Jonah 16), 1:36.66. 4, Chugiak High School 'A'

(Severson, Teague 14, Blackstone, Reid 14, Holtman, Remington 14, Straub, Paul

15), 1:41.31. 5, Dimond Swim and Dive 2014 'B' (Dittlinger, Reed J 14, Mills,

Jackson D 17, Hoen, Jack H 16, Cleveland, Ethan L 17), 1:42.47. 6, Eagle River

High School 'B' (Korzon, Erik 16, McGee, Brady 16, Delossantos, Noah 13,

Floyd, Nigel 14), 1:45.21. 7, Robert Service High School 'B' (Sands, Ben 16,

Bruce, Nikolaus 16, Hoffman, Slava 17, Powers, Sam 16), 1:45.27. 8, South

Anchorage High School 'B' (Kwon, Andrew , Behm, Andrew , Chan, Vernon ,

Ormberg, Martin ), 1:46.58.

Girls 100 Yard Backstroke

1, Rohde, Arianna I, DHS, 1:00.57. 2, DeGeorge, Tara M, WHS, 1:03.67. 3,

Jennings, Emmie, CHS, 1:03.85. 4, Hanson, Olivia M, DHS, 1:07.80. 5,

Jarupakorn, Christine, BHS, 1:08.31. 6, Watson, Cassandra, SAHS, 1:09.14. 7,

Mostoller, Sarah, SAHS, 1:10.56. 8, Blackstone, Abby, CHS, 1:10.83.

Boys 100 Yard Backstroke

1, Fox-Icarro, Bryce, ERHS, 58.72. 2, Dittlinger, Reed J, DHS, 59.25. 3,

Minster, Nicholas, SAHS, 1:00.85. 4, Emili, Ryan, SAHS, 1:02.57. 5, Floyd,

Nigel, ERHS, 1:02.66. 6, Chung, Christopher m, DHS, 1:03.57. 7, Chan, Vernon,

SAHS, 1:04.76. 8, Korzon, Erik, ERHS, 1:07.08.

Girls 100 Yard Breaststroke

1, Oakley, Madeleine J, DHS, 1:13.74. 2, Shannon, Alexandra, SAHS, 1:15.10. 3,

Jarupakorn, Wanlaya, BHS, 1:16.15. 4, Harris, Lilly A, WHS, 1:22.11. 5,

Farmer, Melinda, SHS, 1:22.13. 6, Cvancara, Ruth, DHS, 1:23.27. 7, Damrill,

Eva L, WHS, 1:26.20. 8, Gamel Home, Oceana, SAHS, 1:26.46.

Boys 100 Yard Breaststroke

1, O'Brien, Jarod C, DHS, 1:02.89. 2, Hoen, Jack H, DHS, 1:05.52. 3, Adams,

Nathaniel, SHS, 1:05.80. 4, Carpenter, Bryce, ERHS, 1:06.09. 5, Lai, Nathan,

SAHS, 1:07.65. 6, Korzon, Mark, ERHS, 1:10.99. 7, McGee, Brady, ERHS, 1:16.65.

8, Munson, Edward B, DHS, 1:17.65.

Girls 400 Yard Freestyle Relay

1, West High Swimming & Diving 'A' (Wirum, Mazzy G 16, Harris, Sarah L 15,

Harris, Lilly A 17, DeGeorge, Tara M 16), 4:07.08. 2, Chugiak High School 'A'

(Headrick, Alysha 14, Cockreham, Leslie 14, Headrick, Marissa 16, Marshall,

Katelyn 15), 4:09.75. 3, West High Swimming & Diving 'B' (Gordon, Laura C 17,

Herzog, Nora L 17, Heubner, Camille E 16, Griffith, Emma 18), 4:22.06. 4,

Chugiak High School 'B' (Barto, Mika 14, Taylor, Cyanne 16, Jones, Gwen 14,

Johnson, Mariah ), 5:21.76. 5, West High Swimming & Diving 'C' (Moore, Elise N

17, Pierce, Gabby A 16, Roehl, RaeAnn J 14, Congdon, Bret A 14), 5:59.40.

Boys 400 Yard Freestyle Relay

1, Chugiak High School 'A' (Straub, Paul 15, Noble, Andrew 16, Petrie, Jeremy

14, Dobson, James 15), 4:01.04. 2, West High Swimming & Diving 'A' (Virgin,

Gabe E 15, Shreiber, Nathan J 16, Waters, Jack M 15, Virgin, Ben R 16),

4:03.07. 3, West High Swimming & Diving 'B' (Ziemer, Tyler J 16, Blair, Harry

H 15, Berry, Quinn T 16, Jacob, Bryan M 16), 4:46.32. 4, Chugiak High School

'B' (Hageter, Mark 15, Epple, Parker 17, Hobbs, Stephen 16, Kosinski, Robert

15), 4:56.09.